Північнокорейські солдати, які були захоплені українськими військами під час бойових дій з російськими військами на Курщині, не висловили бажання просити притулку в Південній Кореї. Про це на закритому брифінгу в Національній асамблеї Південної Кореї заявила національна служба розвідки, яка брала участь в допиті українською владою захоплених солдатів, повідомляє агентство AP.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що готовий передати військових Північній Кореї, якщо лідер Північної Кореї Кім Чен Ин організує обмін українськими військовополоненими в Росії. Зеленський сказав, що один із північнокорейських солдатів бажає залишитися в Україні, а інший хоче повернутися до своєї країни, про що свідчить відео інтерв’ю, опубліковане урядом України.
"Якщо Кім Чен Ин взагалі пам’ятає про цих своїх громадян і може організувати обмін на наших воїнів, які утримуються в Росії, ми можемо передавати таких солдатів. Безперечно, будуть і інші полонені з Північної Кореї. Я вдячний усім нашим підрозділам, які поповнюють для України обмінний фонд", – сказав Зеленський у відеозверненні ввечері в неділю.
В окремому дописі на платформі X президент написав, що "можуть бути інші варіанти" для північнокорейських в’язнів, які не бажають повертатися.
Південної Кореї Національна служба розвідки заявила, що готова обговорити це питання з українською владою, якщо солдати врешті-решт попросять притулку в Південній Кореї. Близько 34 000 жителів Північної Кореї втекли до капіталістичного конкурента Південної Кореї переважно з кінця 1990-х років, щоб уникнути економічних труднощів і політичного придушення вдома.
Розвідувальне агентство Сеула каже, що близько 300 північнокорейських солдатів загинули і ще 2700 отримали поранення під час бою проти українських військ.
Агентство оцінило, що північнокорейці намагаються адаптуватися до безпілотників та інших елементів сучасної війни. За словами законодавця Лі Сон Квена, який був присутній на брифінгу агентства, російські командири кидають їх у штурмові операції, не забезпечуючи вогневої підтримки з тилу.
Розвідники повідомляють, що пам’ятки, знайдені у мертвих північнокорейських солдатів, свідчать про те, що їм було наказано покінчити життя самогубством перед захопленням.
Як повідомляв раніше Голос Америки, речник Білого дому Джон Кірбі 27 грудня сказав журналістам, що північнокорейські сили зазнають великих втрат на лінії фронту, додавши, що близько 1000 їхніх військових були вбиті або поранені в Курській області протягом одного тижня.
"Очевидно, що російські та північнокорейські військові лідери розглядають ці війська як витратний матеріал і віддають їм накази йти у безнадійні атаки проти української оборони", – сказав Кірбі.
23 грудня Зеленський заявив, що понад 3000 військовослужбовців, або приблизно чверть північнокорейських спецпризначенців, направлених до Росії, були вбиті або поранені, хоча він не надав доказів.
Південнокорейський бригадний генерал у відставці Мун Сон Мук каже, що велика кількість загиблих північнокорейських солдатів була передбачуваною, оскільки вони не були б достатньо підготовлені до незнайомої місії в Курській області, яка значно відрізняється від північнокорейського гірського ландшафту. Крім того, під керівництвом російських командувачів вони стикаються із незнайомою тактикою та проблемами спілкування через мовні бар’єри, каже Мун.
"Поточне середовище бою в поєднанні з дронами та іншими технологіями створило ситуації, з якими північнокорейські солдати ніколи раніше не стикалися", — сказав Мун.
Минулої осені Північна Корея направила близько 11 000 військових до Курської області для підтримки російських сил. Москва повернула близько 40 відсотків території, але українські війська все ще контролюють понад 500 квадратних кілометрів у Курську, а війська Пхеньяна, як повідомляється, зазнають масових втрат. Тим не менш, у Сеулі є занепокоєння, що участь Північної Кореї в українській кризі становить значну загрозу для Південної Кореї, оскільки сили Північної Кореї можуть отримати важливий бойовий досвід, а Росія може забезпечити передачу ядерних військових технологій Північній Кореї.