Наприкінці листопада новообраний президент США Дональд Трамп номінував генерал-лейтенанта у відставці Кіта Келлога на посаду спеціального представника США по Україні та Росії.
Лише одна людина виконувала роботу спецпредставника США по Україні в Адміністрації Трампа до Келлога, — Курт Волкер, який обіймав цю посаду у першій адміністрації Трампа від липня 2017 по вересень 2019 року.
Американський дипломат, Волкер служив послом США в НАТО в адміністрації Джорджа Буша-молодшого, працював виконавчим директором Інституту Маккейна, а наразі є співголовою Дорадчої ради консалтингової фірми BGR Group та заслуженим діячем Центру аналізу європейської політики.
Волкер вважає Келлога гарним вибором президента з огляду на його доступ та близькість до президента Трампа.
“Він досвідчений воєначальник і тризірковий генерал, що є досить суттєво. У нього тісні стосунки з президентом Трампом, тому вони можуть спілкуватися безпосередньо, що важливо,” — сказав Волкер в інтерв'ю Голосу Америки.
Тризірковий генерал армії у відставці, 80-літній Келлог є одним з небагатьох високопоставлених чиновників, які працювали в першій адміністрації Трампа і приєднуються до другої. Келлог обіймав посаду керівника апарату Ради національної безпеки Трампа, а потім — радника з національної безпеки віцепрезидента Майка Пенса.
Перед тим він 35 років робив кар'єру в американській армії та міжнародному бізнесі, а наразі є співголовою Центру американської безпеки в Інституті політики Америка передусім (AFPI).
Волкер пояснює, що робота Келлога полягатиме в тому, щоб реалізувати бачення Трампа щодо якнайшвидшого припинення війни в Україні:
“Це означає передавати меседжі президента Трампа, оцінювати реальність на місцях і (передавати) будь-які повідомлення від будь-яких сторін.”
Але зараз, вказує Волкер, ситуація відмінна, порівняно із 2017-2019 роками. Сьогодні йде повномасштабна війна. Трамп вже добре знайомий, як з українським президентом, так й із тим, що зробила Росія в Україні.
“Воєнні злочини, викрадення дітей – він це розуміє. Зараз він знає набагато більше, ніж це було у 2017, 2018 роках," — говорить дипломат.
Путін хоче захопити всю Україну, і його просто потрібно зупинити достатньою силою, щоб він не зміг цього зробити
Але дещо, на думку Волкера, може бути корисне Келлогу із його досвіду. Він радить своєму наступникові уникати грузнути у деталях, спілкуючись з росіянами.
“Не ведіться на хитрощі про те, що нам тут потрібна автономія, нам потрібна ця демілітаризована зона, нам потрібен якийсь політичний процес. Це все димові завіси. Путін насправді не переймається жодними цими речами. Те, що він хоче зробити, це захопити всю Україну, і його просто потрібно зупинити достатньою силою, щоб він не зміг цього зробити”, — каже він.
Келлог був співавтором плану припинення війни в Україні. Він рекомендував США розпочати офіційну політику "пошуку припинення вогню та врегулювання конфлікту в Україні шляхом переговорів".
Якщо Київ погодиться вступити в мирні переговори з Росією, США продовжать озброювати Україну для стримування Росії. Щоб переконати Росію взяти участь у перемовинах, Келлог пропонував відкласти членство України в альянсі на тривалий період в обмін на “всеосяжну та перевірену угоду з гарантіями безпеки”.
“Ви повинні або знайти спосіб зупинити війну, або ви хочете, щоб вона тривала без видимого кінця. ... Це не означає, що Україна здається, це не означає, що вони віддають територію, нічого подібного", — сказав Келлог в інтерв`ю Голосу Америки у липні.
Очікування від місії Кіта Келлога у Вашингтоні
У своєму плані та публічних заявах Келлог критикував адміністрацію Байдена за те, що вона робить недостатньо для військової підтримки України.
Евелін Фаркас, яка працювала заступницею міністра оборони із питань Росії, України та Євразії в адміністрації президента Барака Обами, погоджується з цим.
“Генерал Келлог опублікував документ, в якому він справедливо вказав на деякі слабкі місця нинішньої та попередніх адміністрацій. Я думаю, що адміністрація Трампа має хороший старт з погляду призначення здібного експерта, що також демонструє, що вони вбачають пріоритетність у цьому питанні”, – сказала Фаркас, виконавча директорка Інституту Маккейна, в інтерв'ю Російській службі Голосу Америки.
Старший науковий співробітник Атлантичної ради Джон Гербст, який працював послом США в Україні у 2003-2006 роках, вважає, що Келлог розуміє, що агресія Путіна виходить за межі України та становить загрозу американським інтересам у Європі та світі.
“Він розуміє, що для Сполучених Штатів важливо закінчити війну таким чином, щоб забезпечити, як того хоче Трамп, виживання України”, — сказав він в інтерв'ю Голосу Америки.
Однак колишній радник Трампа з національної безпеки, а сьогодні його активний критик Джон Болтон вірить, що Келлог недостатньо добре розуміє війну в Україні.
“Він сам не відчуває конфлікту. Він є противником НАТО в багатьох аспектах. І він не працюватиме на Державний департамент. Він працюватиме в Білому домі. Він буде помічником президента. Тому я думаю, що це буде складно для Зеленського та його уряду,” — сказав Болтон Українській службі Голосу Америки.
Натомість Девід Креймер, який відповідав за європейську політику в Державному департаменті адміністрації Буша-молодшого, вважає команду з національної безпеки другої адміністрації Трампа обнадійливим знаком для України та Європи.
“Я думаю, що вибір генерала Келлога на посаду спеціального посланника є дуже обнадійливим знаком. Сенатор і, сподіваюся, держсекретар (Марко) Рубіо також добре розуміє ситуацію. Радник з національної безпеки Майкл Волц є дуже сильним вибором, тому я думаю, що виходячи з цього, це дає мені певну надію”, - сказав Креймер, виконавчий директор Інституту Джорджа Буша, в інтерв'ю Російській службі Голосу Америки.
Очікується, що Келлог буде тісно співпрацювати з Волцем, який привітав його призначення на Х, назвавши його “відданим мирному завершенню війни в Україні”.
До роботи над матеріалом долучилися Андрій Борис, Українська служба Голосу Америки, та Рафаель Сааков, Російська служба Голосу Америки.
Форум