Спеціальні потреби

9 січня стане Національним днем жалоби за Джиммі Картером. Як ховатимуть 39 президента США


Протягом 30 днів на федеральних установах будуть приспущені прапори. Фото Reuters
Протягом 30 днів на федеральних установах будуть приспущені прапори. Фото Reuters

Державний похорон 39-го президента США Джиммі Картера, який помер у неділю у віці 100 років відбудеться 9 січня у столиці Вашингтоні. Цей день стане Національним днем жалоби за Картером як заявив президент США Джо Байден.

"Я закликаю американський народ зібратися в цей день у своїх місцях молитви, щоб віддати шану пам'яті президенту Джеймсу Ерлу Картеру-молодшому. Я запрошую людей світу, які поділяють наше горе, приєднатися до нас у цьому священному обряді", - заявив Байден у заяві.

Всі американські прапори будуть приспущені протягом 30 днів на всіх федеральних будівлях, військових установах та суднах. Більша частина федеральних установ буде закрита 9 січня.

Три етапи похоронів

Загалом церемонія поховання триватиме кілька днів та складатиметься з трьох етапів.

Перший етап пройде в рідному штаті Картера Джорджії. Спеціальний кортеж відвезе тіло в місто його дитинства Арчер. Після цього труну відвезуть у "Центр Картера" (правозахисна організація заснована експрезидентом) в Атланту.

Другий етап вшанування відбудеться у столиці - Вашингтоні. Спершу труну доставлять об’єднану військову базу Ендрюс біля столиці, а потім кортежем до ротонди Капітолію. Там кожен, хто забажає зможе попрощатись з померлим.

Труна буде стояти на катафалку Лінкольна - дерев'яній платформі, побудованій у 1865 році для підтримки труни Авраама Лінкольна (16-го президента США).

Потім кортеж відвезе труну до Вашингтонського національного собору для державних похоронів. Раніше президент Байден заявив, що Картер ще за життя попросив його виголосити панегірик (промова - ред.) на похороні. Запланована участь також колишніх президентів та перших леді Барака і Мішель Обами, Білла і Гілларі Клінтон, а також Джорджа і Лори Буш.

Чи буде присутній на похоронах новообраний президент Дональд Трамп наразі невідомо. Останнім колишнім президентом, який помер у 2018 році був Джордж Буш-старий. Тоді Трамп був президентом. Він відвідав вашингтонську службу Буша разом з першою леді.

Після смерті Картера Дональд Трамп написав на своїй сторінці в соцмережі Truth Social, що вдячний Картеру за службу.

"Виклики, з якими зіткнувся Джиммі на посаді президента, виникли у вирішальний для нашої країни час, і він зробив усе, що в його силах, щоб покращити життя всіх американців. За це ми всі вдячні йому", - написав Трамп.

Заключним, третім етапом похоронів стане безпосереднє поховання Джиммі Картера. Він заповів, що хоче бути похований в Плейнсі, штат Джорджія, ще одному рідному місті експрезидента. Там поховані його батьки, брат, сестра та дружина Розалін, яка померла 19 листопада 2023 року. Церемонія там буде приватною.

Історія похоронів президентів США

Завдання з проведення почесних президентських похоронів покладається на військову частину Об'єднану оперативно-тактичну групу – Національний столичний регіон, до складу якої входять 4000 військових і цивільних співробітників.

Подібні урочистості передбачені для усіх чинних, колишніх та новообраних президентів. Також такі похорони можуть бути організовані для визначних осіб, за рішенням президента.

Для них передбачене місце на Арлінгтонському національному кладовищі. Втім там були поховані лише два президенти Джон Кеннеді та Вільям Теффт. Більшість обирали для поховання свої рідні міста.

Багато деталей похоронів залишаються в таємниці, на розсуд сім'ї та військових підрозділів, які відповідають за похорони.

Іноді президенти планують навіть найдрібніші деталі похоронів.

Джеффрі Енгель, директор Центру президентської історії в Південному методистському університеті в Далласі, в інтерв'ю Associated Press згадав, що Джордж Буш-старший навіть планував розсадження гостей на своєму похороні.

Президент Двайт Ейзенхауер, який командував військами союзників під час Другої світової війни, перш ніж стати політиком, хотів, щоб його поховали в труні вартістю 80 доларів.

А от труну Рональда Рейгана несли вгору по західних сходах Капітолія США, які виходять навпроти його рідного штату Каліфорнія.

Коли помер Джеральд Форд його труну пронесли через стіну Палати представників, таким чином згадуючи його роботу законодавцем у Конгресі.

У Картера до слова було більше часу на планування своїх похоронів, ніж у більшості президентів. Він прожив 43 роки після закінчення свого президентства, що є рекордом.

 Колишній президент США Джиммі Картер пішов з життя у віці 100 років.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:30 0:00

Розсилка

Відео - найголовніше

Наїзд у натовп та вибух Tesla у США непов’язані. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:30 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG