Спеціальні потреби

Столтенберг прокоментував ідею 100 млрд євро для України та підсумував зустріч глав МЗС країн НАТО


Генеральний Секретар НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції після зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів альянсу у Брюсселі 3 квітня 2024 року. Фото AFP
Генеральний Секретар НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції після зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів альянсу у Брюсселі 3 квітня 2024 року. Фото AFP

Союзники по НАТО розробляють план щодо міцної довгострокової та "інституціалізованої" підтримки України. Допомога альянсу має менше залежати від "добровільних короткотермінових пропозицій", а більше від довгострокових зобов'язань НАТО. Про це на пресконференції після зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів альянсу 3 квітня заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Раніше агенція Reuters з посиланням на неназваних дипломатів писала, що план Столтенберга включає виділення Україні протягом п'яти років 100 мільярдів євро. Коментуючи цю інформацію, генсек НАТО заявив, що представники країн-членів ще не схвалили фінального рішення, лише погодились "ініціювати планування".

"Це включатиме безпекову допомогу, тренування та фінансування. Ми зараз у перемовинах з Україною по цій темі... Це має значення для безпеки України, для нашої безпеки. Це не благодійність, а інвестиція також в нашу безпеку", - заявив Столтенберг.

Ініціативу про виділення Україні 100 мільярдів євро прокоментував міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. В інтерв’ю агенції Reuters Кулеба сказав, що Київ вітає підтримку, але сподівається, що мова йтиме про нові кошти, а не перерозподілення попередніх зобов’язань.

Міністр закордонних справ України зауважив, що для НАТО було важко зібрати 500 мільйонів євро для Комплексного пакета допомоги на реформування та оснащення Збройних сил України. Тому збільшення до 20 мільярдів на рік було б "гігантським" зусиллям.

4 квітня, на другий день зустрічі НАТО на рівні міністрів закордонних справ, відбудеться засідання Ради Україна-НАТО. Столтенберг вже анонсував переговори із главою МЗС України Дмитром Кулебою.

Ініціативу щодо планування підтримки України публічно підтримали міністри закордонних справ Латвії та Німеччини. Глава МЗС ФРН Анналена Бербок описала план як "правильний та важливий".

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто "твердо заявив, що Угорщина не підтримає жодних пропозицій НАТО, які можуть наблизити альянс до війни або перевести його з оборонної на наступальну коаліцію", написав у мережі X речник угорського уряду Золтан Ковач.

Будь-які рішення в НАТО ухвалюються консенсусом, тобто одноголосною підтримкою. Генсек НАТО заявив, що регулярно зустрічається із керівництвом Угорщини, щоб переконати Будапешт у важливості підтримки України.

"Тепер, коли ми починаємо планування, я впевнений, що ми також зможемо адресувати побоювання, про які говорить Угорщина, і спробуємо знайти консенсус протягом кількох тижнів", - заявив Єнс Столтенберг.

Генсек НАТО також згадав про свої часті зустрічі із представниками американського конгресу, з огляду на затримку допомоги Україні зі США. Столтенберг наголосив, що союзники мають "відповідальність" забезпечити Україну усім необхідним, "аби відбити наступ росіян".

Раніше видання Politico з посиланням на трьох європейських та одного американського чиновника, писало, що США та інші західні країни обговорюють ідею передати під контроль НАТО роботу Контактної групи з оборони України (формат "Рамштайн" - ред.). Мовляв, це може сприяти збереженню поставок зброї Києву в разі обрання президентом США Дональда Трампа.

Дивіться також:

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG