Спеціальні потреби

Між Японією та Росією зростає напруга щодо давньої територіальної суперечки на тлі війни в Україні


Архівне фото: башта старого танка, встановлена ​​в землі як частина військових укріплень перед маяком поблизу Південнокурильська на острові Кунаширі, одному з Курильської гряди, відомої як Північні території в Японії.
Архівне фото: башта старого танка, встановлена ​​в землі як частина військових укріплень перед маяком поблизу Південнокурильська на острові Кунаширі, одному з Курильської гряди, відомої як Північні території в Японії.

Напруга між Японією та Росією, ймовірно, посилюється на тлі розгортання війни в Україні, а територіальна суперечка, що триває десятиліттями, не вщухає.

Нещодавно Кремль заборонив неросійським суднам ходити у водах поблизу Курильських островів, відомих у Японії як Північні території, які зараз окуповані Росією, але на які претендує Японія.

Токіо розцінив цей крок як ще одну погрозу Москви, після того, як Японія досягла нової домовленості щодо безпеки зі Сполученими Штатами.

За словами Джеймса Ді-Джея Брауна, професора політології японського Університету Темпл, Москва і надалі мститиметься Японії.

"Режим Путіна вважає, що повинен помститися за те, що він сприймає як недружні дії Японії, — сказав Браун Голосу Америки. — Щоразу, коли Токіо робить щось, щоб допомогти Україні або зміцнити військові зв’язки зі Сполученими Штатами, Москва вживає заходів, щоб покарати Японію".

Він сказав, що оскільки Японія, ймовірно, запровадить нові санкції для підтримки Києва, відповідь Москви "майже гарантована".

Заходи у відповідь спрямовані не лише на Токіо. У березні російський суд виніс попередження росіянину, який проживає на Курилах, через його слова японським ЗМІ про те, що ця територія в минулому належала Японії.

Раніше цього року президент Росії Володимир Путін заявив, що відвідає Курильські острови, поклавши край десяткам років сподівань на переговори країн щодо суверенних прав на острови.

Давня територіальна суперечка

Претензії Росії та Японії на чотири острови біля північно-східного узбережжя Хоккайдо – другого за величиною острова Японії – походять щонайменше з 19 століття. Наприкінці Другої світової війни тодішній Радянський Союз окупував Курильські острови.

Японія стверджувала, що Радянський Союз інкорпорував їх "без будь-яких правових підстав" і відмовилася підписати мирний договір. Токіо заявило, що близько 17 000 жителів Японії були депортовані з островів. Російська громадськість, сказав Браун, розглядає Курильські острови як нагороду за жертви радянського народу під час війни.

Дві країни десятиліттями вели переговори, щоб досягти угоди, але безуспішно.

Напруга дещо зменшилась у 2016 році, коли дві країни домовилися про спільну економічну діяльність, включаючи туристичні проєкти на островах, а також безвізовий режим візитів для громадян Японії.

Якби Путін проявив добру волю щодо Японії, вступив у переговори про мирний договір з Сіндзо Абе, Японія б не зайняла жорсткої позиції щодо війни в Україні
Акіхіро Івасіта, професор Центру слов’янсько-євразійських досліджень японського Університету Хоккайдо

Через два роки колишній прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе запропонував розділити чотири острови, повернувши два острови Японії, але Путін відхилив це.

Акіхіро Івасіта, професор Центру слов’янсько-євразійських досліджень японського Університету Хоккайдо, назвав це "провалом дипломатії" Путіна щодо Японії, яка зрештою призвела до того, що Токіо зайняло більш жорстку позицію проти Москви.

"Якби Путін проявив добру волю щодо Японії, вступив у переговори про мирний договір з Сіндзо Абе, Японія б не зайняла жорсткої позиції щодо війни в Україні, — сказав Івасіта Голосу Америки. — Пам’ятаєте вагання Японії щодо санкцій проти Росії після її агресії проти України в 2014 році? Японії тепер не потрібно стримувати свою політику щодо Росії".

Напруга через війну в Україні

Незабаром після того, як Росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, Москва призупинила всі переговори про укладення мирного договору з Японією та призупинила раніше узгоджену економічну діяльність і безвізові подорожі на острови для громадян Японії.

Це сталося після того, як прем’єр-міністр Фуміо Кішіда став на бік України у війні. Кішіда назвав призупинення "вкрай несправедливим".

Японія надає допомогу Україні проти вторгнення Росії, включно з постачанням систем ППО Patriot минулого року.

Кішіда був першим лідером Японії, який відвідав зону бойових дій, щоб продемонструвати солідарність з Україною та США. Москва попередила про "серйозні наслідки" для відносин з Токіо.

Це не завадило Японії виділити $4,5 млрд допомоги постраждалій від війни Україні в грудні минулого року, включаючи $1 млрд на гуманітарні цілі.

Допомога Японії Україні вплинула на жителів Хоккайдо. Опитування, проведене владою Хоккайдо та Hokkaido Shimbun минулого року, показало, що більше половини респондентів поблизу російсько-японського кордону на півночі відчули негативний вплив війни в Україні на місцеве життя, включаючи скорочення рибальства та торгівлі, а також контактів.

У жовтні минулого року Росія заборонила весь імпорт морепродуктів з Японії, посилаючись на те, що Токіо викидає стічні води з АЕС у Фукусімі. "Москва використала вигляд загрози радіації від очисної води з АЕС Фукусіма. Насправді це була спроба Москви покарати Японію за її підтримку України", – сказав Браун.

Обидва експерти заявили, що Росія зараз не становить військової загрози для Японії.

Браун сказав: "Російські військові присутні на спірних островах, але їхня роль полягає в захисті Охотського моря, яке є важливим як бастіон для російських атомних підводних човнів. Він не має можливостей на островах, щоб розпочати десантний напад на Хоккайдо".

Очікується, що переговори про мирний договір залишаться замороженими в осяжному майбутньому, незважаючи на заклики Кішіди до їх відновлення в лютому цього року.

"Кісіда демонструє дипломатичну добру волю по відношенню до Росії, але не сподівається на взаємність... Можливостей заповнити прогалину інтересів між ними небагато", — сказав Івасіта. Він додав, що тиск Росії на Японію "не дасть жодних результатів".

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG