Щонайменше дев'ятеро людей загинули та ще 2750 осіб, у тому числі бійці "Хезболли", медики та посол Ірану в Бейруті, були поранені внаслідок вибухів пейджерів у Лівані та Сирії.
Міністр інформації Лівану Зіад Макарі назвав підрив пейджерів "ізраїльською агресією". Угруповання "Хезболла", яке підтримує Іран і яке визнане у США терористичним, також звинуватило Ізраїль у вибухах пейджерів і погрозило відповіддю.
Ізраїльські військові не коментують причетність до вибухів.
"Хезболла" підтвердила в заяві загибель щонайменше трьох осіб, у тому числі двох її бійців. Серед загиблих, пише Associated Press, восьмирічна дівчинка. Також – син депутата ліванського парламенту від "Хезболли".
Керівник "Хезболли" Хасан Насралла не постраждав під час вибухів, повідомили в угрупованні. Серед поранених – посол Ірану в Лівані Моджтаба Амані.
Подробиці щодо вибухів
Хвиля вибухів тривала близько години після перших детонацій, які відбулися близько 15:45. за місцевим часом. Поки не було зрозуміло, як були підірвані пристрої.
Офіційний представник "Хезболли" повідомив AP, що портативні пейджери нового бренду, якими користується угруповання, спочатку нагрілися, а потім вибухнули. За даними джерела агенції, ймовірно, вибухнули літієві батареї – такі батареї використовуються у споживчих товарах, починаючи від мобільних телефонів і ноутбуків до електромобілів.
Раніше керівництво угруповання закликало бойовиків не носити мобільні телефони, адже Ізраїль може використовувати їх для відстеження їхніх переміщень і для здійснення цілеспрямованих ударів.
У минулому Ізраїль вбивав бойовиків угруповання ХАМАС, визнаного у США терористичним, за допомогою замінованих мобільних телефонів, і, як вважають, Ізраїль стоїть за атакою комп'ютерного вірусу Stuxnet на ядерну програму Ірану в 2010 році.
Реакції на події
Речник Держдепартаменту Метью Міллер заявив, що Сполучені Штати не причетні до інцидентів і не знають, хто відповідальний, але продовжують збирати інформацію про події.
Події в Лівані надзвичайно тривожні, особливо з огляду на "надзвичайно нестабільний" контекст, заявив речник ООН Стефан Дюжаррік, додавши, що ООН засуджує будь-які жертви серед цивільного населення.
Ізраїльські військові заявили, що старше командування провело оцінку ситуації, "зосереджуючись на готовності як у наступі, так і в обороні на всіх аренах".
Там повідомили, що у вказівках для цивільних немає змін, але "громадськість просять залишатися пильними", про будь-які зміни щодо рекомендацій буде сповіщено.
Ізраїль повідомив, що запобіг замахові на вбивство колишнього урядовця
Раніше у вівторок агентство внутрішньої безпеки Ізраїлю заявило, що перешкодило змові ліванського бойовика "Хезболла" з метою вбити найближчими днями колишнього оборонного високопосадовця.
Агентство Shin Bet, яке не назвало ім'я посадовця, заявило, що вилучило вибуховий пристрій, приєднаний до системи дистанційного підриву за допомогою мобільного телефону та камери, якою "Хезболла" планувала керувати з Лівану. Shin Bet заявила, що спроба нападу була схожа на змову "Хезболли", яку торік зірвали в Тель-Авіві.
Представник "Хезболли" сказав Reuters, що підрив пейджерів був "найбільшим порушенням безпеки" для угруповання за майже рік конфлікту угруповання з Ізраїлем. Транскордонна війна триває від початку війни в Газі в жовтні минулого року, коли атаку на Ізраїль здійснило угруповання ХАМАС.
Унаслідок зіткнень сотні людей загинули в Лівані та десятки в Ізраїлі, а десятки тисяч залишили свої домівки по обидва боки кордону. У вівторок Ізраїль заявив, що припинення атак "Хезболли" на півночі, яке дозволить місцевим жителям повернутися до своїх домівок, тепер є однією з офіційних цілей війни.
У статті використано матеріали Reuters, AP