Операція із вбивства колишнього співробітника російських спецслужб Олександра Литвиненка, ймовірно, була схвалена президентом Росії Володимиром Путіним, - заявив у четвер британський суддя.
У своєму звіті суддя Роберт Оуен заявив, що він упевнений, що Литвиненку дали чай, що містив смертельну дозу полонію-210 в одному з лондонських готелів в листопаді 2006 року.
За його словами, «з високою вірогідністю» вбивством керувало ФСБ, а операція, «ймовірно, була схвалена» Путіним.
Колишній агент ФСБ, Литвиненко втік до Великобританії в 2000 році і став гострим критиком російських спецслужб і Путіна, якого він звинувачував у зв'язках з організованою злочинністю.
Оуен заявив, що дії Литвиненка «розглядалися як зрада ФСБ», і що «у організації і окремих осіб усередині Росії були сильні мотиви застосувати дії проти Литвиненка, включно з його вбивством».
Вдова Литвиненка, Марина, заявила, що задоволена результатами розслідування.
«Слова, які мій чоловік вимовив при смерті, коли він звинуватив Путіна, були доведені англійським судом», - сказала вона, виступаючи біля будівлі суду в Лондоні.
Москва завжди рішуче відкидала свою причетність до загибелі Литвиненка. Росія відмовляється екстрадувати двох головних підозрюваних - колишнього охоронця КДБ, а нині депутата Держдуми Андрія Лугового і іншого росіянина, Дмитра Ковтуна.
Ця позиція була підтверджена в заяві представника МЗС Росії Марії Захарової після опублікування звіту Оуена.
«Жалкуємо, що чисто кримінальна справа була політизована й затьмарила загальну атмосферу двосторонніх відносин, - йдеться в заяві Захарової. - Причина зрозуміла - процес, всупереч своїй назві, не був прозорим ні для російської сторони, ні для громадськості, враховуючи специфіку закритого розгляду матеріалів під приводом «таємності».
У звіті судді Оуена говориться, що саме Луговий і Ковтун отруїли Литвиненка.
Литвиненко помер після того як випив чай, що містив полоній-210 - ізотоп, смертельно небезпечний навіть у вкрай малих дозах.
Він втік з Росії до Великобританії в 2000 році, після того як порвав з Путіним і його найближчим оточенням.
У 326-сторінковій доповіді Оуена говориться, що, вивчені ним свідчення говорять про те, що операція по вбивству Литвиненка, «ймовірно», була схвалена главою ФСБ Миколою Патрушевим і Путіним.
Оуен зазначив, що «президент Путін неодноразово ставав об'єктом» публічної критики з боку Литвиненко, яка носила «вкрай особистий» характер.
Через кілька хвилин після заяв Оуена російська агенція «Інтерфакс» процитувала Лугового, який назвав звинувачення на свою адресу «абсурдними».
Дивіться також: У поверненні Донбасу Україні важливо не коли, а як