Угода про корисні копалини з Україною - це спосіб продемонструвати Путіну солідарність Києва та Вашингтона. Про це заявив міністр оборони США Піт Геґсет на підсумковій пресконференції після зустрічі з міністрами оборони країн-членів НАТО.
Він також роз'яснив журналістам свою позицію про нереалістичність членства України в НАТО, та відповів на питання "яких поступок вимагатимуть у Путіна".
Членство в НАТО для України все ще "на столі"?
Напередодні, у вступній промові на початку засідання Контактної групи з питань оборони України глава Пентагона заявив, що "членство України в НАТО не є реалістичним.
Це питання викликало найбільше дискусій серед міністрів оборони країн НАТО та в Україні.
Під час пресконференції Піт Геґсет пояснив, що насправді кінцеве рішення з цього питання за президентом Трампом.
"Ці переговори веде президент Трамп, усе на столі (переговорів - ред.). У своїх розмовах з Володимиром Путіним і Зеленським те, що він вирішує дозволити чи не дозволити, знаходиться в компетенції лідера вільного світу, президента Трампа. Тож я не стоятиму за цією трибуною й оголошуватиму, що президент Трамп робитиме чи не робитиме, що буде, а що не буде, які поступки будуть зроблені, а які поступки не будуть зроблені" - заявив Геґсет.
Він також додав, що завдання його команди оцінювати, яким буде "реалістичний результат".
На які поступки попросять піти Путіна?
На пресконференції журналісти запитали Геґсета про те, на які поступки попросять піти Путіна, бо про поступки України вже говорили. На що він відповів наступне:
"Аргументи, які були висунуті, що сідати за стіл переговорів прямо зараз означає йти на прямі поступки Володимиру Путіну, які президент Сполучених Штатів не повинен робити, я просто відкидаю прямо", - заявив Геґсет.
Він вкотре повторив тезу, що за президента Трампа війни в Україні не було.
"За чотири роки не було російської агресії з 2016 по 2020 рік", - заявив Геґсет.
Україна веде початок війни Росії проти неї з 2014 року – захоплення та анексії Криму, збройного нападу в Луганській та Донецькій областях.
Також Геґсет не вважає поступкою "визнання того, що повернення до кордонів 2014 року є нереалістичним".
"Це визнання реальності жорсткої сили на полі бою, після великих інвестицій та жертв, спершу українців, а потім союзників, а потім усвідомлення того, що досягнутий шляхом переговорів мир буде певним розмежуванням, якого не бажає жодна зі сторін", - заявив міністр оборони США.
"Ніхто не отримає всього, що хоче", – підсумував Геґсет.
Міжнародно визнаними кордонами України є кордони 1991 року, на момент проголошення незалежності України.
Угоди для Трампа важливіші за спільні цінності
Піт Геґсет вважає, що можливі інвестиції в корисні копалини України стануть однією зі сильних сторін на користь Києва у переговорах з Путіним.
Інвестиційні відносини з Україною у довгостроковій перспективі для Сполучених Штатів є набагато конкретніші, ніж будь-які обіцянки чи спільні цінності.Піт Геґсет
"Президент Трамп, як перемовник і бізнесмен, визнає, що інвестиційні відносини з Україною, зрештою, у довгостроковій перспективі для Сполучених Штатів є набагато конкретніші, ніж будь-які обіцянки чи спільні цінності, які ми можемо мати, навіть якщо ми їх маємо. Він бачить у стосунках і угодах, реальних діях, чи то військових, чи то економічних, чи дипломатичних - можливості, які можуть об'єднувати, багато можливостей, щоб продемонструвати солідарність, яку Володимир Путін чітко визнає", - заявив Геґсет.
Напередодні, 12-го лютого, міністр фінансів США Скотт Бессент був із візитом у Києві, щоб обговорити деталі угоди про корисні копалини.
Як повідомляв Голос Америки, відповідно до інформації CNN, Зеленський поки що не підписав угоду, водночас раніше він висловлювався позитивно щодо потенційних домовленостей.