Спеціальні потреби

Ізраїль звинуватив ХАМАС у відмові від частини угоди про припинення вогню. Світові лідери вітають угоду


Зруйновані ізраїльськими бомбардуваннями будівлі у смузі Гази на півдні Ізраїлю, 16 січня 2025 р. (Фото: AP Photo/Ariel Schalit)
Зруйновані ізраїльськими бомбардуваннями будівлі у смузі Гази на півдні Ізраїлю, 16 січня 2025 р. (Фото: AP Photo/Ariel Schalit)

Ізраїль 16 січня звинуватив ХАМАС у відмові від виконання частини угоди про припинення вогню у Газі та заявив, що кабінет міністрів не затвердить угоду, допоки ХАМАС не підтвердить свою згоду з усіма її пунктами.

Тим часом високопоставлений представник ХАМАСу Іззат аль-Рішк заявив цього ж дня, що палестинське угруповання дотримується угоди.

“ХАМАС порушив частину угоди, досягнутої з посередниками та Ізраїлем, намагаючись вибити поступки в останню хвилину”, - йдеться в заяві офісу прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньягу. Це створило “кризу в останню хвилину”.

“Ізраїльський кабінет міністрів не збиратиметься, доки посередники не повідомлять Ізраїль про те, що ХАМАС прийняв усі елементи угоди”, — додано у заяві.

Втім офіс Нетаньягу не уточнив, про які саме частини угоди йдеться.

Схвалення ізраїльським кабінетом міністрів є необхідним кроком для того, щоб угода набрала чинності. Кабінет повинен був зібратися 16 січня для затвердження угоди.

Наразі незрозуміло, які наслідки матиме таке затягування на процес припинення 15-місячної війни у Газі.

Тим часом за словами аль-Рішка, “ХАМАС відданий угоді про припинення вогню, про яку оголосили посередники”.

“Немає жодних підстав для заяв Нетаньяху про те, що рух відступає від умов угоди про припинення вогню”, — також заявив агентству AFP один із представників ХАМАСу Самі Абу Зухрі.

Заяви Ізраїлю та ХАМАСу прозвучали наступного дня після оголошення про досягнення історичної угоди про припинення вогню, укладеної за посередництва США, Єгипту і Катару. Чинний президент США Джо Байден та новообраний президент Дональд Трамп привітали угоду.

“Ця угода зупинить бойові дії в Газі, збільшить так необхідну гуманітарну допомогу палестинським мирним жителям і возз’єднає заручників з їхніми сім’ями після понад 15 місяців у полоні”, – заявив президент Байден.

Його наступник Дональд Трамп наголосив на своїй ролі у досягненні угоди щодо війни в Газі.

На підтримку угоди про припинення вогню також висловилася низка світових лідерів.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн сповістила про те, що вона “тепло вітає” угоду про припинення вогню та звільнення заручників у Газі.

“Це дає надію всьому регіону, де люди надто довго терпіли величезні страждання”, - написала вона на своїй сторінці в мережі Х.

“Обидві сторони повинні повністю виконати цю угоду як крок на шляху до тривалої стабільності в регіоні та дипломатичного вирішення конфлікту”, - додала фон дер Ляєн.

Європейський Союз оголосив 16 січня про виділення 120 мільйонів євро гуманітарної допомоги для подолання наслідків “гуманітарної кризи” в Газі.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав угоду “гарною новиною” й закликав втілити її.

“Тепер ця угода має бути реалізована буквально”, - написав, зокрема, німецький лідер в мережі Х.

Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, який 16 січня перебуває в Києві з неоголошеним візитом, також привітав угоду, нагадавши про рішення двох держав для Ізраїля та Палестини.

“А потім наша увага повинна бути спрямована на те, як ми забезпечимо краще майбутнє на постійній основі для ізраїльського та палестинського народів - на основі рішення про створення двох держав, яке гарантуватиме безпеку та стабільність Ізраїлю, поряд із суверенною та життєздатною державою Палестина”, - йдеться, зокрема, у заяві Стармера.

Китай, Росія та Іран та інші держави також привітали підписання угоди.

Водночас жителі та влада Гази повідомили 16 січня про нічні ізраїльські авіаудари по смузі, в результаті яких загинули щонайменше 70 людей.

Угода, яку повинна набрати чинності 19 січня, за день до інавгурації Дональда Трампа у США, передбачає шеститижневе початкове припинення вогню з поступовим виведенням ізраїльських військ із Гази. Заручники, захоплені ХАМАСом, повинні бути звільнені в обмін на значно більшу кількість палестинських в'язнів, утримуваних Ізраїлем.

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG