Спеціальні потреби

Блінкен у Києві оголосив про 2 мільярди доларів нової допомоги Україні


Держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив у Києві про виділення ще 2 мільярдів доларів військової допомоги українським силам, які стримують російські натиски по всій лінії фронту. 15 травня 2024 року. REUTERS
Держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив у Києві про виділення ще 2 мільярдів доларів військової допомоги українським силам, які стримують російські натиски по всій лінії фронту. 15 травня 2024 року. REUTERS

Сполучені Штати віддані справі допомоги Україні і віддані тому, щоб забезпечити перемогу України у цій війні, заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, оголошуючи у Києві про виділення 2 мільярдів доларів США для допомоги Україні у розбудові її оборонно-промислової бази.

На завершення дводенного візиту, метою якого було підтримати Україну, котра зазнає нового російського наступу, Блікен заявив, що Сполучені Штати працюють над тим, щоб швидко доставити більше боєприпасів і зброї на лінію фронту.

Він також наголосив, що США посилено працюють над доставленням в Україну систем протиповітряної оборони Patriot, про які просив уряд у Києві для захисту міст та інфраструктури від повітряних обстрілів російських військ. Особливо напруженою ситуація є в районі Харкова, другого за розміром українського міста, яке стало ціллю нового російського наступу на північному сході країни.

«Щодо батарей Patriot. Як я вже згадував, ми посилено зосереджені на "патріотах" та інших засобах протиповітряної оборони, на тому, аби переконатися, що ми можемо їх знайти і доставити в Україну. Безумовно, Харків є одним із невідкладних пріоритетів. Є й інші. Все, що я можу вам сказати – ми детально це обговорили і ми активно і терміново над цим працюємо», – сказав Блінкен.

За словами головного американського дипломата, 2 мільярди доларів іноземного військового фінансування (FMF) походять в основному з 61 мільярда доларів, виділених Україні минулого місяця. Він також включає 400 мільйонів доларів FMF, які ще не були виділені конкретній країні і тепер підуть в Україну, сказав Блінкен.

Він додав, що нове фінансування у формі «першого у своєму роді фонду оборонних підприємств» надійшло у «вирішальний час» і допоможе Києву отримати зброю, яка йому потрібна зараз. Користуючись фондом, Київ також може використати кошти для закупівлі зброї в інших країнах, додав державний секретар.

Цей крок став результатом угоди між США та Україною про прискорення спільного виробництва зброї та обміну даними для допомоги оборонній промисловості України, що її було підписано в грудні.

«Ми продовжуватимемо підтримувати Україну обладнанням, яке їй потрібне для успіху, для перемоги», — сказав Блінкен на пресконференції в середу після того, як він побував на одному заводі, де виготовляють одноразові безпілотники, здатні вести спостереження та нести вибухівку для ударів на відстані.

Відповідаючи на запитання про те, чи США далі наполягають на тому, щоб американська зброя не використовувалася проти цілей на території Російської Федерації, Блінкен вже не звучав категорично.

«Ми не заохочували і не забезпечували удари за межами України. Але зрештою, Україна має сама ухвалювати рішення щодо того, як вести цю війну за захист своєї свободи, свого суверенітету і територіальної цілісності. І ми будемо і далі підтримувати Україну обладнанням, необхідним їй для успіху та для перемоги», – заявив Блінкен.

У вівторок часопис Politico повідомив, що українські чиновники намагаються переконати адміністрацію президента США Джо Байдена скасувати заборону на використання зброї, виготовленої в США, для завдання ударів усередині Росії. За словами українських депутатів, які прибули з цією метою до Вашингтона, така політика не дозволяла українським військовим атакувати позиції Росії, коли ті готувалися до наступу на Харків.

Також, за даними часопису, українські депутати намагаються схилити на свій бік американських законодавців, щоб вони посприяли зняттю цих обмежень.

За словами співрозмовників часопису, українські військові впродовж кількох тижнів спостерігали, як росіяни накопичують війська та техніку біля українського кордону, але не могли використати зброю, надану США, для завдання превентивного удару через політику Вашингтона.

Іншою темою, яку обговорювали та анонсували під час пресконференції – підписання угоди про безпеку між США та Україною. Думки експертів, з якими говорив Голос Америки з приводу цієї угоди розійшлись.

На думку Вільяма Померанца, директора Інституту Кеннана Центру Вільсона, ця угода буде містити сильніші гарантії української незалежності з боку США, ніж ті, що Київ мав у рамках Будапештського меморандуму, який не зміг попередити війну.

«Якщо це справді розробляється, я думаю, що це сприятиме рішучій підтримці України та української незалежності, а не буде небажаним Будапештським меморандумом, який, на жаль, не захистив Україну від російської агресії», – сказав експерт у розмові з Голосом Америки.

Інша дослідниця, експертка Євразійського центру Атлантичної ради Мелінда Гарінг вважає, що жодні гарантії безпеки не будуть дієвими, якщо не йдеться про п’яту статтю Статуту НАТО про зобов’язання захисту з боку альянсу.

«Гарантії безпеки, про які ведуться переговори, є двосторонніми і не є обов’язковими до виконання. Ставлення Білого дому таке, що це все, що ми можемо зробити. Я цього не приймаю, і я не думаю, що українці це приймають — це не гарантія п’ятої статті. Це – щось необов’язкове, від цього можна відмовитися в будь-який момент. Тому не думаю, що українці дуже вражені цими двосторонніми угодами», – сказала дослідниця.

У статті використано матеріали Reuters, до статті долучилися Тетяна Ворожко та Марія Ульяновська.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG