Спеціальні потреби

Шахраї на Facebook підробили статтю Голосу Америки, щоб просунути російську криптовалютну схему


Архівне фото: відеокадр з YouTube. Інтерв'ю російського бізнесмена Павла Дурова Такеру Карлсону в квітні 2024 року. Серед глядачів були і шахраї, які просували сумнівні інвестиційні схеми в соцмедіа.
Архівне фото: відеокадр з YouTube. Інтерв'ю російського бізнесмена Павла Дурова Такеру Карлсону в квітні 2024 року. Серед глядачів були і шахраї, які просували сумнівні інвестиційні схеми в соцмедіа.

Коли в квітні американський коментатор Такер Карлсон брав інтерв’ю у російського IT-підприємця Павла Дурова, серед аудиторії була несподівана категорія - шахраї.

Після публікації відео, підробна російськомовна стенограма інтерв’ю намагалася привабити "інвесторів" до криптовалютної схеми, яка обіцяла щомісячний заробіток у 13 000 доларів.

Ця схема привернула увагу Голосу Америки, оскільки її творці використовували зображення буцімто сторінки Російської служби Голосу Америки у спробах ошукати користувачів Інтернету.

Це один із багатьох прикладів використання законних засобів масової інформації для шахрайських цілей.

Ці схеми купують рекламу за допомогою акаунтів Facebook, які часто зламуються без відома користувача, і охоплюють такі країни, як Філіппіни, Мексика та Афганістан.

За словами Джордана Лайлза з американського сайту перевірки фактів Snopes.com, стратегія та риторика слідують певній моделі.

"В Інтернеті так багато шахраїв, які видають себе за законні видання, — сказав він Голосу Америки. — Назвіть будь-яке видання — ймовірно, їх використовували для шахрайства, щоб спробувати обдурити людей, які не перевіряють вебадреси".

Немає жодних ознак причетності Дурова чи Карлсона до схеми. Голос Америки звернувся до них за коментарем, але не отримав відповіді.

У своїй заяві материнська компанія Facebook Meta повідомила Голосу Америки, що серйозно ставиться до шахрайства

"Шахрайство — це проблема, яка завжди існувала з новими технологіями, — написала компанія. — Але саме тому Meta завжди займає і буде займати жорстку позицію проти шахрайства, шахрайства та зловживань у всіх їх формах, щоб не допустити їх на наших платформах".

Раніше шахраї видавали себе за Голос Америки, використовуючи дипфейки у двох окремих випадках, спрямованих проти російських журналістів Голосу Америки. В цих випадках застосовувався штучний інтелект.

Цей же випадок використовує явно низькотехнологічний підхід: текстову розшифровку російською мовою у стилі запитань і відповідей, яка неправдиво стверджує, що є "продовженням" інтерв’ю Карлсона.

Засновник російської соціальної мережі ВКонтакте та месенджера Telegram, Дуров є відомим технологічним підприємцем. Тому його особу важко підробити.

Відповідно до звіту Центру аналізу загроз Microsoft за квітень 2024 року, хоча глибокі фейки публічних діячів "є відносно звичайною справою", вони також, як правило, не викликають довіри.

Рівні брехні

Цей випадок із шахрайським зверненням щодо криптовалюти з використанням рис Голос Америки, базується на інтригуючій обіцянці та великій кількості викрадених акаунтів по всьому світу.

У фейковій історії стверджується, що Дуров, буцімто, розповів Карлсону про своє останнє творіння: відкриту програму ProTON-Invest, яка дозволить навіть найменш фінансово грамотній людині заробляти великі суми грошей з мінімальними зусиллями.

Голос Америки намагався відстежити походження схеми ProTON-Invest та її рекламного контенту, але шахраї непогано замітали сліди.

Коли Голос Америки звернувся до власників акаунтів Facebook, які купували рекламу для цієї схеми, ті, хто відповів, сказали, що втратили доступ до своїх сторінок.

