На Саміті миру у Швейцарії країни з багатьох регіонів світу підтримали бачення миру, яке має Україна, а саме "справедливого, тривалого миру, що насамперед базується на Статуті ООН та принципах суверенітету та територіальної цілісності", каже директор з питань Європи у Раді нацбезпеки США Майкл Карпентер.
Саміт став "визначним днем для України", коли країни з Латинської Америки, Східної Азії, Європи та США засвідчили підтримку такого бачення, каже посадовець в інтерв'ю керівниці мовлення Голосу Америки у Східній Європі Мирославі Гонгадзе.
А от російський президент Путін, очевидно, не готовий до доброчесних перемовин, вважає посадовець.
"З вчорашньої промови Путіна цілком очевидно, що Росія не має наміру просувати мир, або вести щирі перемовини. Фактично він вимагає капітулювати. Він вимагає не лише майже 20% української території, яку Росія наразі окупувала, але і ще 3-4% віддати Росії, - зауважує Карпентер. - Це не доброчесні перемовини. Це не перемовини на основі принципів міжнародного права, включаючи суверенітет та територіальну цілісність. Тому сьогоднішня зустріч стала нагодою для країн, які вірять в міжнародне право, зібратись разом і створити базу для майбутніх перемовин в той час, коли Україна відчуватиме, що готова".
До того, як Україна буде готова до перемовин "в ідеалі з позиції сили", Сполучені Штати підтримуватимуть Україну шляхом військової, гуманітарної, енергетичної, дипломатичної допомоги, каже посадовець.
Карпентер нагадав, що саміт G7 минулого тижня відкрив для України можливість отримати 50 мільярдів доларів кредиту з використанням доходів від російських заморожених активів, США ввели потужні санкції проти Росії, і підписали "історичну" безпекову угоду з Україною. 10-річна угода, сподівається Карпентер, стане "тривалим зобов'язанням перед Україною".
Коментуючи те, що Китай не взяв участь у саміті, Карпентер закликав Пекін поставити перед собою питання "чи підтримувати міжнародне право, чи щось інше". Він підтвердив занепокоєння США тим, що Китай підтримує оборонну промислову базу Росії. "Йдеться про компоненти такі як нітроцелюлоза, мікропроцесори, оптика та інші речі, що безпосередньо використовуються в російській зброї і не лише в Україні", - каже Карпентер і додає - це довгостроковий ризик і для європейської безпеки.