Спеціальні потреби

Предків актора Дастіна Гоффмана вбили чекісти


Дастін Гоффман, скріншот з програми
Дастін Гоффман, скріншот з програми

Легендарний американський актор розплакався, коли довідався, що зробила з його дідом і прадідом радянська влада

Дворазовий володар премії «Оскар» й актор, який багатьом запам’ятався головними ролями у таких стрічках, як: «Випускник», «Людина дощу» та «Вся президентська рать» – Дастін Гоффман – несподівано довідався про трагічне минуле власної родини. А саме, що його дід і прадід – обидва народжені в Україні євреї – були розстріляні чекістами у 1921 році.

Про це розповідається в останньому, надзвичайно емоційному епізоді програми телеканалу PBS «В пошуках вашого коріння з Генрі Ґейтсом» («Finding Your Roots With Henry Louis Gates»). Програма була присвячена історії родин двох акторів – Дастіна Гоффмана та Мії Ферроу.

Однак, саме Гоффман став її головним героєм. Автори програми з’ясували, що родичі Гоффмана за батьківською лінією походять із українського міста Біла Церква, що на Київщині. Його дід Френк і бабуся Естер емігрували до США ще до революції.

Дастін Гоффман зізнався телеведучому Генрі Ґейтсу, що зі своїм батьком мав доволі напружені стосунки. Питання ж родинної історії були не лише оповиті таємницею, а й впродовж усього життя актора лишалися своєрідним табу в розмовах із батьком.

Батько Дастіна Гоффмана – Гаррі – мріяв стати актором у Голлівуді, й для цього у 1933 році перевіз туди свою родину з Чикаго. Щоправда вдача Гаррі оминула, врешті той став торговцем меблями.

Ця жінка, вона ж була справжньою героїнею. Вони всі померли, заради того, щоб я був зараз тут
Дастін Гоффман про свою прабабусю

Це принесло Гаррі Гоффману гіркоту розчарування, але чоловік дожив до часу, коли найпрестижніші кінонагороди почав отримувати його син. Він ділив радість зі своїм зірковим Дастіном, але про власне минуле синові так ніколи й не розповів.

Дастін Гоффман припускає: радше за все його тато уникав розповідати про батька, оскільки був сердитий, що той його залишив. «Він казав мені, що у нього не було дитинства», – пригадав кіноактор в інтерв’ю у програмі PBS «В пошуках вашого коріння».

Однак, як з’ясували автори телепроекту, дід Дастіна Гоффмана Френк не просто залишив сина. На початку 20-го століття він відправився з США до охопленої громадянською війною України, аби врятувати своїх батька Сема й маму від єврейських погромів. Згодом чоловік зник.

Про те, що з ним сталося, автори програми довідалися, лише відшукавши статтю, в якій згадувалася бабуся Дастіна Гоффмана – Естер. Жінка судилася з Радянським Союзом за вбивство її чоловіка. Так стало відомо, що дідусь Дастіна Гоффмана – Френк був заарештований в Кам’янці-Подільському і згодом страчений чекістами.

скріншот з програми, прабабуся Дастіна
скріншот з програми, прабабуся Дастіна

Автори програми припускають, що прадід Дастіна Гоффмана – Сем, який був розстріляний через місць, поплатився життям, коли спробував довідатися – що сталося з його сином. Не оминула гірка доля й прабабцю Гоффмана – Лібу, вже після того, як вона втратила сина й чоловіка, жінка була заслана більшовиками до концетраційного табору. Але не лише вижила в ньому, але й зуміла виїхати до Аргенити, але й згодом, будучи вже 62-річною, перебратися до США.

В копії медичного огляду, який Дастіну Гоффману віддав ведучий, актор прочитав, що до США його прабабця приїхала дуже слабкою. Вона погано бачила й мала ампутовану ліву руку.

Зараз, коли мене питають – хто я, я кажу, що я єврей
Дастін Гоффман

«Чому він намагався витерти все це з моєї пам’яті?! – не втримався при цьому Гоффман, пригадуючи свого батька. – Ця жінка, вона ж була справжньою героїнею. Вони всі померли, заради того, щоб я був зараз тут».

Актор також зізнався, що його батько був атеїстом й по-суті цурався своєї національної ідентичності, намагався стерти пам’ять про неї. Дастін виростав без зв’язку зі своїм народом і без знання, що він єврей.

«Зараз, коли мене питають – хто я, – хвилюється Гоффман. – Я кажу, що я єврей».

Весь епізод присвячений родинній історії Дастіна Гофмана можна побачити тут: http://www.pbs.org/video/2365684842/

Дивіться також: Українці США подарували медобладнання українській клініці, яка лікує поранених

Українці менше помагають пораненим АТО-шникам, волонтери сподіваються на діаспору. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Харченко

    Має більш ніж 16-річний досвід у журналістиці. Починала з роботи кореспондентки на радіо «Континент» у Києві. Відтоді працювала журналісткою на телеканалі СТБ, а також у виданнях: «Україна молода», «Газета по-українськи», «Новинар»; спеціальною кореспонденткою і текстовою редакторкою ранкових випусків телеканалу СІТІ, оглядачкою та головною редакторкою сайту «Медіа Бізнес»; дописувала для National Geographic Україна.

    Має дві вищі освіти – за першою – фольклористка й викладачка української мови та літератури. Диплом режисерки документального кіна отримала як стипендіатка програми Fulbright, в американському університеті Wake Forest, що у Північній Кароліні.

    Є авторкою кількох документальних короткометражних фільмів, два з яких – «Пісні надії» та «Солдат-метелик» – були показані на американських кінофестивалях: RiverRun International Film Festival та Princeton Film Festival. З «Голосом Америки» була від весни 2014 року до осені 2017 року. Працювала як відеооператорка, журналістка та продюсерка. Відзняла серію сюжетів про українську діаспору в США з Бостона, Нью-Йорка, Парк-Сіті, Балтимора, Вашингтона, Арлінгтона, Нью-Джерсі та Лос-Анджелеса.       

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG