Спеціальні потреби

Блінкен: Україна - на шляху до успіху


Державний секретар США Ентоні Блінкен виступає в Раді з міжнародних відносин у Нью-Йорку, 18 грудня 2024 р. (Фото: REUTERS/Jeenah Moon)
Державний секретар США Ентоні Блінкен виступає в Раді з міжнародних відносин у Нью-Йорку, 18 грудня 2024 р. (Фото: REUTERS/Jeenah Moon)

Сполучені Штати просувають членство України в НАТО, бо це є найкращою гарантією безпеки для країни, каже держсекретар США Ентоні Блінкен і припускає, що іншою "непоганою гарантією" може стати і присутність європейського військового контингенту на лінії розмежування після укладення справедливого і тривалого миру.

У розлогій розмові у Раді з міжнародних відносин у Нью-Йорку 18 грудня, посадовець наголосив на зовнішньополітичних досягненнях США за президентства Джо Байдена, зокрема щодо підтримки України. Наступник Байдена, Дональд Трамп, вступить на посаду 20 січня 2025 року.

Ні, ми не стоїмо на заваді. Ми вивели Україну на шлях членства в НАТО
Ентоні Блінкен

Україна стала однією з ключових тем виступу Блінкена.

Він переконаний - Україна перебуває на шляху до успіху.

“Якщо подивитися на те, що є успіхом для України, я думаю, що ми повною мірою на шляху до успіху в цьому сенсі”, - сказав Блінкен, підсумовуючи політику і діяльність адміністрації Байдена щодо України.

Блінкен, однак, відзначив, що за часів президентства Байдена не було ознак того, що Росія готова обговорювати врегулювання війни проти України, але визнав, що тепер ситуація може змінюватись.

Байден намагався забезпечити Україну усім необхідним для захисту від російської агресії, водночас уникаючи прямого конфлікту між США та РФ, пояснив позицію президента очільник зовнішньополітичного відомства США.

“Ми не хочемо прямого конфлікту між ядерними державами. Я думаю, що він надзвичайно добре впорався з цим”, - сказав Блінкен.

Сполучені Штати виступають за припинення вогню, в основі якого була б сильна Україна з демократичного, економічного та військового погляду.

Має бути справедливий результат, і він має бути довготривалим. І він не буде довготривалим, якщо він не буде принципово справедливим, і він не буде довготривалим, якщо просто відкриє двері для майбутньої російської агресії через рік, два роки, п’ять років
Ентоні Блінкен

Американська адміністрація добре усвідомлює, що будь-яке перемир’я для російського президента Путіна стане можливістю “відпочити, переозброїтися й знову напасти у потрібний момент”.

Відтак, за словами держсекретаря, “ми маємо переконатися, що так чи інакше – і це можна зробити різними способами – Україна має те, що їй потрібно, щоб справді стримувати будь-яку додаткову агресію з боку Росії та мати можливість продовжити проєкт розбудови країни”.

Втім він визнав, що приналежність до НАТО й колективний захист на основі статті 5 Північноатлантичного договору є найбільш дієвими гарантіями безпеки, зокрема й для України.

Відповідаючи на запитання про те, що США, Німеччина та деякі інші країни-члени Альянсу стоять на заваді приєднанню України, Блінкен заперечив це.

“Ні, ми не стоїмо на заваді. Ми вивели Україну на шлях членства в НАТО. І послідовні саміти Альянсу НАТО були дуже чіткими щодо цього”, - сказав держсекретар.

“Ми вперше в історії НАТО створили спеціальне командування, метою якого є допомогти Україні на цьому шляху, здійснити практичні кроки, які вона має зробити – продовжувати розбудовувати та реформувати свої військові інститути, продовжувати зміцнювати свою демократію. – необхідні для членства. І ми рухаємо Україну цим шляхом. Водночас зрештою, я вважаю, що так, Україна буде і має бути в НАТО, і стаття 5 є найкращою гарантією, яка у нас є”, - додав він.

Блінкен визнав, що Росії буде важко прийняти вступ України до НАТО, й необхідно також розглядати інші варіанти забезпечення безпеки України в майбутньому, адже членство в НАТО "не єдиний шлях”.

