Спеціальні потреби

Світові виробники електромобілів придивляються до ролі Ілона Маска у зміні тарифів


Генеральний директор Tesla та SpaceX Ілон Маск під час передвиборчого мітингу тодішнього кандидата в президенти від Республіканської партії Дональда Трампа в Медісон Сквер Гарден у Нью-Йорку, 27 жовтня 2024 року.
Генеральний директор Tesla та SpaceX Ілон Маск під час передвиборчого мітингу тодішнього кандидата в президенти від Республіканської партії Дональда Трампа в Медісон Сквер Гарден у Нью-Йорку, 27 жовтня 2024 року.

Індустрія електромобілів уважно стежить за тим, як бос компанії Tesla Ілон Маск, який зіграв ключову роль у перемозі новообраного президента-республіканця Дональда Трампа, використовуватиме свій вплив на майбутнього президента, щоб керувати майбутнім галузі, пише кореспондент Голосу Америки Сайбал Дасгупта.

На карту поставлено кілька питань, включаючи підхід нової адміністрації до тарифів на китайські електромобілі та податкових кредитів. В очікуванні рішень, сприятливих для Tesla, акції компанії зросли на 27% після оголошення результатів виборів, ринкова капіталізація зросла до 1 трильйона доларів.

Під час передвиборчої кампанії Трамп заявив, що підвищить тарифи на китайські товари та скасує податкові пільги, доступні для покупців електромобілів у США.

Він також пообіцяв зменшити або скасувати багато екологічних стандартів щодо викидів транспортних засобів відповідно до Агентства з охорони навколишнього середовища, які підтримують індустрію електромобілів.

Аналітики галузі розділилися в думках щодо того, чи є високі тарифи на китайські електромобілі вигідними чи невигідними для бізнесу Tesla. Деякі аналітики припускають, що Маск міг би переконати адміністрацію Трампа знизити мита на китайські електромобілі та навіть пом’якшити загальний режим тарифів на китайські товари.

Однак Маск, швидше за все, підтримає скасування податкового кредиту в розмірі 7500 доларів США, який надається покупцям електромобілів у Сполучених Штатах. Відсутність податкових пільг ускладнить виробникам традиційних автомобілів створення електроверсії своїх автомобілів, щоб конкурувати з Tesla.

«Оскільки Ілон Маск відіграв дуже важливу роль у фінансуванні кампанії Трампа, він, безсумнівно, матиме вухо президента США та зіграє роль, яка допоможе сформувати політику, яка буде вигідною Tesla та іншим її підприємствам», – каже Голосу Америки Білл Руссо, засновник і генеральний директор Automobility Limited, стратегічної консалтингової та інвестиційної платформи, що базується в Шанхаї.

Раніше Маск виступав проти накладання американських тарифів на електромобілі китайського виробництва.

«Ні Tesla, ні я не просили про ці тарифи. Насправді я був здивований, коли про них було оголошено. Те, що перешкоджає свободі обміну або спотворює ринок, не є добрим», — сказав Маск після того, як у травні минулого року адміністрація Байдена посилила тарифи на китайські електромобілі.

Питання полягає в тому, чи буде він продовжувати виступати проти тарифів на китайські електромобілі після приходу Трампа в Білий дім. Деякі аналітики передбачили, що Маск продовжить цю аргументацію, оскільки на Китай припадає третина продажів Tesla.

«Tesla знаходиться в Китаї, тому що Ілону Маску потрібна масштабна та ефективна структура витрат китайського ланцюжка поставок, щоб зробити компанію більш конкурентоспроможною в усьому світі», — сказав Руссо.

Китай виробляє понад 70% акумуляторів для електромобілів у світі та майже дві третини всіх електромобілів та пов’язаних з ними компонентів.

«Тарифи роблять доступ до цього ланцюга поставок дорожчим, і це не допомагає Tesla», – сказав він.

З січня по травень цього року Tesla продала в Китаї майже стільки ж автомобілів, скільки у США. Китайські споживачі купили одну третину автомобілів Tesla всіх моделей на загальну суму 513 644. За той же період компанія продала 522 444 автомобілі в США.

Аналітик Wedbush Securities Ден Айвс вважає, що вищі тарифи допоможуть Tesla краще конкурувати з китайськими електромобілями на ринку США.

«Tesla має масштаб і сферу діяльності, які не мають собі рівних у галузі електромобілів, і ця динаміка може дати Маску та Tesla явну конкурентну перевагу в середовищі субсидій, не пов’язаних з електромобілями, у поєднанні з, ймовірно, вищими тарифами в Китаї, які й надалі відштовхуватимуть дешевших китайських гравців у сфері електромобілів (BYD, Nio тощо) від затоплення ринку США протягом наступних років», – сказав Айвз у записці для клієнтів цього тижня.

Дотримуючись іншої точки зору, Беатрікс Кейм, директор німецького Центру автомобільних досліджень, сказала, що наступний президент навряд чи прислухається до аргументів щодо зниження тарифів на китайські електромобілі.

«Існує 100% тариф на китайські електромобілі. Я не думаю, що Трамп його послабить», – сказала вона. Високі мита не стосуються Tesla, оскільки вона не експортує автомобілі зі свого заводу в Шанхаї на ринок США, а будує їх у США.

Кейм сказав, що Маск робитиме все, що буде корисно для бізнесу Tesla в Китаї.

«Китайці, швидше за все, емоційно відреагують, якщо його сприймуть як людину, що діє проти інтересів Китаю, – сказала вона. – Китайські клієнти колись блокували продажі автомобілів Tesla, і це може повторитися».

У квітні минулого року Маск сказав, що любить китайський народ.

«Я великий шанувальник Китаю. У мене також є багато шанувальників у Китаї. Що ж, почуття взаємні», — сказав у квітні Маск, якого в китайських соціальних мережах часто називають «другом Китаю».

Найближчими місяцями Tesla збирається представити новий повністю автономний (FSD - Supervised) автомобіль, хоча безпека транспортного засобу ще перевіряється. Маск повинен мати достатній вплив як у Вашингтоні, так і в Пекіні, щоб отримати дозволи регуляторних органів, необхідні для продажу.

"Китай, швидше за все, схвалить FSD, оскільки він хотів би продемонструвати доброзичливість до іноземних технологій", – сказав Руссо. Однак FSD Tesla може мати обмежений ринок у Китаї, де місцеві виробники відіграють набагато більшу роль.

Кейм сказав, що FSD Tesla може не зіткнутися з регуляторними проблемами в Європі, але їй може бути важко знайти достатню кількість клієнтів в умовах місцевої конкуренції.

Одне із запитань, яке часто задають, полягає в тому, чи буде Китай у відповідь запроваджувати вищі мита на американські товари, включаючи Tesla.

«Це дуже малоймовірно, оскільки Tesla інвестувала в Китай і використовується як приклад того, як іноземні бренди все ще вітаються в Китаї, а Tesla розглядається як еталон для китайських компаній», — сказав Руссо.

«Знищення конкуренції не вважається здоровим для прогресивного розвитку китайських автовиробників. Це різко контрастує з тим, як США діяли досі», – додав він.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG