“Звільніть захисників Маріуполя!”, “Примусьте Росію заплатити!” та “Поверніть наших героїв додому!” — такі заклики лунали перед Білим Домом у Вашингтоні на 626 день повномасштабного! російського вторгнення до України.
Кілька десятків учасників акції зібралися перед резиденцією президента США нагадати — з 2500 полонених захисників Маріуполя до України, на Батьківщину повернувся лише кожен п’ятий. Більшість досі перебувають в російському полоні, розповідає Українській службі Голосу Америки організаторка акції, директорка ініціативи US Ukrainian Activists (USUA) Надія Шапоринська.
“Наше головне послання сьогодні — заклик до звільнення полонених-захисників Азовсталі. Зараз ми просимо Сполучені Штати про допомогу, щоб якомога швидше звільнити їх. Дуже важливо стояти разом та залишатися сильними під час війни й говорити про те, що відбувається з полоненими, щоб їхній обмін відбувся якомога швидше”, — наголошує Шапоринська.
Дуже важливо стояти разом та залишатися сильними під час війни й говорити про те, що відбувається з полоненими, щоб їхній обмін відбувся якомога швидшеНадія Шапоринська
В тюремних робах, зі стуленим скотчем вустами та заковані в кайданки — костюмована частина протесту, має на меті наочно показати стан українських військовополонених в Росії, які не можуть самостійно зробити нічого для того, щоб їх почули — пояснює Надія.
Тортури, відсутність медичного догляду та складні умови перебування — саме в такій реальності знаходяться захисники Азовсталі останні 17 місяців — додає співорганізаторка акції та громадська активістка — Анна Пікула.
Це важливо не тільки для полонених, але й для їхніх сімей, який щодня живуть, немов в пеклі, не знаючи, де їхні близькіАнна Пікула
“Це важливо не тільки для полонених, але й для їхніх сімей, який щодня живуть, немов в пеклі, не знаючи, де їхні близькі”.
"Родичі та близькі полонених також повинні відчувати підтримку - люди можуть збиратися й нагадувати світові про наших хлопців та дівчат які, захищали своє місто і свою країну. Ми хочемо зробити все для того, щоб вони повернулись додому, були у своїй країні за яку вони боролись. Моє особисте враження і думка, що американці знають дуже мало про те що відбувається далі, після того, як будь-яка людина будь-якого віку перетинає не за бажанням, а примусово кордон з Російською Федерацією", — ділиться своїми думками про стан українських полонених Анна.
До акції під стінами Білого Дому приєднався й ветеран Збройних Сил України, марафонець, який двічі здолав забіги на протезі у США — Роман Кашпур.
Все, що пов'язано з підтримкою України, українських військових, українських полонених — надзвичайно важливо і дуже мотивує хлопців на передовій. Я можу це сказати як військовийРоман Кашпур
Все, що пов'язано з підтримкою України, українських військових, українських полонених — надзвичайно важливо і дуже мотивує хлопців на передовій. Я можу це сказати як військовий.
Після чергового заклику визнати Росію державою спонсором тероризму, учасники акції заспівали Гімн України…і пообіцяли виходити на вулиці Вашингтона знову й знову. І робитимуть вони це до тих пір, поки останній полонений захисник Маріуполя не повернеться додому.