В цьому контексті Блінкен вважає можливе залучення європейських військ на майбутню лінію розмежування непоганою гарантією.

“Наприклад, у нас є європейські країни, які говорили про можливість, якщо буде припинення вогню та вирішення, мати частину своїх сил уздовж лінії припинення вогню, щоб патрулювати її, захищати її, забезпечувати це. Це також буде непоганою гарантією”, - сказав він.

Однак врешті-решт, саме Україна має вирішувати, коли й за яких обставин вона розпочне переговори з Росією, й що вважатиме “справедливим” миром.

Якби ми протягом останніх кількох років відчували, що Росія була б готова вести серйозну розмову про врегулювання ситуації в Україні справедливим і довготривалим шляхом, ми б були першими, хто взяв би участь у цій розмові. Я нічого не хотів би більше, ніж мати можливість вести цю розмову
Ентоні Блінкен

“Українці самі вирішать, що вони хочуть робити з цим майбутнім. І те, що, на мою думку, ми чуємо від президента Зеленського та інших, як це було вже деякий час, вони дуже готові брати участь у переговорах, але має бути справедливий результат, і він має бути довготривалим, - зазначив Блінкен. - І він не буде довготривалим, якщо він не буде принципово справедливим, і він не буде довготривалим, якщо просто відкриє двері для майбутньої російської агресії через рік, два роки, п’ять років”.

Водночас держсекретар пояснив, що адміністрація Байдена досі не спостерігала з боку Росії змістовного бажання до сутнісних переговорів. Відтак США не бачили сенсу у продовженні розмов з Москвою під час війни.

“Напередодні російської агресії ми доклали повноцінних зусиль, щоб залучити росіян і пана Путіна. Фактично, навіть раніше – задовго до російської агресії – подивіться, ми намагалися перевести відносини з Росією в іншу площину, яка була б трохи стабільнішою, трохи більш передбачуваною”, - заявив Блінкен.

“На жаль, я думаю, що за останні три роки було доведено, що Путін мав імперські плани протягом довготривалого часу, - продовжив держсекретар. – І тут ніколи не йшлося про реальні занепокоєння Росії чи Путіна щодо безпеки Росії. Справді йшлося про імперський проєкт Путіна. І нам довелося з цим боротися”.

“Я думаю, що, дивлячись на це, якби ми протягом останніх кількох років відчували, що Росія була б готова вести серйозну розмову про врегулювання ситуації в Україні справедливим і довготривалим шляхом, ми б були першими, хто взяв би участь у цій розмові. Я нічого не хотів би більше ніж мати можливість вести цю розмову. На жаль, уся інформація, яку ми мали, свідчила про те, що вони просто несерйозно ставилися до цього, і це було б марною тратою часу”, - підсумував Блінкен.

Доля допомоги Україні в останні дні роботи Конгресу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:16 0:00

Втім, на думку Блінкена, ситуація може поступово змінюватися у теперішній момент, не в останню чергу й через приголомшливі російські втрати на полі бою, а також суттєвий тиск, який спричиняють західні санкції на російську економіку.

“В якийсь момент цьому є межа”, - прокоментував Блінкен втрати серед російських військ на полі бою в Україні.

Все це, ймовірно, веде до поступової зміни позиції Москви, розмови з якою щодо врегулювання можуть стати “більш продуктивними”.

Блінкен висловив впевненість, що адміністрація новообраного президента Трампа скористається з нагоди провести такі розмови з РФ, “і подивитись, чи зможемо ми отримати якесь принаймні короткострокове вирішення щодо України, припускаючи, що українці хочуть йти цим шляхом”.

Відтак держсекретар окреслив своє завдання на час, який залишився до початку каденції нової адміністрації: “Тож я думаю, що якщо ви об’єднаєте все це разом, моя мета зараз, у той час, який у нас є, полягає в тому, щоб переконатися, що ми забезпечимо президенту Трампу найсильнішу позицію на випадок, якщо відбудуться переговори, щоб отримати гарну, отримати хорошу домовленість, щоб отримати щось, що дозволить Україні рухатися вперед як сильна, незалежна країна, і що стримає майбутню російську агресію”.

"Аби Україна була у безпеці – вона має бути у НАТО", – Майкл Карпентер. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG