Спеціальні потреби

Малюнки вугіллям на пакунках солі: як дефіцитна бахмутська сіль стає частиною української культури


Картина українського художника Олександра Войтовича.
Картина українського художника Олександра Войтовича.

Бахмут, Соледар, "Артемсіль" - ці назви чи не щодня сьогодні у заголовках світових видань. Жорстокі бої довкола Бахмута прикували увагу до регіону України, де під землею - одні з найбільших у світі покладів солі, ще з часів, коли близько 250 мільйонів років тому тут було море. Це й цікавить росіян.

Білий дім США неодноразово наголошував, що зокрема й економічний інтерес до українських шахт керує загарбницькою війною росіян.

По-своєму трагедію Бахмута проживають і митці. Так, художник зі Львова Олександр Войтович малює картини безпосередньо на пакунках солі, які були впізнаваним символом української промисловості, а стали раритетом. Бо “Артемсіль” припинила роботу через війну.

Один із найвпізнаваніших символів української промисловості.

Дизайн пакунка кухонної кам’яної солі – один із найбільш впізнаваних символів української промисловості. Він добре знайомий кожному українцю практично з дитинства, бо майже не змінювався десятиліттями. І навіть став тлом для мистецтва.

Олександр Войтович насправді ще задовго до війни почав створювати картини на соляних обгортках. А з початком повномасштабного вторгнення тема набула нового сенсу і для митця, і для України.

Картина Олександра Войтовича, 2012р.
Картина Олександра Войтовича, 2012р.

У коментарі Голосу Америки Олександр розповів: “Бахмутська сіль мені завжди асоціювалася насамперед з Україною. Це наша давня історія - чумаки, які ходили по сіль до Криму, вислів про “сіль землі”, Чумацький шлях той же, бахмутська сіль. І малюючи на пачці солі, я просто це обігрував як артоб'єкт, використовував це як концепцію. З війною вона набула для мене зовсім іншого значення, стала ще більш символічною”.

Картини Олександра Войтовича - динамічна витончена жіноча постать, виведена вугіллям на поверхні пакета солі - розійшлися по кількох українських галереях і приватних колекціях.

Малюнки вугіллям на соляних обгортках

Одна з картин прибула вже й до США, у Вашингтон. Американка Маура Шелден, заступниця директора офісу Конгресу США з міжнародного лідерства, свого часу 3 роки прожила в Україні, тож одразу упізнала тло: “Я була дуже вражена роботами Олександра з благодійного аукціону, що тривав на користь України. Мою увагу особливо привернули малюнки вугіллям на пакунках солі. Це скромний матеріал, але я думаю, що більшість українців, мабуть, мають його вдома. Я жила в Україні й мала там таку сіль”.

Два роки Маура Шелден провела як волонтерка Корпусу миру у Хмельницькому, а також рік жила у Києві: “Мені близька Україна, і насмілюсь сказати, у моєму серці це другий дім. Тому я дуже захотіла придбати цю картину, щоб мати частинку України в себе”.

Це є ідеальним прикладом духу України, і це є дух Донбасу
Маура Шелден

У мистецькому проєкті Войтовича Маура Шелден бачить символізм не лише на рівні промисловості й природного багатства України. Вона каже про жінку, зображену на картині: “Прекрасне створіння, яке виражає радість, на цьому скромному матеріалі. Ви знаєте, це ідеальний приклад духу України, і це є дух Донбасу”.

“Офіс Конгресу США з міжнародного лідерства, у якому я працюю, забезпечує професійні обміни для Конгресу. Україна вже багато років є частиною нашої групи країн. І зараз як ніколи надзвичайно важливо залучити українців, Конгрес та американських громадян до розмови про реалії того, що відбувається в країні. Я сподіваюся придбати більше картин українських художників та заохочую інших колекціонувати сучасне українське мистецтво, яке відображає ситуацію в Україні. Для нас важливо мати можливість пояснити нашим спільнотам, друзям і родинам те, що, як ми знаємо, відбувається в Україні, щоб американці продовжували підтримувати Україну”, - каже Маура Шелден.

Війна за сіль

Що відбувається в Україні, зокрема, довкола Бахмуту, пояснює американцям і Білий дім. Вже неодноразово високопосадовці наголошували у коментарях для ЗМІ: через багаті поклади солі поблизу Бахмута росіяни (і особисто очільник “вагнерівців”) готові кидати у жорстокі смертельні бої тисячі найманців. Крім того, у шахтах росіяни мають намір ховати й боєприпаси, роблячи їх недосяжними для ураження.

Картина Олександра Войтовича, 2017 р.
Картина Олександра Войтовича, 2017 р.

Через війну і загрозу життю людей державне підприємство “Артемсіль”, відкрите ще у 1881 році, торік повністю припинило роботу. “Стало дуже гаряче. Ніхто не хотів ризикувати життям працівників”, - каже Володимир Низиєнко, керівник відділу комунікацій ДП “Артемсіль”.

Один із наших маршрутів пропонував “спуститися у 1881 рік”, коли з шахти підняли на-гора перший пуд солі.
Володимир Низиєнко

До російського вторгнення підприємство постачало продукцію у 15 країн світу і забезпечувало 90% українського ринку, тобто пакунок солі із Соледару був практично у кожній українській домівці. Підприємство було досить успішним, у рік перед війною компанія сплатила в бюджет податків на суму 505,5 мільйонів гривень. У 2021-му розгалужені шахти “Артемсолі” відкрилися й для туристів, на глибині 300 метрів під землею. Один із перших маршрутів пропонував “спуститися у 1881 рік”, коли з шахти підняли на-гора перший пуд солі, згадує Низиєнко.

У квітні 2022 року підприємство видобуло сіль востаннє, переробило, запакувало, відвантажило торговельним мережам, і закрилося. Офісні будівлі підприємства вщент знищені вогнем, видобуток солі зупинено. Майже 2500 працівників залишилося без роботи, Україна - без власної солі.

Пакунки солі стали дефіцитом і вже навіть раритетом. А сіль - знову не лише харчовий продукт і бізнес, але і частина української культури.

Це ж "сіль життя". Для мене це не просто рисунок на папері. Це справді історія нашої країни.
Олександр Войтович

“Сіль додає такого настрою, вона дуже асоціативна, це ж сіль життя. Для мене це не просто рисунок на папері. Це справді історія нашої країни і її промисловості, збережена саме в пакунку. Підприємство зберегло свій дизайн, як і американська компанія Coca-Cola, заснована за кілька років після “Артемсолі”, також у 19 столітті”, - каже Олександр Войтович.

Ковбасний папір і чорний соус

До створення картин на такому незвичному матеріалі митця, до слова, привів ще студентський досвід, що також є промовистим відображенням історичних реалій України того періоду.

“В Академії мистецтв я вчився на початку 90-х, була криза з усім, у тому числі з папером. А студенти повинні малювати багато і, відповідно, шукали будь-який матеріал для практики. Тому ми мали й “ковбасний папір”, і з чим тільки не експериментували. А також випробовували різні м'які матеріали - так званий чорний соус, вугілля тощо.. Зараз уже матеріалу безліч. Розкішного паперу - якого хочеш, прошу, малюй. А тоді був дефіцит”, - згадує пан Войтович.

На коробці солі насправді достатньо важко малювати, каже Олександр, але свідомо малюю саме на ній, а не передруковую, скажімо, зображення “Артемсолі”, наприклад, на якісному папері. Концепція й сама ідея полягала саме у тому, щоб малювати на пакеті солі, у цьому був зміст проєкту.

Картина Олександра Войтовича, 2023.
Картина Олександра Войтовича, 2023.

“Оскільки сам пакунок солі асоціюється з певною епохою, то і жінки у мене були “епохальні” – у шортах, костюмах, спортивні, - каже Олександр. - Не кожен готовий це сприйняти, деколи бачив реакцію “О, цікаво!”, хтось реагував із захопленням, інші - із нерозумінням. Але ці роботи, як правило, завжди викликають яскраві емоції”.

"Люди часу" і "Перемога"

На початку війни Олександр Войтович створив також серію портретів “Люди часу”, присвячену відомим у світі персонам та їх реакції на події в Україні. Портрет Бориса Джонсона навіть потрапив у приватну колекцію британського політика.

Картина Олександра Войтовича із серії "Люди часу", Борис Джонсон.
Картина Олександра Войтовича із серії "Люди часу", Борис Джонсон.

“Дуже потужна підтримка України від Великої Британії для всіх нас і особисто для мене асоціюється з образом колишнього прем’єр-міністра Бориса Джонсона. Радію, що цей портрет потрапив до його приватної колекції”, - каже митець. Картину Борису Джонсону подарували під час його візиту до Києва, куди вона потрапила з однієї із благочинних виставок.

“Борис Джонсон фактично згуртував Захід на допомогу Україні. Як і Джо Байден, звичайно. Тож мені було приємно почути, що портрет потрапив до його колекції”, - каже Олександр Войтович.

Інтерес художника до бахмутської солі виявився до певної міри пророчим, адже на ній зосереджена зараз увага всієї України і її союзників. Художник сподівається, що пророчою стане і назва картини, яку придбала американка Маура Шелден – “Перемога”.

Картина Олександра Войтовича "Перемога" відтепер зберігатиметься у офісі програми Open World у Бібліотеці Конгресу — національній бібліотеці Сполучених Штатів Америки. Фото: Костянтин Голубчик, Голос Америки.
Картина Олександра Войтовича "Перемога" відтепер зберігатиметься у офісі програми Open World у Бібліотеці Конгресу — національній бібліотеці Сполучених Штатів Америки. Фото: Костянтин Голубчик, Голос Америки.

  • 16x9 Image

    Ганна Твердохліб

    Знімаю соцмережеві відео для Голосу Америки про українців у США та Європі, пишу новини, найбільше люблю розповідати історії людей, які живуть цікаве і насичене життя, а також людські історії війни і особливо – збирати зворушливі розповіді української діаспори, а також висвітлювати досягнення, за які Україну шанують у світі. 

Форум

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG