Найближчі місяці будуть найскладнішими для України з часу перших тижнів вторгнення у лютому 2022 року, пишуть західні оглядачі.
Вони вказують на те, що у Донецькій області Росія сконцентрувала майже вдвічі більше військових, ніж Україна. Також Москві вдалося відновити запаси зброї, витрачені під час понад двох років війни, та організувати виробництво нової зброї, попри західні санкції.
А українська армія тим часом стикається з нестачею підготовлених військових і зброї, яка лише нещодавно почала надходити від партнерів.
На сході України у Росії більше військ, вона хоче прорвати оборону
Західні дослідники кажуть, що Росія, яка сподівається прорвати фронт, просувається на сході швидшими темпами, ніж раніше, і має дедалі суттєвішу перевагу в живій силі.
Аналітики з Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що просування поблизу Авдіївки було "відносно швидким", хоча "все ще відносно незначними", бо з 18-го квітня російські сили просунулися максимально приблизно на п’ять кілометрів.
Дослідники з ISW передбачають, що російські війська "продовжуватимуть досягати тактичних успіхів" у цьому районі, хоча поки що не бачать негайної загрози в тому, щоб вони переросли у "значне в оперативному плані проникнення, не кажучи вже про розвал української оборони на захід від Авдіївки".
На думку коментаторів, Росія намагатиметься скористатися своїми перевагами протягом найближчих місяців, доки Україна не проведе мобілізацію, не доставить західну допомогу на лінію фронту та не зміцнить оборонні лінії.
Польський дослідник Конрад Музика з Rochan Consulting пише, що Росія зараз має 114 з’єднань у Донецькій області, тоді як Україна має 59. На думку дослідника, це є тривожною тенденцією, оскільки перевага Росії у січні була лише 79 проти 54, а у вересні армії обох країн мали практично рівну кількість з’єднань у цьому районі лише з невеликою перевагою росіян – 37 проти 34.
Спираючись на ці дані, фінський дослідник Йоні Аскола зауважує, що у найближчі місяці Україну чекають надзвичайно складні часи, попри те, що буде надходити більше нової західної допомоги.
Росія усвідомлює необхідність прискорити свої зусилля до того, як мобілізація та допомога України сприятимуть стабілізації ситуаціїЙоні Аскола
Він вважає, що перед Україною стоїть складна проблема одночасної реорганізації армії та створення нових боєздатних підрозділів з нових мобілізованих цивільних.
Аскола каже, що Україні потрібно заповнити прогалини в наявних підрозділах, а також провести ротацію підрозділів, які ще не замінені на лінії фронту, й створити нові підрозділи для передової. Україна також має завершити будівництво своїх ліній оборони, нагадує дослідник.
"Росія усвідомлює необхідність прискорити свої зусилля до того, як мобілізація та допомога Україні сприятимуть стабілізації ситуації", – вважає Аскола. Тому він очікує намагань Росії прорвати фронт зараз, перш ніж Україна завдяки схваленій допомозі США, мобілізації та будівництву оборонних ліній зміцнить свої позиції.
Для ефективної стабілізації ситуації знадобиться принаймні кілька місяців, і якщо Україні вдасться вистояти до осені без значних територіальних, людських і матеріальних втрат, то ситуація, швидше за все, покращиться у другій половині року, вважає дослідник.
Росія відновила виробництво зброї, але переважно старої та низькотехнологічної
Вашингтонський Центр стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) опублікував нове дослідження, у якому доходить висновку, що російська оборонна промисловість знайшла способи отримати те, що їй потрібно, щоб збільшити виробництво зброї.
Кремль не є самодостатній у цьому, він використовує закордонну допомогу від Ірану та Північної Кореї, і знайшов способи оминати санкції для придбання західних компонентів через посередників.
Масштабні військові реформи, що тривають, вказують на те, що Росія може готуватися до конфронтації з НАТО протягом наступних двох десятиліть, включаючи широкомасштабну звичайну війнуДослідники CSIS
Забезпечивши ці частини та компоненти, Росія змогла використати свої значні запаси зброї, створені за часи холодної війни.
Наприклад, кажуть дослідники, Кремль відремонтував і модернізував старі радянські танки, яким по 60-70 років, і відправив їх на фронт.
Росія також з нуля розвинула виробництво деяких нових систем озброєння, таких як дрони, імпортуючи частини через складну мережу посередників, зокрема, в Китаї та Туреччині.
Говорячи про зміни, які сталися минулого року, дослідники кажуть, що Росія відмовилася від ідеї розробляти високотехнологічну зброю, віддаючи перевагу недорогим та менш якісним системам озброєнь.
"Кремль перейшов від високоякісних військових компонентів західного виробництва до технологій подвійного призначення або навіть суто цивільних технологій для забезпечення своєї військової машини", – вважають дослідники.
Виходячи з цього, вони кажуть, що потрібно надавати Україні більше і швидшими темпами високотехнологічну зброю, бо Росія поки неспроможна її виробляти. Також потрібно обмежувати російські надходження від продажу нафти, щоб зменшити її фінансові можливості продовжувати війну та посилювати оборонне виробництво Європи – не лише заради допомоги Україні, але і у власних інтересах.
"Масштабні військові реформи, що тривають, вказують на те, що Росія може готуватися до конфронтації з НАТО протягом наступних двох десятиліть, включаючи широкомасштабну традиційну війну", – попереджають дослідники.
Тому, на їхню думку, підтримка України Заходом і особливо США буде вирішальною для стримування Росії, а також для обмеження можливості прямої конфронтації з Росією в майбутньому.