Спеціальні потреби

Гілі: Британія може вдатися до захоплення російських кораблів, якщо ті пошкодять підводні кабелі


Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі виступає під час свого візиту до Академії ядерних навичок у Дербі, Англія, 24 січня 2025 р. (Фото: Cameron Smith/AP через Getty Images)
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі виступає під час свого візиту до Академії ядерних навичок у Дербі, Англія, 24 січня 2025 р. (Фото: Cameron Smith/AP через Getty Images)

Велика Британія може піти шляхом Фінляндії та здійснювати захоплення російських кораблів, якщо ті пошкодять британські підводні кабелі.

На можливе запровадження такого підходу вказав цього тижня міністр оборони Сполученого Королівства Джон Гілі.

Коментуючи пошкодження кабелю електропостачання між Фінляндією та Естонією на Різдво 2024 року танкером Eagle S, Гілі зазначи в ефірі програми ITV Good Morning Britain: “На борт цього танкера піднялися фінські командос, його захопила Фінляндія, тому такі країни, як ми, можуть вжити заходів, якщо є пошкодження або ймовірна диверсія на кабелях, від яких ми залежимо”.

Гілі висловив цю позицію після того, як британський Королівський флот протягом двох днів супроводжував ймовірне російське шпигунське судно “Янтарь” у водах країни.

За словами міністра оборони, “Янтарь”, який є російським розвідувальним судном й використовується для розвідки та картографування критичної інфраструктури на морському дні, увійшов у британські води 20 січня.

У відповідь британський підводний човен сплив на поверхню неподалік судна, а корабель ВМС супроводжував проходження судна Ла-Маншем, допоки воно не вийшло у Північне море.

Звітуючи про інцидент у парламенті Великої Британії 22 січня, Гілі повідомив, що він “змінив правила вступу у бойове зіткнення Королівського флоту”, щоб дозволити британським ВМС підійти ближче до російського судна та краще відстежувати його дії.

У листопаді минулого року, зазначив міністр, “Янтарь” вже ловили у британських водах, коли він “вештався” над критичною підводною інфраструктурою країни.

Гілі підкреслив, що Росія є “небезпечна, але принципово слабка”, й Велика Британія готова вдатися до “найсильнішої можливої відповіді” для самозахисту.

“Росія залишається найбільш гострою та безпосередньою загрозою для Великої Британії, і я хочу запевнити Палату представників і британський народ, що будь-яка загроза буде зустрінута з силою та рішучістю”, - підсумував міністр.

Російське посольство в Лондоні 24 січня заявило, що РФ не становить загрози для підводної інфраструктури Сполученого Королівства чи інших країн НАТО.

Втім західні країни, зокрема ті, які межують з Балтійським морем останнім часом стикнулися з дедалі більш агресивною підривною діяльністю Росії, зокрема шляхом пошкодження підводних кабелів та ліній електропостачання.

У відповідь НАТО нещодавно оголосило місію патрулювання у Балтійському морі з метою запобігання подальшому саботажу підводних комунікацій після декількох інцидентів у останні місяці, ймовірно, вчинених із залученням суден російського “тіньового флоту”, а також китайських кораблів.

“Сьогодні я можу оголосити, що НАТО розпочинає (операцію) “Балтійський вартовий” під керівництвом верховного головнокомандувача об’єднаних збройних сил НАТО генерала Кріса Каволі”, - сповістив 14 січня генеральний секретар Альянсу Марк Рютте.

За словами генсека, до операції “Балтійський вартовий” (Baltic Setry англійською) буде залучено низку засобів, включно з фрегатами, підводними човнами, морськими патрульними літаками, а також невеликим флотом морських дронів та іншими новітніми засобами стеження.

“Ми також працюємо з союзниками над інтеграцією їхніх національних засобів спостереження з НАТО для забезпечення комплексного виявлення загроз”, - пояснив він.

Промовляючи у парламенті 22 січня, Гілі оголосив, що Сполучене Королівство надішле літаки-розвідники P-8 Poseidon та Rivet Joint для підтримки місії НАТО, а також розгорне судно стеження RFA Proteus для моніторингу підводної інфраструктури.

“Ми не будемо уникати рішучих дій, щоб захистити Велику Британію”, — додав Гілі у промові в парламенті.

“Ми посилюємо нашу відповідь, щоб гарантувати, що російські кораблі та літаки не могли працювати в таємниці поблизу території Великої Британії чи НАТО”, - сказав він.

У статті використано матеріали агентства Reuters.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG