Спеціальні потреби

Guardian розповідає, як українці розробили телефонний додаток для боротьби з повітряними загрозами


Частини безпілотного літального апарату (БПЛА), який українська влада вважає іранським безпілотником-смертником Shahed-136, були знайдені після російського удару по сховищах пального у Харкові, Україна, 6 жовтня 2022 року. REUTERS/Віталій Гнідий
Частини безпілотного літального апарату (БПЛА), який українська влада вважає іранським безпілотником-смертником Shahed-136, були знайдені після російського удару по сховищах пального у Харкові, Україна, 6 жовтня 2022 року. REUTERS/Віталій Гнідий

Британська газета Guardian повідомляє, що українські волонтери розробили додаток для мобільних телефонів, який дозволяє цивільним особам повідомляти про російські безпілотники і ракети, які вони бачать поблизу себе.

Як пояснює британський часопис своїм читачам, додатком, ePPO, може користуватися будь-яка людина в Україні з телефоном-андроїдом, бо він покладається на GPS і компас телефону, тож користувачеві залишається тільки спрямувати свій пристрій у напрямку вхідного об’єкта та натиснути одну кнопку, щоб він надіслав звіт про місцезнаходження дрона, гелікоптера, чи ракети до українських військових.

Українська влада особливо занепокоєна тим, що безпілотники з надзвичайною ефективністю бомбардують українські електростанції та енергетичної мережі, відключаючи від електроенергії мільйони людей. Україна зверталася до союзників з проханням захистити українське небо від нападів, але і спонукала своїх розробників шукати способи боротьби з загрозою з повітря.

Геннадій Сульдін, координатор волонтерської групи розробників «Технарі», яка стоїть за проектом, виступаючи на презентації проекту в Одесі сказав, що метою було залучити «все населення» до допомоги у виявленні атак дронами і ракетами, які він назвав «суто терористичною зброєю», яка з початку війни «використовується для терору населення і використовується дуже масово».

«Тому було потрібно зробити щось таке, щоб фахівці протиповітряної оборони дізнавалися про проліт низьколітаючих крилатих ракет навіть тоді, коли їх тимчасово не бачить радар», – сказав координатор групи розвідників минулого тижня.

А вже 26 жовтня українська агенція «Укрінформ» повідомила, що за допомогою еРРО, яка стала частиною урядового додатку «Дія» збито першу російську ракету. За словами Сульдіна, на якого посилається агентство, перше бойове застосування еРРО було зареєстровано 22 жовтня на півні України.

Ракета «Калібр», як сказав Сульдін, летіла на дуже низькій всоті, і завдяки особливостям рельєфу, її неможливо було побачити за допомогою радарів. «Наші зетніники за кілька секунд отримали повідомлення про ціль та мали достатньо часу для того, щоб без зайвих проблем, як на тренажері збити «Калібр» з ПЗРК «Ігла», – написав Сульдін у себе на Facebook.

Як пояснює Guardian, Україна потерпала від ударів російських смертоносних ракетних великої дальності від початку широкомасштабного вторгнення, але за останній місяць Росія по містах та інфраструктурі України випустила сотні дешевих безпілотників іранського виробництва Shahed-136.

Під час бомбардування центру Києва два тижні тому, коли на столицю України було запущено 28 безпілотників, п'ять вибухнули біля головного вокзалу, загинуло п'ятеро мирних жителів.

Як пише Guardian, традиційним радаром важко виявити безпілотники Shahed-136, оскільки вони малі, і їхня початкова траєкторія польоту є низька, приблизно 30 м над землею. Коли ж вони наближаються до своїх цілей, їх висота збільшується, перш ніж вони пірнають в об’єкт знищення.

Однак, як кажуть українські розробники, дрони можна перехопити ще в момент польоту, бо летять вони з відносно невеликою швидкістю – 180 км/год і їхній мотор видає характерний звук, схожий на звук двигуна мотоцикла. «Це їхня ахіллесова п’ята, – каже Сульдін. – Після виявлення ці низьколітаючі об’єкти легко перехопити».

Як зауважує газета Guardian, сама ідея залучити громадян до боротьби з загрозами з повітря, не є новою. Під час Другої світової війни, коли велася битва за Британію, було створено Королівський корпус спостережень, мережу спостережників-добровольців, що складалася з 30 тисяч людей, і яка тісно співпрацювала з Королівськими повітряними силами та допомагала ідентифікувати німецькі літаки, що пролітали над Великою Британією.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG