Спеціальні потреби

Human Rights Watch знову звинувачує Україну у «невибірковому використанні заборонених протипіхотних мін»


Українські сапери вишукують боєприпаси та міни, що не розірвалися, біля головної дороги до Херсона, Україна, 16 листопада 2022 року. За оцінками, третина від загальної площі України є потенційно небезпечними через замінування.REUTERS/Мурад Сезер
Українські сапери вишукують боєприпаси та міни, що не розірвалися, біля головної дороги до Херсона, Україна, 16 листопада 2022 року. За оцінками, третина від загальної площі України є потенційно небезпечними через замінування.REUTERS/Мурад Сезер

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) в п'ятницю знову звинуватила українських військових у «невибірковому використанні заборонених протипіхотних мін».

Як мовиться у повідомленні, після публікації звіту у січні цього року організація виявила нові докази використання заборонених мін проти російських військ, які вторглися в Україну в 2022 році.

Група закликала уряд України виконати зобов’язання, взяті на початку цього місяця, не використовувати таку зброю, розслідувати підозри в її використанні, а також притягнути винних до відповідальності.

Директор департаменту з озброєння Human Rights Watch Стів Ґуз заявив, що обіцянка українського уряду розслідувати «очевидне використання його військовими заборонених протипіхотних мін» є також «важливим визнанням його обов’язку захищати цивільне населення».

«Швидке, прозоре та ретельне розслідування може мати далекосяжні вигоди для українців як зараз, так і для майбутніх поколінь», – сказав Ґуз у заяві, яку HRW публікує на своєму сайті.

Організація наголошує, що уряд взяв на себе таке зобов’язання 21 червня 2023 року на засіданні, присвяченому Договору про заборону мін у Женеві, «майже через п’ять місяців після того, як українські офіційні особи заявили, що розглянуть звіти Human Rights Watch та інших груп про те, що українські сили використовували цю зброю в операціях з повернення окупованих територій, захоплених російськими військами».

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Публікація січневого звіту HRW викликала обурення в Україні, у тому числі серед правозахисників

Українська Гельсінська спілка з прав людини і Харківська правозахисна група різко розкритикували правозахисну організацію Human Rights Watch за оприлюднену 31 січня доповідь про використання українськими збройними силами протипіхотних мін ПФМ-1 в районі Ізюма в Харківській області.

Українські правозахисники наголошували, що незалежно від коректності дослідження, оприлюднення такого звіту несе значні репутаційні ризики для України «та, безсумнівно, вплине на зусилля держави щодо забезпечення постачання західної зброї».

Вони попереджали, що звіти міжнарождних правозахисних організацій, які користуються значною громадською довірою в Європі та США, вже не одноразово використовувала російська пропаганда і вони «підривають суспільну підтримку постійної військової допомоги Україні з боку західних урядів».

На їхню думку, «у ситуації, коли Україна є об’єктом агресії значно більш могутньої у військовому відношенні держави, публікація такої доповіді принесе велику шкоду, значно більшу, ніж користь від отримання результатів дослідження».

Українська Гельсінська спілка з прав людини і Харківська правозахисна група заявили, що «глибоко обурені тим, що HRW фактично підтримує нашого ворога».

Новий звіт – продовження старого

У новому звіті HRW стверджує, що українські солдати випустили ракети «Ураган», які розкидали тисячі мін ПФМ-1 на окупованих Росією територіях у місті Ізюм і навколо нього в період з квітня по вересень 2022 року, коли велися бої за це місто. Кожна з цих ракет викидає 312 протипіхотних мін ПФМ-1S, йдеться у звіті.

Звіт повідомляє, що нові докази використання українськими силами протипіхотних мін у 2022 році надійшли з фотографій, опублікованих в інтернеті особою, яка працює на сході України.

На підставі україномовних написів на боєголовці та співставленні їх з повідомленням у соцмережах, фахівці дійшли висновку, що гроші на протипіхотні міни надійшли від неназваної організації через іншу недержавну організацію.

У міністерстві оборони України наприкінці листопада 2022 року на запит HRW повідомляли, що українська армія дотримується міжнародних зобов'язань. Відомство також відмовилося надати коментарі з приводу звіту, пославшись на те, що до закінчення війни не повідомлятиме про типи зброї, які воно використовує.

Чим небезпечні протипіхотні міни?

Україна підписала міжнародний договір про заборону таких мін від 1997 року і ратифікувала його ще у 2005 році, взявши на себе зобов’язання знищити запаси цієї зброї. Загалом до Конвенції про заборону протипіхотних мін входять 164 держав – серед них усі країни-члени НАТО, за винятком США, і всі країни-члени Європейського Союзу.

Росія не приєдналася до договору, але, як мовиться у звіті, використання нею протипіхотних мін «порушує міжнародне гуманітарне право... оскільки вони за своєю суттю є невибірковими».

Після вторгнення Росії в лютому 2022 року HRW опублікувала чотири звіти, в яких задокументовано використання російськими військами 13 типів протипіхотних мін, які вбили та поранили мирних жителів.

Протипіхотні міни вибухають через контакт з нею людини і можуть вбивати та калічити ще довго після закінчення конфлікту.

Серед найсвіжіших випадікв, у середині червня пресслужба Державної служби з надзвичайних ситуацій повідомила, що мешканець Харківщини наступив на протипіхотну міну, яка відірвала йому пальці правої ступні. У повідомленні не було сказано про походженя цієї міни.

За даними ДСНС, на деокупованих територіях місцеві жителі регулярно натрапляють на міни, часто травмуючись чи втрачаючи життя. За оцінками, третина від загальної площі України є потенційно небезпечними через замінування.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG