Країни Північної Європи та Балтії оголосили про надання обладнання та навчання для цілої бригади – у відповідь на запит Києва.
Йдеться про військовий підрозділ, який зазвичай складається з 3–4 бойових батальйонів і різних допоміжних елементів, таких як інженерні та медичні підрозділи, і може мати від 3000 до 5000 солдатів.
Повний чисельний склад бригади ще не визначений.
У спільній заяві лідерів України та держав, котрі фінансуватимуть бригаду – Фінляндії, Латвії, Литви, Данії, Естонії, Ісландії, Норвегії та Швеції – засуджено незаконні, неспровоковані та невиправдані дії Росії проти України.
“Для досягнення справедливого і міцного миру Україна і Європа повинні брати участь у будь-яких майбутніх переговорах. Україні треба дати сильні гарантії безпеки. І Європі потрібно продемонструвати своє лідерство”, – йдеться у заяві.
Документ містить також заклик до союзників і партнерів надавати більше військової підтримки Україні та обіцянку продовжувати максимально тиснути на Росію, в тому числі через санкції та заходи проти тіньового флоту.
“Справедливий і міцний мир неможливий без відповідальності за міжнародні злочини Росії”, – мовиться у заяві.
Країни-підписанти заяви належать до числа основних донорів України – вони спільно надали понад 26 млрд євро військової, фінансової та гуманітарної допомоги.
Прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре наголосив, що “кожного дня протягом останніх трьох років” український народ бореться не лише за Україну, а й за безпеку Європи в цілому та за світовий порядок, заснований на міжнародному праві та демократичних цінностях.
“Щоб зберегти стійкість України, надзвичайно важливо, щоб Норвегія та інші країни продовжували та збільшували свою підтримку”, — заявив Гар Стьоре.
Він також нагадав, що з початку війни у 2022 році Норвегія базувала свою військову та цивільну підтримку Україні на потребах України. Уряд Норвегії надає великого значення тому, щоб підтримка з боку Норвегії відображала те, що Україні найбільше потрібно в боротьбі за захист від Росії, каже прем’єр.
“Бригада, яку ми разом із нашими північними та балтійськими союзниками зобов’язалися надати, є відповіддю на запит України. Бригада буде створена в тісній співпраці з Україною та залученими країнами”, — сказав Стьоре.
“Збройні сили Норвегії вже навчають українських військових у Норвегії, Великій Британії та Німеччині. Тепер ми допоможемо організувати та провести підготовку ще більшої кількості солдат", — сказав посадовець.
Норвегія відповідатиме за практичне планування навчальних заходів для солдатів, які проходитимуть службу в бригаді. Залучені країни наразі складають більш детальний огляд відповідного обладнання та навчання, яке вони зможуть забезпечити. Зусилля щодо бригади будуть координуватися в тісній консультації з Україною.
Норвегія планує передати техніку з власних резервних запасів, а також військову техніку, яку закуповує безпосередньо в українського ОПК.