Європі та Канаді слід створити коаліцію держав, зацікавлених у забезпеченні безпеки в Україні та стриманні подальшої російської агресії.
До цього у відкритому листі, виданому до 1000 днів великої війни, закликали 79 колишніх високопосадовців, військових, науковців, письменників та аналітиків зі США, Канади та Європи. Лист зокрема підписали колишній президент Естонії Тоомас Ілвс, колишній президент Латвії Егліс Левітс, ексміністр оборони Великої Британії Бен Воллес, колишні американські та британські військові командувачі тощо.
“Неважко уявити таку коаліцію, піонерами якої стали б держави, які найбільш чітко усвідомлюють російську загрозу та необхідність убезпечити Україну для створення стабільного євроатлантичного порядку безпеки”, - йдеться у листі під назвою “Європа та Канада не можуть собі дозволити чекати плану Трампа - коаліція охочих має захистити Україну”.
Автори листа. копію якого отримав Голос Америки, надихнулися закликом прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска до створення такої коаліції країн. Вони зауважують, що до Польщі у ній могли б приєднатися країни Балтії, Північної Європи, а також Велика Британія, Франція, Канада та Нідерланди. Автори наголошують - активні дії краще ніж хвилювання щодо майбутньої політики новообраного президента США Дональда Трампа.
Авангардом коаліції, на думку авторів листа, могли б стати розширені Об’єднані експедиційні сили (ОЕС) під проводом Великої Британії.
ОЕС являють собою сили високої готовності з десяти країн-однодумців, серед яких Данія, Естонія, Фінляндія, Ісландія, Латвія, Литва, Нідерланди, Норвегія, Швеція та Велика Британія. Сили налаштовані на швидке реагування на кризи та можуть інтегруватися в більші міжнародні операції, зокрема, під керівництвом НАТО, ООН або інших безпекових коаліцій.
Автори листа запропонували 5 ключових пунктів, які могла би здійснити європейсько-канадська коаліція.
По-перше, запропоновано “озброїти Україну для перемоги”, “коштом власних запасів, закупівель на відкритому ринку, а також, що є найбільш ефективним, шляхом передачі технологій та інвестицій у власну оборонну промисловість України”, йдеться в тексті.
Серед пріоритетних озброєнь названо спроможності високоточних ударів на велику відстань, засоби радіоелектронної боротьби, новітні “оборонні технології, які нівелюють традиційні російські переваги”, а також і базові озброєння, зокрема, боєприпаси калібру 155 мм, зенітні, протикорабельні та протитанкові системи та амуніцію.
По-друге, автори листа закликають вилучити всі 300 мільярдів доларів заморожених російських активів і спрямувати кошти на "фінансування перемоги України”.
По-третє, в листі запропоновано “розширити протиповітряну оборону над Західною Україною та використовувати її для прикриття військ коаліції на землі”. Таке використання ППО європейських країн для збиття російських повітряних цілей над Західною Україною могло б створити належні умови для розміщення військ коаліції в Україні, відповідно до попередніх пропозицій президента Франції Еммануеля Макрона.
Мета такого розгортання полягала б у тому, щоб “тренувати українські сили, забезпечувати матеріально-технічну підтримку та підтримку з розмінування та виконувати інші завдання, які продемонстрували б нашу відданість перемозі та безпеці України”, зауважено в листі без подальшої деталізації.
По-четверте, пропонується “надати реальні гарантії безпеки, включаючи взаємну оборону, для приєднання України до НАТО”, подібно до того, як Швеція та Фінляндія мали такі гарантії протягом процесу приєднання до Альянсу.
“Тепер коаліція може взяти на себе зобов’язання щодо взаємної оборони з Україною в проміжний період після закінчення поточних військових дій”, - йдеться в документі.
Насамкінець, автори листа вважають, що коаліція повинна “показати, що ми можемо постояти за себе”, в першу чергу, шляхом збільшення витрат на оборону до 3% ВВП у кожній з країн такої коаліції.