Незалежний експерт зі зброї заявив в Раді Безпеки ООН у середу, що Північна Корея закуповує компоненти для ракет із третіх країн, виробляє та передає їх Росії для війни в Україні швидше, ніж вважалося раніше.
Джона Лефф, який очолює Conflict Armament Research (CAR), незалежну організацію, яка відстежує зброю, використану в конфліктах, сказав, що його дослідники задокументували залишки чотирьох ракет, які, за їхньою оцінкою, походять із Північної Кореї, які були знайдені в липні та серпні в Україні.
За його словами, маркування на одній з ракет вказувало на те, що її виготовили цього року.
"Це перше публічне свідчення того, що ракети були виготовлені в Північній Кореї, а потім використані в Україні протягом декількох місяців, а не років", — сказав Лефф.
За його словами, це свідчить про "дуже короткий" час між виробництвом цих балістичних ракет, їхньою передачею та кінцевим використанням в Україні.
Лефф також зазначив, що деякі уламки ракет мали компоненти вироблені не в Північній Кореї і містили виробничі маркування 2023 року, що вказує на те, що Пхеньян має "надійну мережу придбання для своєї програми балістичних ракет", попри міжнародні санкції, які забороняють таку торгівлю.
"Попри майже два десятиліття санкцій проти КНДР, цього року вона продемонструвала здатність виробляти та передавати балістичні ракети для використання проти України лише за кілька місяців", — сказав він.
Деякі компоненти для північнокорейських безпілотників і ракет, які використовувалися проти України, походили з Європи, Японії та США.
"Завдяки взаємодії CAR з промисловістю ми встановили, що ці компоненти, знайдені в уламках систем озброєння, використаних проти України, отримані від поставок сторонніх дистриб’юторів, переважно зі Східної Азії", — сказав Лефф.
Посли Росії, Північної Кореї
Посол Росії не торкався питання передачі зброї з Пхеньяна Кремлю. Щодо поглиблення їхніх стосунків Василь Небензя сказав, що вони є близькими сусідами та розвивають стосунки у "всіх сферах".
"Це наше суверенне право. Співпраця Росії з КНДР у військовій та інших сферах відбувається згідно з міжнародним правом, а не порушує його, – сказав Небензя. – Це не спрямовано проти третіх країн. Це не становить жодної загрози для держав регіону чи міжнародної спільноти — і не сумнівайтеся, ми продовжуватимемо розвивати таку співпрацю".
Посол Північної Кореї Сон Кім заявив, що їхні відносини є "позитивним внеском у мир і безпеку" і закликав їх не критикувати.
Засідання у середу скликали Сполучені Штати за підтримки Південної Кореї, Японії та кількох західних членів ради.
Посолка США в ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила, що у Вашингтона є інформація про те, що в український конфлікт вводиться "велика кількість самохідних артилерійських установок великої дальності калібру 170 мм і реактивних систем залпового вогню великої дальності калібру 240 мм".
"У нас також є інформація про те, що Росія передала КНДР системи протиповітряної оборони", — сказала вона, вказавши на те, чого Пхеньян може очікувати від Москви за зброю та понад 11 000 військових.
"І не просто солдати, — сказала вона. — Північна Корея направила до Росії елітні спецпідрозділи".
Вона зазначила, що північнокорейські війська вперше брали участь у широкомасштабних бойових діях за понад 70 років, і вперше за межами Корейського півострова.
Посол України заявив, що російські війська об’єднали північнокорейські війська в підрозділи в Курській області.
"Насамперед вони масово просуваються пішки по відкритій місцевості, розтягнутими ланцюгами, – зазначив Сергій Кислиця. – Це дуже нагадує тактику піхоти часів Другої світової війни, але є дуже незвичайним для російсько-української війни".
Він сказав, що північнокорейські війська, здається, недостатньо навчені сучасній війні.
"Наявні відеодокази свідчать, що північнокорейські солдати, схоже, не готові реагувати на ворожі безпілотники та не мають навіть елементарного розуміння заходів протидії загрозам, пов’язаним з дронами", — сказав він, зазначивши, що об’єднані підрозділи несуть "відчутні втрати".