Жорсткі дії іспанської поліції, яка намагалася силою зупинити голосування на референдумі про незалежність Каталонії, підштовхнули заклики до відокремлення регіону.
У наступні кілька днів мій уряд надішле результати нинішнього голосування до каталонського парламенту, де міститься суверенність нашого народу, щоб він діяв відповідно з законом про референдумКарлес Пудждемонт, керівник самоврядування Каталонії
Каталонія - заможний регіон на північному сході Іспанії, зі своєю мовою, культурою і традиціями місцевого самоврядування з середніх віків.
Організатори референдуму кажуть, що голосувати в неділю вийшли 42% виборців (2.26 млн.) і 90% з них висловилися за незалежність.
Агенція Reuters повідомляє з Барселони, що багато каталонських опонентів незалежності не збиралися брати участь у референдумі.
Уряд Іспанії назвав референдум антиконституційним, і поліція штурмувала деякі каталонські виборчі дільниці, застосовуючи кийки, гумові кулі та слізний газ, щоб не допустити голосування.
У відповідь на повну безвідповідальність регіонального уряду були вимушені діяти сили безпеки державиСорая Саенс де Сантамарія, заступник прем’єр-міністра Іспанії
На відміну від національної поліції, сили якої були звезені з інших регіонів країни, місцеві поліційні підрозділи, підконтрольні каталонським органам влади, поводилася стримано.
У регіоні кажуть, що понад 800 осіб потребували медичної допомоги унаслідок сутичок.
Лідери Каталонії заявили, що протистояння з центральним урядом у Мадриді підштовхує їх до одностороннього проголошення незалежності.
“В цей день надії і страждань, каталонські громадяни здобули право на незалежну державу”, - заявив каталонський лідер Карлес Пудждемонт у телезверненні.
“У наступні кілька днів мій уряд надішле результати нинішнього голосування до каталонського парламенту, де міститься суверенність нашого народу, щоб він діяв відповідно з законом про референдум”, - сказав він у неділю увечері.
Закон про референдум, схвалений раніше каталонським регіональним парламентом у Барселоні, не передбачає необхідного рівня участі в референдумі.
Заступник прем’єр-міністра Іспанії сказав, що поліція була зобов’язана діяти в ім’я закону.
“У відповідь на повну безвідповідальність регіонального уряду були вимушені діяти сили безпеки держави”, - сказав Сорая Саенс де Сантамарія.
Мадрид пропонує всепартійні переговори на національному рівні, щоб врегулювати кризу.
Проблема для ЄС
Застосування сили іспанською поліцією викликало критику в самій Іспанії та за кордоном.
Британський міністр закордонних справ Борис Джонсон висловив стурбовансть насильством, але при цьому підтримав позицію Мадрида про неконституційність референдуму.
Бельгійський прем’єр-міністр Шарль Мішель, один з небагатьох керівників країн ЄС, відреагував на події, засудивши насильство. У повідомленні в Twitter він також закликав до політичного діалогу.
Деякі коментатори у Європі критикують фактично мовчанку Брюсселя, але інші вказують, що керівникам Європейського Союзу треба бути обережними, щоб не опинитися на одній зі сторін політичного протистояння.
Раніше президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкеор заявив, що Брюссель зобов’язаний враховувати рішення іспанського уряду і конституційного суду Іспанії.
Представники ЄС давали зрозуміти, що Євросоюз визнав би законність референдуму про незилежність Каталонії лише у разі, якщо процес був би визнаний законним відповідно до іспанської конституції.
Коментатори припускають, що криза в Каталонії може мати наслідки для інших регіонів у країнах ЄС, де існують, або раніше існували сепаратистські рухи.
Дивіться також: Сутички під час голосування на референдумі в Каталонії у неділю 1 жовтня