Один із акаунтів під російською назвою "Просто новости" раніше був сторінкою компанії в Калумпіті, провінційному місті на Філіппінах, яка продавала кімнатні рослини та випічку під час пандемії коронавірусу.

Співвласник компанії Денні Роксас повідомив Голосу Америки, що сторінку зламали.

"Ми не маємо до нього жодного доступу і більше не можемо його отримати, — сказала вона в повідомленні Telegram. — Ми вже повідомляли про це".

Ще одна сторінка Facebook, яка рекламувала шахрайську схему (але без фейкової історії Голосу Америки) - Golden News. Раніше він належав туристичному агентству в Кабулі, Афганістан.

Голос Америки написав агентству через WhatsApp. Чоловік, який не представився, сказав, що останні публікації не від компанії, і їх, ймовірно, зламали.

Він відмовився надати більше інформації.

Голос Америки виявив ще кілька облікових записів, які поширюють фальшиву стенограму або просувають схему шахрайства. Дві належали графічному дизайнеру з пакистанського регіону Пенджаб. Він не відповів на запит про коментар.

Інший належав мексиканському реперу. Чоловік, який стоїть за цією сторінкою, не відповів на запит про коментар, але раніше написав зі своєї особистої сторінки у Facebook, що його музичний обліковий запис зламали.

Згідно з даними Facebook Transparency, викрадені облікові записи часто мали менеджерів, які ймовірно перебували в кількох країнах, включаючи В’єтнам, Бангладеш, Україну, Китай і США.

Але незрозуміло, як Facebook визначає, де розташовані менеджери. Мета не відповіла на запитання Голосу Америки з цього приводу.

Якщо це робиться за допомогою IP-адреси, то її можна легко підробити через віртуальну приватну мережу (VPN), основного інструменту для підтримки конфіденційності в Інтернеті.

Проблеми із відповіддю

За своєю суттю шахрайство ProTON-Invest, здається, отримує вигоду від поточного онлайн-середовища.

Коли хакери захоплюють обліковий запис, вони часто змінюють пароль, електронну адресу та номер телефону. Через це вкрай важко повернути контроль над акаунтом.

Після того, як на початку 2024 року криптовалютні шахраї заволоділи його обліковим записом у Facebook, журналісту Юрію, який попросив назвати своє ім’я, бо він говорив про злам без дозволу роботодавця, знадобилося майже шість місяців, щоб відновити контроль. Зрештою, йому довелося найняти юриста для спілкування з материнською компанією Facebook Meta.

"Якби мені не допоміг адвокат, я б довго писав Меті", — сказав Юрій.

Шахрайські схеми порівняно дешево створити.

За словами Лайлза Сноупса, реклама у Facebook коштує дуже мало. Тим часом люди, які стають жертвами шахраїв, дають їм сотні, а то й тисячі доларів.

"Якщо [шахрай] витратив лише 100 доларів, їхня афера, на жаль, увінчалася успіхом", — сказав Лайлз Голосу Америки.

Як користувач Інтернету може відрізнити шахрайство від справжнього Голосу Америки?

Варто перевірити, що вебадреса сторінки відповідає вебадресі Голосу Америки. Користувачі також мають дивитись на ознаки того, що сторінки Голосу Америки в соціальних мережах є справжніми.

"У брендуванні Голос Америки використовує певні кольори, а назви облікових записів у соціальних мережах однакові на всіх платформах.

У Facebook, Instagram і YouTube шукайте позначку підтвердження та переходьте за посиланнями на інші соціальні медіаплатформи з нашого вебсайту чи офіційних облікових записів у соціальних мережах, – сказав представник відділу зв’язків з громадськістю Голосу Америки. - На X не всі наші облікові записи перевірені, оскільки для них потрібна платна підписка, тому завжди перевіряйте посилання на вебсайті або в офіційних облікових записах соціальних мереж".

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG