Ситуація з розмовою на підвищених тонах у Овальному кабінеті Білого дому “посилить тиск на європейських союзників Києва, щоб заповнити прогалини в допомозі США їхньою власною зброєю” – так видання The Washington Post прознозує наслідки суперечки, що виникла під час візиту президента України Володимира Зеленського до Вашингтона.
Очільниця брюссельського бюро газети Еллен Франсіс припускає, що ситуація у Вашингтоні також змусить Європу зіткнутися з питанням про те, чи може вона “самотужки озброїти Україну”.
“Публічна суперечка зірвала кілька днів європейських спроб налагодити стосунки президента України Володимира Зеленського з президентом Дональдом Трампом і поставила під загрозу майбутнє військової допомоги США для України”, – пише Франсіс.
Згідно з її оцінками, емоційна дискусія у Білому домі “оголила глибоку прірву між Вашингтоном і його давніми європейськими партнерами”:
“Це змусило європейських лідерів думати над тим, як врятувати ситуацію з адміністрацією Трампа, або ж чи можуть вони розійтися з Вашингтоном у цьому питанні і самотужки підтримувати Україну в боротьбі з російським вторгненням, що триває вже третій рік".
Оскільки ймовірність того, що Європі доведеться озброювати Україну, зростає, європейські політики переглядають свої запаси зброї, щоб оцінити, яку суму вони можуть виділити для підтримки Києва, пише WP.
Після зустрічі у Білому домі, нагадує WP, із Зеленським розмовяли телефоном лідери Великої Британії, Франції і генсек НАТО.
А невизначеність щодо подальшої підтримки США додає терміновості останній зустрічі європейських лідерів, яку у Британії проведуть вже завтра, у неділю, 2 березня – услід за двома нещодавними зустрічами європейських лідерів у Парижі.
Європейські запаси не відповідають масштабам Пентагону, а поставки закінчуються після багатьох років відправлень обладнання в Україну, пише WP.
Серед ключових можливостей, за якими відстає Європа, зокрема, протиповітряна оборона.
Аналітики та офіційні особи, яких цитує WP, вважають, що поточні запаси зброї можуть дозволити Україні воювати протягом кількох місяців до початку кризи, але вони також попереджають, що це залежатиме від темпів російських атак.
Тим часом речниця Державного департаменту Теммі Брюс заявила, що у Зеленського «є шанс змінити це» і «зробити вибір», і що це "не означає, що [угода] все ще неможлива".
Видання Fortune прогнозує, що в пошуках грошей для допомоги Україні Європа може бути більш прихильною до ідеї використати для цього заморожені російські активи.
За словами газети, йдеться про приблизно 200 мільярдів доларів російських активів у ЄС, які були заморожені після того, як Путін розпочав війну проти України три роки тому, і відсотки з цих активів уже використовуються для забезпечення попереднього кредиту в 50 мільярдів євро Україні.
Досі деякі лідери були стурбовані законністю прямого захоплення російської валюти, золота та державних облігацій, що також може викликати сумніви щодо безпеки активів на світових ринках, але, як зауважує видання, тепер перспектива скорого припинення допомоги США може подолати їхній тривалий опір.