Сьогодні у Сполучених Штатах – президентські вибори. Але не лише президентські. Разом з тим, хто на наступні чотири роки очолюватиме країну, виборці обирають членів Палати представників та третину Сенату і вирішують ще кілька інших питань переважно міцевого значення. У столиці Сполучених Штатів – Вашингтоні, ситуація дещо інша.
Виборці беруть також участь у референдумі про майбутнє Округу Колумбія, тобто, чи місто Вашингтон, яке розташоване в окрузі, має отримати статус п’ятдесят першого штату США.
Демократи, які переважають у Вашингтоні рахунком 12-и до одного, згідно з передбаченнями, голосуватимуть за Гілларі Клінтон, що означає, що вона отримає три голоси в електоральному коледжі.
Щодо статусу Вашингтона, виборці мають відповісти на запитання, чи вони згідні з проектом конституції, на основі якої мешканці столиці мали б обирати губернатора, а не мера, і 21 представника штатного законодавчого органу, а не міську раду.
Вашингтон, який має статус федерального округу, мав би стати штатом, а район, що охоплює Білий дім, Капітолій з парковим променадом (The Mall) з навколишніми федеральними будинками (міністерствами) залишився б федеральним анклавом.
Якщо референдум буде схвалений, тоді лідери міста передадуть пропозицію на розгляд Конгресу.
Але проти такої пропозиції виступають республіканці і то з двох причин. Статус Округу Колумбія визначає Конституція Сполучених Штатів, і змінити Основний закон надзвичайно складно. По-друге, зміна статусу території змінила б баланс політичних сил у Конгресі – вона дала б демократам два додаткові місця у Сенаті. Тепер місто має свого представника в Палаті представників – ним є Еленор Голмс Нортон, але вона не має права голосу.
Незважаючи на результат референдуму, мешканці Вашингтона навряд чи можуть розраховувати на позитивний розгляд питання підвищення свого міста до статусу 51-го штату.
Дивіться також: Наскільки реальною є загроза фальсифікації виборів у США?