Спеціальні потреби

"Перші ознаки вказують, що літак був збитий російськими ППО". США пропонують допомогу у розслідуванні катастрофи азербайджанського літака


До Баку перевезли пасажирів літака "Азербайджанських авіаліній", який постраждав під час авіакатастрофи поблизу казахстанського міста Актау. Баку, Азербайджан, 26 грудня 2024 року. REUTERS
До Баку перевезли пасажирів літака "Азербайджанських авіаліній", який постраждав під час авіакатастрофи поблизу казахстанського міста Актау. Баку, Азербайджан, 26 грудня 2024 року. REUTERS

Сполучені Штати вважають, що є ознаки того, що літак "Азербайджанських авіаліній", який розбився цього тижня в Казахстані, ймовірно, збила російська система ППО.
Про це у Білому домі у п’ятницю заявив радник Білого дому з комунікацій у сфері національної безпеки Джон Кірбі.

Він додав, що Вашингтон запропонував допомогу в розслідуванні катастрофи.

"Ми... бачили деякі перші ознаки, які, безсумнівно, вказують на можливість того, що цей літак був збитий російськими системами протиповітряної оборони", — сказав Кірбі журналістам під час телефонного брифінгу.

За словами Кірбі, "триває розслідування" за участю Казахстану та Азербайджану.

"Ми запропонували нашу допомогу цьому розслідуванню, якщо воно їм знадобиться", – додав Кірбі.

Нині спільне розслідування проводять Азербайджан, Казахстан та Росія.

Азербайджан та Казахстан призупинили польоти до Росії через авіакатастрофу азербайджанського літака після того, як з'явилися докази того, що літак був збитий у середу російськими системами ППО. У четвер Ізраїль заявив, що призупиняє польоти до Москви на тиждень, до з'ясування ситуації. Думайська авіакомпанія завила, що не літатиме до південних російських міст – Сочі та Мінеральних вод.

Рейс "Азербайджанських авіаліній" з Баку до столиці російської Чечні, Грозного, зазнав враження у небі та, пролетівши через Каспійське море, аварійно приземлився поблизу Актау в Казахстані в середу. З 67 людей на борту загинуло 38.

На відео фюзеляжу літака, що розбився, видно численні проколи, що відповідають обстрілу зенітної системи. Також є докази того, що Росія в той час глушила навігаційну систему GPS біля Грозного. Як зазначають експерти, імовірно, для захисту від атаки українських безпілотників.

Пасажири говорять про гучні удари

Тим часом двоє пасажирів і один член екіпажу потерпілого літака рейсу J2-8243 дали інтерв'ю агентству Reuters, у якому вони розповіли про гучні удари, які сталися при підльоті літака до столиці Чечні.

"Після вибуху...я думав, що літак розвалиться", – сказав Субгонкул Рахімов, один із пасажирів, якого привезли до лікарні в Баку.

Він додав, що було очевидно, що літак отримав пошкодження, і "летів немов п'яний".

Інша пасажирка літака розповіла Reuters, що чула два гучних удари.

Бортпровідник Зульфугар Асадов сказав, що в Грозному посадку було відмовлено через туман, тому пілот розвернув літак, після чого ззовні літака пролунали удари. За його словами, ударів було три.

У четвер чотири джерела, знайомі з попередніми висновками азербайджанського розслідування катастрофи, повідомили Reuters, що російська ППО помилково збила літак.

Авіакомпанія "Азербайджанські авіалінії" призупинила низку рейсів до російських міст у п’ятницю та заявила, що катастрофу спричинило "фізичне і технічне зовнішнє втручання", не пояснюючи деталей.

Міністр транспорту Азербайджану Рашад Набієв заявив, що було виявлено пошкодження фюзеляжу та знайдено шрапнель всередині літака.

Росія заявила, що важливо дочекатися закінчення офіційного розслідування, щоб зрозуміти, що сталося, і застерегли від висування "гіпотез" про причини катастрофи.

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив: "Було б неправильно висувати якісь гіпотези до висновків слідства. Ми, звичайно, не будемо цього робити, і ніхто не повинен цього робити. Треба дочекатися завершення розслідування".

Російське авіаційне наглядове агентство повідомило в п’ятницю, що літак вирішив змінити маршрут із початкового пункту призначення в Чечні на тлі густого туману та тривоги через українські безпілотники.

У Росавіації повідомили, що капітану пропонували інші аеропорти для посадки, але він вибрав казахстанський Актау. Авіаційне агентство заявило, що надасть всебічну підтримку Казахстану та Азербайджану у розслідуванні катастрофи.

Раніше, як повідомляв Голос Америки, джерела Euronews в азербайджанському уряді заявили, що російські аеропорти відмовляли пошкодженому літаку в аварійній посадці, незважаючи на запити пілотів, і і йому було наказано летіти через Каспійське море до Актау в Казахстані.

Нагадування про МН17

Телеканал CNN передбачає, що Росія намагатиметься сховати причини катастрофи, напустивши дезінформаційного туману.

Американський телеканал наводить слова російського політичного оглядача Олександра Баунова, який у своєму твіті висловив сумнів, що Росія визнає свою відповідальність.

Він сказав, що Росія, імовірно, "заплутуватиме, заперечуватиме, викидатиме суперечливі наративи та примушуватиме Азербайджан і Казахстан до спільної брехні, використовуючи свою військову, економічну та дипломатичну могутність".

Тобто поводитиметься та, як минулого разу, коли малайзійський літак рейсу MH17 був збитий російською ракетою «земля-повітря» у небі над Україною у 2014 році.

Катастрофа, яка забрала життя 298 людей, супроводжувалася хуртовиною неправдивої та оманливої інформації з Росії, пише CNN і нагадує різні наративи, які тоді поширювали російські ЗМІ від того, що літак збили українці, до того, що "справжньою ціллю був літак президента Росії Володимира Путіна", або навіть те, що літак був набитий трупами.

Коментуючи катастрофу азербайджанського літака у соціальних мережах президент Володимир Зеленський висловив співчуття азербайджанському народу, і додав, що "фото та відео з місця катастрофи красномовно свідчать про відповідальність Росії за трагедію".

"Якщо Росія продовжить поширювати брехню, так само як зробила це у випадку збиття нею #MH17, необхідно буде консолідувати весь міжнародний тиск на Москву, щоб правда була встановлена, а винні притягнуті до відповідальності", – наголосив президент Зеленський.

Події прокоментував також голова Комітету у закордонних справах Палати представників конгресмен-республіканець Майкл Маккол.

“Якщо підтвердиться, що Росія не дозволила літаку приземлитися, ця трагедія стане ще більшим звинуваченням у нелюдяності російського уряду”, – заявив законодавець.

Як пише Reuters, ця катастрофа підкреслила ризики для цивільної авіації, навіть коли літаки летять за сотні миль від зони бойових дій, особливо коли йде велика війна безпілотників.

Грозний є на відстані понад 850 км від лінії фронту в Україні, але все ще є постійною мішенню для українських безпілотників, які завдавали ударів вглиб Росії.

При цьому Росія використовує сучасне обладнання радіоелектронних перешкод, щоб ввести в оману українські системи локації та зв’язку, а також велику кількість систем протиповітряної оборони, щоб збити безпілотники.

"Ми перебуваємо в конфлікті в цій сфері, і це не зміниться", — сказав Ендрю Ніколсон, генеральний директор Osprey Flight Solutions в інтерв'ю Reuters.

"Щойно ви затримаєте цивільний літак у тому самому повітряному просторі, ви значно збільшите ризик, особливо коли триває атака безпілотників і триває діяльність протиповітряної оборони, як це було в цьому сценарії", – додав він.

Цивільні літаки не літають над Україною з лютого 2022 року. Також Росія закрила деякі свої аеропорти на півдні країни.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG