Спеціальні потреби

Як зміниться політика Росії після звільнення Шойгу та призначення Білоусова міністром оборони РФ - аналізують міжнародні експерти


Путін призначив главою Міноборони Росії Андрія Бєлоусова. Архівне фото Бєлоусова від травня 2022 року
Путін призначив главою Міноборони Росії Андрія Бєлоусова. Архівне фото Бєлоусова від травня 2022 року

Перестановки в уряді Росії, звільнення Шойгу та Патрушева, а також призначення главою Міноборони Росії економіста Андрія Бєлоусова свідчить про те, що Путін робить ставку на воєнну економіку і готується до затяжної війни. Так видання AFP (Associated France Press) підсумовує оцінки аналітиків у публікації від 13 травня.

Путіну “потрібно ще більше поставити економіку на воєнні рейки та збільшити ефективність військових витрат, і Андрій Бєлоусов є одним із його найбільш довірених економічних чиновників”, зазначив Бен Нобл, співробітник аналітичного центру Chatham House та доцент кафедри російської політики в Університетському коледжі Лондона.

“Головний висновок полягає в тому, що Володимир Путін готовий до тривалої конфронтації із Заходом”, — додає британський експерт.

Призначення Бєлоусова, на думку аналітиків, показує, наскільки важливим для Путіна є питання переходу на військову економіку та отримання переваг від цього, адже Росія планує збільшити оборонний бюджет, щоб близько 30% загальних державних витрат йшло на оборону, пише AFP.

Андрій Бєлоусов останні майже 4 роки був віцепрем'єром РФ з питань економіки, він не має ні військового досвіду, ні досвіду роботи у російських службах безпеки. Його пріоритетом, як очікується, буде налагодження військових закупівель і стимулювання вітчизняної оборонної промисловості, щоб забезпечити озброєнням війська РФ у війні проти України.

“Мета Путіна — підвищити ефективність виробництва озброєнь і оптимально задовольнити військові потреби. … У цьому контексті Бєлоусов — логічний вибір”, — цитує видання AFP Тетяну Станову, засновницю консалтингової фірми R.Politik.

Андрій Бєлоусов, перший заступник прем'єр-міністра РФ, доповідає президенту Путіну у Кремлі 7 листопада 2023 року. Фото: Gavriil Grigorov, Sputnik/AP
Андрій Бєлоусов, перший заступник прем'єр-міністра РФ, доповідає президенту Путіну у Кремлі 7 листопада 2023 року. Фото: Gavriil Grigorov, Sputnik/AP

“Це призначення вказує на те, що Кремль готує Росію до багаторічної війни проти України, де баланс у постачанні та виробництві зброї може визначити, хто вийде з війни переможцем”, - мовиться у статті AFP.

Аналітики ISW пишуть, що Путін змінює кадри у Міноборони РФ, щоб посилити підготовку до затяжної війни з Україною та, можливо, підготуватись до майбутньої конфронтації з НАТО.

Аналітики також вважають, що при Бєлоусові Міноборони особливо не відповідатиме за ухвалення рішень на полі бою, натомість посиляться повноваження Генштабу Росії.

Через Бєлоусова Путін хоче контролювати оборонні витрати - FT

Видання Financial Times припускає, що призначенням Бєлоусова Путін хоче сильніше контролювати рекордні витрати Росії на оборону, які нині складають 10,8 трильйона рублів, це понад 117 мільярдів доларів.

“Він абсолютно не корумпований, - каже про Бєлоусова в коментарі FT особа, яка десятиліттями була близько знайома з Путіним та Бєлоусовим. - Це буде дуже відрізнятися від того, що ми мали донині у Міністерстві оборони. Шойгу і всі навколо нього були справді комерційними хлопцями”.

“Бєлоусов … не буде прикидатися, що очолить армію як генерал з усіма цими медалями. Він трудоголік. Він технократ. Він дуже чесний, і Путін його дуже добре знає”, – додав співрозмовник FT.

Бєлоусов звітує у Думі напередодні призначення його на посаду міністра оборони Росії 13 травня 2024 року. Фото: Russian Federation Council/Reuters
Бєлоусов звітує у Думі напередодні призначення його на посаду міністра оборони Росії 13 травня 2024 року. Фото: Russian Federation Council/Reuters

За даними видання FT, Бєлоусов послідовно виступав за сильну роль держави в економіці, щоб стимулювати ріст економіки через державні інвестиції, за м’яку фіскальну та кредитну політику, за низькі відсоткові ставки. Це, до слова, суперечило політиці Набіулліної, голови Центробанку чи міністра фінансів Сілуанова, які провели агресивну монетарну та фіскальну політику, що допомогло Росії витримати західні санкції.

“Бєлоусов був серед тих, хто вважав державу основним рушієм усього. Водночас він аналізував ті самі дані, що й ми, на відміну від більшості інших продержавних економістів, які просто жонглювали абстракціями”, — сказав Костянтин Сонін, економіст і професор Чиказького університету.

“Він не дурний. У нього математичний склад розуму, але менталітет досить радянський. У нього таке дурне уявлення про справедливість. Якщо хтось заробляє багато грошей, то треба їх забрати. На мій смак, це трохи схоже на Китай”, – розповів у коментарі FT неназваний колишній високопосадовець Кремля.

Андрій Бєлоусов під час Міжнародного економічного форуму у Росії 7 червня 2019 року. Фото: Reuters/Maxim Shemetov
Андрій Бєлоусов під час Міжнародного економічного форуму у Росії 7 червня 2019 року. Фото: Reuters/Maxim Shemetov

До прикладу, Бєлоусов - відомий захисник політики на кшталт несподіваних податків на російських експортерів сировини, зокрема, в металургійній промисловості, він виступає за контроль над капіталом, йдеться в статті.

Про те, що Бєлоусов не зможе припинити агресивні російські дії, пише міністр оборони Британії Грант Шаппс у мережі Х (раніше Twitter). Він назвав новопризначеного Бєлоусова “черговою маріонеткою Путіна”.

"Росії потрібен міністр оборони, який би виправив цю катастрофічну спадщину і поклав край вторгненню. Але все, що вони отримають, це ще одну маріонетку Путіна", – написав Шаппс на своїй сторінці у соцмережі Х.

Експерт Атлантичної Ради Андерс Аслунд, який знайомий особисто з Бєлоусовим, називає його “технократом”.

“Бєлоусов (якого я знав) — нудний консервативний технократичний економіст, ближчий до Маркса, ніж до ринку. Його не вважають особливо корумпованим, тому, можливо, він мав би почистити корупцію Шойгу. Він не прихильник технологічних інновацій”, - пише Аслунд у мережі Х.

Радник Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що українська влада оцінює кадрові зміни в уряді РФ як потребу ресурсного забезпечення "нескінченної війни". У мережі Telegram додав, що "йдеться про тотальну мілітаризацію економіки й перебудову систем постачання армії".

Майбутнє Шойгу та Патрушева

Попередній міністр оборони РФ Шойгу після кадрових змін в уряді отримав посаду голови Ради національної безпеки, наразі незрозуміло, чи можна це призначення розглядати як пониження в посаді, мовиться у статті AFP.

FT нагадує, що минулого місяця російські служби безпеки заарештували одного з найближчих помічників Шойгу, його заступника Тимура Іванова за звинуваченнями в корупції. “Це засвідчило про те, що дні Шойгу на цій посаді пораховані”, - мовиться у статті FT.

Міністр оборони Британії Грант Шаппс також радить не забувати, що за керівництва Шойгу загинуло понад 355 тисяч російських солдатів, а також, що “Сергій Шойгу спостерігав за масовими стражданнями мирного населення під час незаконної кампанії в Україні”.

“Шойгу, ймовірно, звільнили через його корумпованість, а не через невдачі у війні. Він навряд чи гратиме якусь роль міністра національної безпеки”, - вважає Аслунд.

Туманним також лишається майбутнє Миколи Патрушева, який поступився своєю посадою Шойгу, втім він лишається важливим союзником Путіна.

Оглядачка російської служби BBC Ольга Івшина не виключає, що Путін може запровадити нову посаду для Патрушева. Вона також рекомендує звернути увагу на збільшення ваги сина Патрушева в російському уряді, який в цій же кадровій перестановці став віцепрем’єром РФ.

“Патрушев займатиметься чимось безпосередньо пов’язаним із вторгненням [Росії в Україну]… Думаю, треба стежити за Патрушевими — і старшим, і молодшим. Це дуже впливові постаті. За останніми даними з Кремля, це [Микола Патрушев - батько] — один із найвпливовіших людей в оточенні Путіна”, — сказала Ольга Івшина в коментарі каналу Freedom.

“Патрушев тупий, він вірить у всі теорії змови. Його звільнення свідчить про те, що Путін хоче якоїсь реальності, чого я не очікував”, - пише у мережі Х Аслунд.

“Заміна Патрушева Сергієм Шойгу на посаді секретаря Ради нацбезпеки відповідає загальній схемі Путіна тихо відсторонювати високопоставлених силовиків, надаючи їм периферійні ролі в російській сфері безпеки, а не просто звільняти їх”, - мовиться в аналізі Інституту вивчення війни ISW.

Як оцінюють оглядачі ISW, раніше Путін подібним чином вже відсторонював своїх генералів, що потрапили в немилість, призначаючи їх на периферійні посади, пов’язані з безпекою та обороною. Іноді це дозволяло їм реабілітувати себе та повернутися в коло Путіна.

Дивіться також:

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG