Європейські лідери заявляють про потребу зміцнити підтримку України та посилювати обороноздатність Європи і зауважують те, що вони називають ознаками зміни позиції США, коли йдеться про Україну і політику щодо Росії.
Мир не може бути капітуляцією України.Еммануель Макрон
Президент Франції Еммануель Макрон напередодні надзвичайного саміту Європейського Союзу 6 березня заявив, що російська війна проти України означає загрозу для Франції і Європи та вимагає від європейців негайних дій.
Майже повністю зосередивши телезвернення на російській війні проти України він сказав: “Якщо у Європі якась держава може безкарно вторгатися, тоді ніхто не може бути впевнений ні в чому. Тоді діє закон виживання сильнішого і мир на нашому континенті більше не може бути гарантований”.
“Ми повинні і надалі допомагати українцям чинити спротив до часу, коли вони зможуть вести з Росією переговори про міцний мир для себе і для всіх нас. Ось чому шлях до миру не може полягати в тому, щоб покинути Україну. Якраз навпаки. Мир неможливо досягти за будь-яку ціну і під диктатом Росії. Мир не може бути капітуляцією України, не може бути її падінням. І він не може означати крихке припинення вогню”, - говорив Макрон увечері 5 березня.
На тлі оголошеної паузи в американській військовій допомозі Україні і після затьмареної різким обміном заяв зустрічі президента Володимира Зеленського з президентом Дональдом Трампом у Білому домі Макрон вказав на те, що він назвав “зміною позиції” Сполучених Штатів.
Макрон підкреслив, що США є союзником і сказав, що “хоче вірити в те, що Сполучені Штати будуть з нами”. Але він додав: “Нам треба бути готовими, якщо це не так”.
Британія
Британський прем’єр-міністр Кір Стармер, який провів нещодавно у Вашингтоні приязну зустріч з президентом США Дональдом Трампом, заявив, що докладає зусиль до трансатлантичної співпраці.
“Нам треба зробити усе, що ми можемо, аби запевнити, що США, Європа і Україна працюють разом над тривалим миром. І я зі свого боку роблю все можливе в постійних контактах з усіма ключовими гравцями”, - сказав він 5 березня у парламенті в Лондоні.
Німеччина
Керівники провідних партій Німеччини, які домовляються про формування нового уряду, оголосили програму багатомільярдного фінансування оборонної промисловості, вказуючи на “загрозу нашій свободі і миру на континенті”.
Майбутній канцлер Фрідріх Мерц також казав, що до рішучіших дій підштовхують кроки США.
“З огляду на зростання загрозливості становища ми усвідомлюємо, що Європа і Федеративна Республіка Німеччина разом з Європою зараз повинні дуже швидко вдатися до більших зусиль, щоб зміцнити обороноздатність нашої країни і Європейського континенту. Ми розраховуємо, що Сполучені Штати Америки й надалі будуть дотримуватися наших взаємних союзницьких зобов’язань. Однак ми також знаємо, що ресурси для нашої національної та союзницької оборони зараз мають бути значно розширені. Необхідні рішення, особливо щодо федерального бюджету, більше не можна відкладати, особливо після останніх рішень американського уряду”, - сказав Фрідріх Мерц.