Спеціальні потреби

"Чому, заради Бога, когось може цікавити продовження цих відносин?" - заступник держсекретаря США про транзит газу РФ через Україну


Заступник держсекретаря США і колишній посол США в Україні Джеффрі Паєтт привітав позицію Єврокомісії щодо завершення контракту на транзит російського газу через Україну
Заступник держсекретаря США і колишній посол США в Україні Джеффрі Паєтт привітав позицію Єврокомісії щодо завершення контракту на транзит російського газу через Україну

США сподіваються, що закінчення контракту на транзит газу РФ через Україну стане потужним кроком до завершення епохи залежності Європи від російських енергоресурсів.

"Я справді на це сподіваюсь", - сказав заступник держсекретаря США Джеффрі Паєтт відповідаючи на питання Голосу Америки про це.

Контракт України та Росії на транзит газу спливає 1 січня 2025 року. Європа вже вжила кроків, щоб підготуватись до зупинки транзиту. Частка російського газу в Європі знизилась до 6%, а російського газу, що йде через Україну – до 4%.

Найбільш вразливими вважаються Австрія та Словаччина, які закуповували понад 90% газу з Росії минулого року. Через побоювання щодо поставок газу Росією, парламент Молдови в п'ятницю, 13 грудня, проголосував за введення надзвичайного стану в енергетичному секторі, побоюючись про забезпечення газового постачання до Придністров'я, яке контролює Росія.

Словаччина та Угорщина докладають зусиль на державному рівні, щоб Україна продовжила транзит російського газу. В понеділок прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо поговорив з телефоном про це з українським прем'єр-міністром Денисом Шмигалем. Протягом вихідних Фіцо сказав, що його країна веде "дуже інтенсивні" переговори, щоб Україна продовжила транзит російського газу у 2025 році.

Шмигаль в понеділок в соцмедійному дописі відкинув можливість продовження угоди з "Газпромом". Він, однак, заявив: "Якщо Єврокомісія офіційно звернеться до України щодо транзиту будь-якого іншого газу, крім російського, ми, звичайно, будемо це обговорювати та готові досягти відповідної домовленості на основі принципів енергетичної безпеки як усього ЄС, так і кожної європейської нації".

У вівторок низка компаній Угорщини, Словаччини, Австрії та Італії звернулись до Єврокомісії із листом, в якому нарікають, що завершення угоди "призведе до підвищення цін для споживачів у Європі" і "ускладнить постачання газу", повідомляє Politico.

Про те, що ЄС готується до завершення контракту, на вихідних заявив Єврокомісар з питань енергетики Ден Йоргенсен. В інтерв'ю Politico Йоргенсен, який заступив на свою посаду на початку грудня, сказав, що його основним пріоритетом є "повністю розірвати енергетичні зв'язки ЄС та Росії".

Торгівля енергоресурсами, особливо газом, була основним вектором впливу Росії на українську економіку з часів здобуття незалежності
Джеффрі Паєтт

Коментуючи тиск на Україну, щоб вона продовжила контракт про транзит російського газу, Паєтт відзначив, що "важливо, що тиск йде лише від однієї чи двох країн, та сигнал від Єврокомісії дуже чіткий".

Заступник Держсекретаря США привітав заяву Йоргенсена про відмову від російського газу і відданість новопризначеного єврокомісара тому, щоб поетапно усунути залежність в газовій, ядерній сферах, та усі форми залежності від російських енергоресурсів, щоб вийти на нуль поставок з Росії у 2027 році.

Американський посадовець не бачить сенсу продовжувати угоду, яка дозволяла Росії багато років чинити вплив на Україну.

"Торгівля енергоресурсами, особливо газом, була основним вектором впливу Росії на українську економіку з часів здобуття незалежності. То чому, заради Бога, когось може цікавити продовження цих відносин?" - дивується Паєтт.

Паєтт, який впродовж двох останніх тижнів провів візити до країн Європи та Азії, переконаний - в міжнародній спільноті є розуміння необхідності відмовитись від російських енергоресурсів.

"Навіть Японія — і я про це говорив і з міністром енергетики, і міністром закордонних справ Японії в четвер та п’ятницю — навіть Японія, яка отримує приблизно 10% свого газу з Сахаліну, навіть вона чітко усвідомлює, що Росія – ненадійний постачальник", - додає Паєтт.

Для того, щоб і надалі обмежувати здатність Росії використовувати доходи від продажу енергоресурсів для війни, США та союзники збільшуватимуть санкції, запевнив Паєтт.

Повне інтерв'ю із Джефрі Паєттом читайте тут:

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG