У п’ятницю, 31 січня, помер колишній президент Німеччини і колишній голова Міжнародного валютного фонду Горст Кьолер.
Кьолеру був 81 рік, він був сином етнічних німецьких фермерів з Румунії (сьомий з восьми дітей), народженим в 1943 році в окупованій Німеччиною Польщі. Дитинство він провів у таборах для біженців, перш ніж родина оселилася в Людвігсбурзі, Баден-Вюртемберг.
Обраний президентом Німеччини у 2004 році, він обіймав цю посаду до 2010 року, коли несподівано подав у відставку після суперечливих висловлювань про місію Бундесверу в Афганістані, після яких опозиція вимагала пояснити, чи справді президент Німеччини виправдовував ведення війни в Афганістані економічними інтересами власної країни.
Сам політик пізніше заявив, що його заява стосувалася не операції в Афганістані, а дій Бундесверу проти піратства та узгоджувалася з офіційною політикою уряду.
Утім, глибоко вражений масштабами реакції, він залишив пост з власної ініціативи, хоча назвав критику невиправданою і звинуватив опонентів у відсутності “необхідної поваги до моєї посади”. Ні канцлерка Ангела Меркель, ні надзвичайно високий рейтинг популярності серед населення не змінили його рішення піти у відставку, додає видання Deutsche Welle.
Кьолер помер вранці у суботу, 1 лютого, у Берліні після нетривалої хвороби в оточенні своєї родини, йдеться в заяві офісу нинішнього президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра.
Кьолер допоміг розробити законодавчу базу для єдиної європейської валюти, євро, і зіграв певну роль у переговорах про возз’єднання Німеччини в 1990 році. Обіймав і посаду президента Європейського банку реконструкції та розвитку.
Був другим президентом Німеччини, який звернувся до парламенту Ізраїлю, сказавши в Кнесеті: “Я схиляю голову в соромі та смиренні перед жертвами” Голокосту, нагадує американське громадське радіо NPR.
Горст Кьолер був справжнім другом Ізраїлю, пише посол Ізраїлю у Німеччині Рон Просор. За його словами, у 2005 році Кьолер виголосив пам'ятну промову в Кнесеті, де привітався на івриті та визнав, що “ксенофобія та антисемітизм не зникли з Німеччини”. Він закликав боротись "з правим екстремізмом і антисемітами”.
“Його попередження про відкриту конфронтацію з антисемітами залишається дуже актуальним”, – наголосив посол Ізраїлю.
У 2012 році призначений членом комітету ООН, який працює над глобальними цілями розвитку. У 2017 році Кьолер став спеціальним посланником ООН у Західній Сахарі.
Його завданням було вирішення конфлікту щодо майбутнього спірної території, окупованої Марокко.
Коли Кьолер залишив посаду в травні 2019 року за станом здоров'я, обидві сторони конфлікту — уряд Рабату та Фронт Полісаріо — з жалем відзначили цей крок і висловили вдячність за зусилля Кьолера, пише Deutsche Welle.