Спеціальні потреби

Гарріс заклика Нетаньягу зупинити війну; Трамп каже, що врегулює питання, якщо стане президентом


Ізраїльський та американський прапори перед зустріччю віцепрезидентки Камали Гарріс і прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу в офісі віцепрезидента в комплексі Білого дому у Вашингтоні, 25 липня 2024 року.
Ізраїльський та американський прапори перед зустріччю віцепрезидентки Камали Гарріс і прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу в офісі віцепрезидента в комплексі Білого дому у Вашингтоні, 25 липня 2024 року.

Ймовірні конкуренти на виборах президента США, віцепрезидентка Камала Гарріс і колишній президент Дональд Трамп, висловили різні погляди щодо дій Ізраїлю у війні в Газі під час окремих зустрічей з прем’єр-міністром Беньяміном Нетаньягу цього тижня.

Знову підтверджуючи підтримку права Ізраїлю на самооборону "від Ірану та підтримуваних Іраном збройних формувань" і засуджуючи ХАМАС як "жорстоку терористичну організацію", Гарріс рішуче закликала негайно досягти припинення вогню.

"Як я щойно сказала прем’єр-міністру Нетаньягу, настав час укласти цю угоду", — сказала Гарріс у четвер після спільного фото з Нетаньягу.

Підтверджуючи свою прихильність до рішення, що включає створення двох держав, Гарріс висловила співчуття через "масштаб людських страждань" палестинського народу.

"Те, що сталося в Газі за останні дев'ять місяців, є руйнівним — фото мертвих дітей і зневірених, голодних людей, які тікають у пошуках безпеки, іноді переміщених вдруге, втретє або вчетверте", — сказала вона.

"Ми не можемо дивитися вбік від цих трагедій. Ми не можемо дозволити собі бути німими до цих страждань. І я не буду мовчати", – пообіцяла Гарріс.

Віцепрезидентка Камала Гарріс тисне руку прем’єр-міністру Ізраїлю Беньяміну Нетаньягу перед зустріччю в комплексі Білого дому у Вашингтоні, 25 липня 2024 року.
Віцепрезидентка Камала Гарріс тисне руку прем’єр-міністру Ізраїлю Беньяміну Нетаньягу перед зустріччю в комплексі Білого дому у Вашингтоні, 25 липня 2024 року.

Очевидно відповідаючи на запит великої групи виборців Демократичної партії, які обурені непохитною підтримкою адміністрації Байдена військовій кампанії Ізраїлю, Гарріс сказала: "Я вас бачу і чую", а також закликала американський народ "визнати складність, нюанси та історію регіону".

Її зауваження різко контрастують із коментарями Трампа, який звинуватив адміністрацію Байдена у безладі на Близькому Сході та без пояснень стверджував, що швидко розв’яже конфлікт у Газі, якщо його оберуть.

"Якщо ми виграємо, це буде дуже просто. Все вийде, і дуже швидко", - сказав Трамп журналістам, які зібралися у його резиденції у Флориді в п'ятницю, перед зустріччю з Нетаньягу.

"Якщо ми цього не зробимо, будуть великі війни на Близькому Сході і, можливо, третя світова війна. Зараз ми ближче до третьої світової війни, ніж будь-коли з часів Другої світової війни, – сказав він. - Ми ніколи не були так близько, тому що некомпетентні люди керують нашою країною".

Сказавши, що він "дуже добре ставився до Ізраїлю, краще, ніж будь-який інший президент", Трамп підкреслив проізраїльську політику під час свого першого терміну, включаючи посередництво в підписанні угод Авраама, які нормалізували дипломатичні відносини Ізраїлю з деякими арабськими сусідами, перенесення посольства США до Єрусалиму. та визнання ізраїльської анексії Голанських висот.

Кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп зустрічається з прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу у своєму маєтку Мар-а-Лаго, 26 липня 2024 року в Палм-Біч, штат Флорида.
Кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп зустрічається з прем’єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу у своєму маєтку Мар-а-Лаго, 26 липня 2024 року в Палм-Біч, штат Флорида.

Трамп обурився на Нетаньягу в січні 2021 року після того, як ізраїльський лідер привітав Байдена з перемогою на виборах 2020 року, на перемозі в яких колишній президент неправдиво наполягає. Відтоді він неодноразово публічно критикував Нетаньягу за війну в Газі.

У п’ятницю, здавалося, стосунки налагодились, коли Трамп притягнув ізраїльського лідера ближче до себе під час рукостискання.

Шанси на припинення вогню

І Гарріс, і Трамп хочуть домогтись припинення вогню і критикують те, як Нетаньягу веде війну, але з абсолютно різних причин.

"Гарріс хоче, щоб Нетаньягу надав пріоритет розв'язанню гуманітарної кризи та мінімізував жертви серед цивільного населення. Трамп хоче, щоб Ізраїль переміг рішуче — і швидко — до того, як він вступить на посаду", — сказала Лора Блуменфельд, аналітик з Близького Сходу Школи передових міжнародних досліджень Джонса Гопкінса.

Гарріс вважає це "моральним питанням", сказала вона Голосу Америки, тоді як Трамп вважає це "безладом".

Щоб привернути на свій бік прогресивних і молодих виборців, а також виборців-мусульман і американців арабського походження, розгніваних політикою адміністрації Байдена щодо Гази, Гарріс прагнутиме до більш збалансованого підходу.

"Підхід Гарріс до Гази наголошував би на "складності" Близького Сходу, на відміну від підходу Байдена, який характеризувався чіткістю, яку часом можна було б витлумачити як засліплюючу", — сказала Блуменфельд. Їхні підходи можуть відрізнятися більше за стилем, ніж за змістом, але "емоції між травмованими сторонами на Близькому Сході може створити або зруйнувати мирну угоду".

Опитування показують, що більше американців виступають проти, ніж підтримують військові дії Ізраїлю в Газі, особливо члени Демократичної партії. Через понад 290 днів після атаки ХАМАСу 7 жовтня, у результаті якої загинуло приблизно 1200 ізраїльтян, ізраїльська військова відповідь убила понад 39 000 людей, в основному цивільних, за даними управління охорони здоров’я Гази, яким керує ХАМАС. У травні Ізраїль оцінив кількість жертв у 30 тис.

Тим не менш, хто б не переміг на листопадових виборах, нова адміністрація у Вашингтоні може внести певні зміни у відносини США та Ізраїлю, незалежно від того, чи залишиться Нетаньягу при владі, сказав Аарон Девід Міллер, колишній представник США на Близькому Сході, який зараз працює в Фонді Карнегі.

"Хто б не був прем’єр-міністром, з одного боку, можливо, доведеться мати справу з більш критичним підходом демократів за Камали Гарріс і непередбачуваним підходом президента Трампа", – сказав він Голосу Америки.

У той час як друга адміністрація Трампа "однозначно підтримає" Ізраїль, Міллер сказав, що відомий транзакційністю Трамп "інструменталізує відносини".

"Коли люди корисні йому, він їх хвалить, а коли ні, він може легко їх полишити, — сказав він. - Він дуже, дуже непередбачуваний".

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG