Спеціальні потреби

Наступ на Курщині свідчить, що Україна не програє, що Росія значно слабша, ніж рік тому – Бен Годжес


4 січня 2025 року Росія заявила, що Україна здійснила "контратаку" в Курській області. На архівному фото – пам'ятник Леніна в російському місті Суджа Курської області, 16 серпня 2024 року (AFP)
4 січня 2025 року Росія заявила, що Україна здійснила "контратаку" в Курській області. На архівному фото – пам'ятник Леніна в російському місті Суджа Курської області, 16 серпня 2024 року (AFP)

Україна заявила у вівторок, 7 січня, що її війська розпочинають новий наступ в Курській області Росії.

Як зауважує Reuters, це сталося через два дні після появи російських повідомлень про відновлення українського наступу в цьому районі.

У вівторок Генштаб України заявив, що київські військові вдарили по російському командному пункту поблизу населеного пункту Біла Курської області.

Удар та інші нещодавні операції в регіоні були скоординовані з українськими сухопутними силами, які "в цей момент починають нові наступальні операції" проти російських військ, йдеться в повідомленні.

Днем раніше президент України Володимир Зеленський повідомив у мережі X (колишня Twitter), що Україна впродовж п'яти місяців продовжує "утримувати буферну зону на території Росії, активно знищуючи там їхній військовий потенціал".

"Під час Курської операції лише на цьому одному напрямку ворог втратив уже понад 38 тисяч бійців, з них близько 15 тисяч – безповоротно, – сказав Зеленський.

Він наголосив, що росіяни були змушені перекинути на Курщину свої найсильніші підрозділи, включно з солдатами Північної Кореї. "

Важливо, що всю цю живу силу зараз неможливо перекинути на інші наші напрямки — ні на Донецьку область, ні на Сумську, Харківську чи Запорізьку", – додав Зеленський.

Україна захопила частину Курської області під час несподіваного вторгнення в серпні минулого року і продовжує утримувати там частину території протягом п’яти місяців, попри певну втрату позицій.

Експерти ISW підтверджують наступ на Курщині

Вашингтонський Інститут вивчення війни (ISW) у своєму повідомленні від 6-го січня підтверджує, що "українські війська нещодавно здійснили тактичне просування" в Курській області.

"Геолокаційні кадри, опубліковані 5 і 6 січня, показують, що українські сили нещодавно просунулися в південному Бердіні, центральному Руському Поріччю та центральному Новосотницькому (усі на північний схід від Суджі)", – написали аналітики ISW у своєму звіті.

Посилаючись на дані Міністерства оборони Росії (МО) і російських військових блогерів, експерти повідомляють, що російські війська відбили кілька українських атак, зокрема, біля Бердіна та поблизу Новосотницького.

Як зазначає ISW, посилення українських наступальних операцій у Курській області може бути початковим етапом узгодженої української операції в Курській області чи в інших місцях на театрі дій. Але експерти утримуються на цей час від прогнозів.

Як зазначає Reuters, міністерство оборони Росії заявило в неділю, що Київ почав нову контратаку.

Пізніше російські військові без жодних пояснень видалили будь-які згадки про нову атаку в заяві у Telegram, замінивши фразу набагато розпливчастішим формулюванням "бойові дії".

Годжес: Путін не може ліквідувати плацдарм українських збройних сил всередині Росії

У розмові з Голосом Америки генерал армії США у відставці Бен Годжес сказав, що це "вражаюче", що українські війська з серпня утримують Курський плацдарм, і що Україна змогла наростити нові сили й підготувати новий наступ непомітно для Росії.

"Це говорить мені про те, що українські сили стали ще більш досвідченими та спроможними використовувати засоби електронної боротьби, а також те, що ми називаємо оперативною безпекою, – сказав Годжес у розмові з кореспонденткою української служби Голосу Америки Юлією Ярмоленко.

На думку військового експерта, цей наступ створює також політичний тиск на президента Росії Володимира Путіна, який "намагався проігнорувати" український наступ у серпні, а потім двічі сказав, що його потрібно усунути до 1 жовтня, чи до 1 січня.

"Очевидно, їм це не вдалося. І тому він має реальну дилему, що його сили не в змозі повністю ліквідувати цей плацдарм українських збройних сил всередині Росії", – сказав Годжес.

Я не думаю, що Росія погодилася б на те, щоб Україна зберегла частину Курської області. Тож це підкреслює справжню блискучість українського генерального штабу, який розпочав цей контрнаступ ще в серпні
Бен Годжес

Також, за словами Годжеса, український наступ зриває плани Росії зберегти захоплені українські території під час майбутніх переговорів, заявляючи, що "відправною точкою є те, що зараз на місці, ці речі фіксуються".

"Я не думаю, що Росія погодилася б на те, щоб Україна зберегла частину Курської області. Тож для мене це підкреслює справжню блискучість українського генерального штабу, який розпочав цей контрнаступ ще в серпні", – сказав Годжес.

Він вважає, що таким чином Україна отримала важливий важіль впливу "на найфундаментальнішому рівні."

Це також має допомогти змінити наратив про те, що, мовляв, "Росія так чи інакше неминуче переможе, і Україна ніяк не може їх зупинити".

На думку Годжеса, Курська операція має довести, що Україна не програє, а Росія сьогодні насправді є у значно слабшому становищі, ніж рік тому.

Західні та українські оцінки свідчать, що Росії бракує власних сил на Курщині, і вона залучила близько 11 000 військових від свого союзника Північної Кореї.

Україна та Сполучені Штати заявляють про велику кількість убитих, а міністр США Ентоні Блінкен назвав у понеділок цифру про понад 1000 загиблих або поранених північнокорейців.

Reutes додає, що загострення бойових дій у Курській області відбувається в критичний для України час, коли її війська намагаються відбити наступ Росії на сході.

"Захоплення та утримання частини російської території в Курській області дало Україні розмінну монету в потенційних мирних переговорах, у той час, коли обидві сторони борються за покращення своїх позицій на полі бою до повернення Дональда Трампа в Білий дім", – зауважує Reuters.

Обраний президент США, який складе присягу 20 січня, неодноразово заявляв, що швидко покладе край майже трирічній війні, але не повідомляв, яким чином.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Останній “Рамштайн” за адміністрації Джо Байдена. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG