Затяжна напруженість у відносинах між Росією і Туреччиною, що виникла після того, як у листопаді Анкара збила російський літак в районі сирійсько-турецького кордону, знову проявилася у вівторок, коли посол Росії при ООН Віталій Чуркін виступив з різкою критикою на адресу Анкари у зв'язку з недавнім розміщенням її військ на півночі Іраку.
У розмові з журналістами Чуркін заявив, що Туреччина діяла нерозважливо, розмістивши додаткові сили на території Іраку без згоди іракського уряду.
Росія зажадала проведення закритого засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку з дислокацією турецьких солдатів і танків на іракській території. Багдад зажадав, щоб Анкара вивела їх негайно, оскільки вони були спрямовані без його згоди.
«Вони пояснили, що, по суті, все це було в інтересах боротьби проти ІДІЛ і в інтересах Іраку. Але чому б тоді не запитати дозволу у уряду Іраку?», - запитав Чуркін.
Російський дипломат також піддав критиці міжнародну коаліцію з 65 країн на чолі з США, яка завдає ударів по так званій «Ісламській державі» в Сирії та Іраку за те, що це відбувається без згоди президента Сирії Башара Асада.
У вересні президент Росії Володимир Путін запропонував створити міжнародну коаліцію щодо боротьби з «Ісламською державою», яка включала б сили президента Асада, але його план не отримав широкої міжнародної підтримки. Чуркін заявив, що рішення Туреччини лише підкреслює необхідність створення такої коаліції.
У відповідь на запитання, чи піднімав він тему збитого російського літака, дипломат відповів негативно, пояснивши це тим, що розміщення військ пов'язує з інцидентом з літаком тільки те, що воно є «черговим проявом незрозсудливої поведінки Туреччини».
Посол Іраку в ООН Мохамед Алі Альхакім заявив журналістам, що Ірак і Туреччина намагаються врегулювати це питання у двосторонньому порядку. «Ми працюємо над цим разом, - сказав він. - Ми поки що не піднімали це питання в Раді Безпеки або взагалі в ООН».
За його словами, Росія з власної ініціативи винесла це питання на обговорення Ради Безпеки, без будь-яких консультацій з урядом Іраку. «Вони можуть обговорювати все, що хочуть», - сказав він, маючи на увазі Росію.
Дивіться також: Експерти про візит Джозефа Байдена в Україну