Відколи віцепрезидентка Камала Гарріс замінила президента Джо Байдена як кандидата в президенти від Демократичної партії, вона швидко консолідувала владу та пожвавила виборчу кампанію.
Не зустрівши суттєвих викликів з боку інших демократів, Гарріс отримала голоси на підтримку своєї номінації від 4567 делегатів — 99% від усіх делегатів-учасників — у віртуальному голосуванні на початку цього місяця.
Її кампанія, разом із Національним комітетом Демократичної партії та іншими об’єднаними комітетами зі збору коштів, у липні зібрала історичну суму в 310 мільйонів доларів, що затьмарює результат у тому ж місяці кандидата від Республіканської партії, колишнього президента Дональда Трампа. Понад 200 мільйонів доларів Гарріс зібрала протягом першого тижня після оголошення її кандидатури.
"Ми побачили шалену підтримку. Той тип масової підтримки — в організації та зборі коштів — який виграє вибори", — сказав Кевін Муньос, речник кампанії Гарріс.
Оптимізм щодо кампанії віцепрезидентки відображаний в опитуваннях у Пенсильванії, Мічигані та Вісконсині, де Гарріс їй тепер дають 55% шансів на перемогу, сказав аналітик виборчих даних Нейт Сільвер.
Сільвер давав Байдену 27% шансів на перемогу, коли той був кандидатом від Демократичної партії.
Проте в кампанії Трампа наполягають, що основи перегонів не змінилися.
"Заміщення демократами одного кандидата іншим НЕ змінює невдоволення виборців щодо економіки, інфляції, злочинності, відкритого кордону, вартості житла, не кажучи вже про занепокоєння двома іноземними війнами", — зазначив у повідомленні аналітик опитувань кампанії Трампа Тоні Фабріціо.
"Медовий місяць" для Гарріс скоро закінчиться, сказав він: "Хоча опитування громадської думки можуть змінитися в короткостроковій перспективі і вона може консолідувати трохи більше бази демократів, Гарріс не може змінити те, ким вона є або що вона зробила".
Хоча основи перегонів не змінилися, їм "заважали занепокоєння щодо віку та когнітивних здібностей Байдена", — сказав Ларрі Сабато, директор Центру політики Університету Вірджинії.
"Дональд Трамп так само непопулярний, як завжди, і тепер у нього є суперниця, яка є набагато привабливіша, — сказав він Голосу Америки. — Демократи знову в грі".
Штати, за які борються кандидати
У Сполучених Штатах вибори визначаються не перемогою в загальному голосуванні виборців, а виграшем голосів колегії вибірників, розподілених по кожному штату приблизно пропорційно до його населення. У всіх штатах, крім двох, кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів виборців у штаті, отримує всі голоси колегії вибірників.
Команда Гарріс інвестувала значні кошти в інфраструктуру передвиборчої кампанії, відкриваючи офіси, набираючи нових співробітників і залучаючи десятки тисяч волонтерів у штатах, які вважаються спірними (battleground) або такими, що коливаються (swing), і які могли б допомогти визначити перемогу на виборах 2024 року — Мічиган, Вісконсин, Пенсильванія, Невада, Аризона, Північна Кароліна та Джорджія.
У 2020 році кандидати здобували перемогу у цих семи штатах з перевагою у 3 відсоткові пункти або менше. Наразі Гарріс трохи випереджає в опитуваннях, але все ще в межах похибки, в Пенсильванії та Вісконсині. Трамп попереду в Мічигані, Неваді, Аризоні та Північній Кароліні. Він лідирує з відривом, більшим за похибку, у Джорджії.
І Трампу, і Гарріс буде важко перемогти без Пенсильванії, зазначила стратегиня Демократичної партії Джулі Рогінські. Пенсильванія має 19 голосів колегії вибірників, найбільше серед усіх штатів, що коливаються.
"Кожен з них може дозволити собі програти [у Пенсильванії], але тоді їм доведеться випередити в більшості, якщо не в усіх інших штатах, що коливаються, зокрема в Аризоні, Вісконсині, Джорджії, Мічигані та Північній Кароліні", — сказала Рогінські Голосу Америки.
Для перемоги кандидат повинен набрати принаймні 270 із 538 голосів колегії вибірників. Зрештою, все зводиться до отримання більшої кількості голосів колегії вибірників, ніж ваш опонент, як би ви не втілили в життя цю математику, сказала Келлі Діттмар, доцентка політології Рутгерського університету в Камдені.
"Перемога у штатах, що коливаються, із великою кількістю голосів колегії вибірників, таких як Мічиган і Пенсильванія — в обох штатах демократи нещодавно перемогли в усьому штаті, й Байден переміг там у 2020 році — це один надійний шлях для [Гарріс] досягти успіху", — сказала Діттмар Голосу Америки.
У Мічигані, штаті з великим населенням арабських американців, Гарріс потрібно буде переконати понад 100 тисяч людей, розгніваних через підтримку Ізраїлю адміністрацією Байдена, які написали uncommitted ("без зобов'язань" щодо конкретного кандидата) у своїх бюлетенях на праймеріз. Тридцять членів Uncommitted National Movement ("Національного руху без зобов'язань") отримали місця делегатів на національному з'їзді Демократичної партії в Чикаго наступного тижня.
З тієї ж причини до Гарріс також негативно ставиться рух Abandon Biden ("Відмовся від Байдена").
"Ми кажемо: не голосуйте за тих, хто підтримує або схвалює те, що зараз відбувається в Газі, — сказав Голосу Америки Худхайфа Ахмад, представник руху зі зв'язків з медіа. — Щиро кажучи, це стосується як Камали Гарріс, так і Дональда Трампа".
Інфляція та імміграція
У той час як ентузіазм демократів різко зріс, Гарріс доводиться боротися з розчаруванням серед виборців через високу інфляцію, проблемою, в якій республіканці звинувачують адміністрацію Байдена-Гарріс.
Раніше Трамп мав переконливу перевагу серед виборців у ключових економічних питаннях, і різні опитування показували, що американці вважають, що їм буде краще фінансово за Трампа, ніж за Байдена.
Однак опитування, проведене для Financial Times і Школи бізнесу Росса Мічиганського університету, опубліковане цього тижня, показало, що 41% вірять, що Трамп краще впорається з економікою, тоді як 42% вважають, що Гарріс буде кращою – цифра, яка на сім пунктів вище, ніж показник Байдена в липні.
Імміграція є ще одним "слабким місцем" для Байдена, а отже, і для Гарріс. Кампанія Трампа намагалася зобразити її як відповідальну за "вторгнення" мігрантів з Центральної Америки, які потрапляють у Сполучені Штати, перетинаючи кордон з Мексикою.
Тепер її кампанія має на меті представити свою кандидатку як людину, яка виступає за імміграцію, але підтримує суворе дотримання закону, підкреслюючи історію життя Гарріс як дочки іммігрантів, а також її досвід колишньої генеральної прокурорки Каліфорнії, штату з найбільшою кількістю й часткою іммігрантів у населенні.
"Я була генеральною прокуроркою прикордонного штату, — сказала Гарріс на нещодавньому мітингу в Аризоні, штаті, де імміграція є головною проблемою для виборців. — Я переслідувала транснаціональні банди, наркокартелі та торговців людьми. Я переслідувала їх у справі за справою, і я виграла".
Чи виграє вона в листопаді?
У такій напруженій боротьбі в політичному середовищі, яке постійно змінюється, аналітики уникали однозначних оцінок про те, хто переможе.
У кампанії Гарріс заявили, що вони вважають, що це будуть вибори з вкрай малим відривом між кандидатами, долю яких вирішить дуже невелика кількість виборців лише у кількох штатах.
Навіть маючи такий поштовх перегонах, зазначив речник кампанії Гарріс Муньос, "ми аутсайдери в цих перегонах, і ми нічого не сприймаємо за належне".