У Європі є країни, які не лише словом, але і справами, підтримують Україну, і на які Київ може покладатися. Зокрема, це Балтійські та Північні країни, які у сукупності є другим за розміром після США постачальником зброї для України. На цьому наголосив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсберґіс.
Посилаючись на дані Кільського інституту, який веде облік допомоги Україні, литовський дипломат каже, що не лише у відсотках до ВВП, але і в абсолютних цифрах ці країни надали Україні більшу допомогу, ніж більші й багатші європейські країни, такі як Німеччина, Франція, чи навіть Велика Британія.
Литовський міністр наголосив, що Європа не може покладатися лише на США, бо і раніше у Вашингтоні вважали, що головний безпековий виклик надходить з Китаю.
Але, наголошує Ландсберґіс, більша частина Європи, переважно країни, віддалені від російських кордонів, далі не вірять, що російський режим є загрозою для всіх, і наївно сподіваються, що ситуація "сама якимось чином владнається". Або ж вони думають, що Росію неможливо перемогти, або, додає він, деякі ще намагаються підзаробити на ситуації.
З яких би мотивів вони не виходили, твердження, що Росію неможливо перемогти, є пророцтвом, що саме реалізується, каже Ландсберґіс.
"Перемога України буде "нереалістичною", якщо ми дозволимо Путіну визначати реальність. Ми повинні припинити це робити", – сказав головний литовський дипломат на конференції у Лондоні у вівторок, 10-го грудня.
Він переконаний, що Україна могла перемогти Росію ще восени 2022 року, якби їй надали для цього необхідне обладнання.
Але і зараз Європа все ще може згуртуватися, як це зробили європейці перед загрозою пандемії Covid-19, об'єднавшись навколо єдиної політики для досягнення спільних цілей. Але чим європейці зволікатимуть із визнанням реальності, тим дорожче буде ціна таких дій, передусім для українців, наголошує Ландсберґіс.
Росія не перестане воювати через те, що буде підписано угоду про мир чи припинення вогню. Тому що російський режим є авторитарний та імперіалістичний, і його поведінку визначає необхідність демонструвати силу усередині країни та назовніҐабріелюс Ландсберґіс
"Росія не припинить воювати, тому що це підриває економіку, чи це не подобається її громадянам. Росія не зупинить агресію, якщо Захід відмовить Україні у перспективі долучитися до НАТО чи ЄС, Росія не перестане воювати через те, що буде підписано угоду про мир чи припинення вогню. Тому що російський режим є авторитарний та імперіалістичний, і його поведінку визначає необхідність демонструвати силу усередині країни та назовні", – наголосив Ландсберґіс, виступаючи на конференції Chatham House, британської дослідницької установи.
За його словами, європейці повинні усвідомити, що лише перемога України зможе принести європейцям безпеку, а не переговори з позиції слабкості. Не гасла "стільки, скільки потрібно", а саме рішуча перемога над Росією та покарання агресора, згідно з міжнародним законодавством, та "депутінізація Європи".
Повернення до попередніх стосунків з Росією без жодних наслідків для неї буде означати наслідки для ЄС – Росія використає гроші, легітимність та технології для того, щоб підірвати Захід.
Без великого ентузіазму, але більшість європейських країн підвищила витрати на оборону, каже Ландсберґіс, але цього все ще мало для того, щоб стримати Росію.
"У Європи є матеріальні можливості для цього, але бракує політичної волі, яка з'явиться лише тоді, коли Європа усвідомить, що вона вже у стані війни", – каже Ландсберґіс. Він додає, що, на його думку, досить називати "гібридними атаками" всі ті дії Росії, які вона вже застосовує щодо Заходу – підриви підземних кабелів, складів, підпали, кібернетичні напади.
Росія хоче мати право робити те, що вона хоче, і щоб Захід це визнав – Аллан
Метою Росії є відновлення свого статусу як великої країни в Європі, вважає Дункан Аллан, колишній британський дипломат, який нині очолює приватну консалтингову компанію.
На його думку, це означає, що Москва хоче підірвати НАТО – про це було чітко сказано напередодні нападу на Україну. Вона хоче мати свою "зону впливу", яка включає Україну, але нею не обмежується, і вона хоче бути вільною від критики – Західні країни мають визнати право Росії на всі ці речі.
Таким чином, якщо Захід не піде на ці умови Росії, протистояння триватиме, і це становитиме серйозну загрозу європейській безпеці, вважає Аллан.
Російський історик і політолог, оглядач Російської служби Радіо Свобода Сергій Медведєв вважає, що Захід досі не хоче визнати, що він є у стані війни з Росією, і саме через це програє.
"Російсько-українська війна – це не просто війна Росії проти України, це – частина Третьої світової війни, і на цьому етапі Захід її програє", – каже російський експерт.
Світовий порядок, що тримався з кінця Другої світової війни, підірваний. Його інституції – ООН, ОБСЄ, інші стовпи цього порядку, його вже не тримають, Росія демонструє неспроможність Заходу його підтримувати. Навіть всередині західних країн Росія підриває їхні демократії, аналізує експерт.
Нинішній етап Медведєв характеризує трьома чинниками – українським спротивом, російською некомпетентністю та західною нерішучістю.
Як і литовський міністр, Медведєв переконаний, що українці могли перемогти восени 2022 року, якби Захід вирішив, що це потрібно. Але, за його словами, на Заході все ще більше бояться поразки Москви, ніж поразки Києва, тому немає спільної стратегії.
Тієї рішучості, яка була щодо поразки Гітлера під час Другої світової війни, не видно навіть на горизонті. Тому, каже Медведєв, світу потрібно повернутися до досвіду Другої світової і провести нову "Тегеранську конференцію", на якій було вирішено, що режим, який підриває світовий порядок, потрібно перемогти.
Колишня українська парламентарка і голова Комітету Верховної Ради з закордонних справ Ганна Гопко нагадала, що війна Росії проти України насправді триває не третій, а 11-й рік. Вона також висловила думку, що на Заході більше бояться поразки Москви, ніж поразки Києва, попри те, що, за її словами, дії Росії в Україні потрібно визнати геноцидом.
"Цю війну можна виграти", – переконана Гопко. Але для цього потрібно передати Україні гроші, конфісковані у Росії, та інвестувати їх у підтримку України та у військове виробництво в Україні.
Захід має припинити обмежувати сам себе та уявити нарешті поразку Росії, каже Гопко. Так він зможе позбутися зціпеніння, яке на нього навіяла російська пропаганда, та усвідомити, що безпека Європи – у перемозі України.