Спеціальні потреби

Рютте заявив, що НАТО будує "міст для членства" України. Шольц не бачить потреби в нових рішеннях


Канцлер Німеччини Олаф Шольц і генеральний секретар НАТО Марк Рютте на спільній пресконференції у Берліні 4 листопада 2024 р. Фото: Odd Andersen/ AFP
Канцлер Німеччини Олаф Шольц і генеральний секретар НАТО Марк Рютте на спільній пресконференції у Берліні 4 листопада 2024 р. Фото: Odd Andersen/ AFP

Допомога Україні та співпраця України з НАТО стали предметом розмови між генеральним секретарем НАТО Марком Рютте та канцлером Німеччини Олафом Шольцом в Берліні 4 листопада.

Шольц, хоча і запевнив, що Німеччина і надалі надаватиме потужну допомогу Україні, не підтримав ідею нових рішень щодо членства України в Альянсі. Таку позицію Шольца вже розкритикували оглядачі, зокрема колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Бен Годжес побачив в цьому "неспроможність протистояти Росії" і застеріг, що Німеччина може "втратити моральний авторитет".

Під час спільної пресконференції з Шольцом, Рютте наголосив, що війна виходить за межі України.

“Якщо Путін переможе Україну, він не зупиниться на досягнутому. Росія вже проводить активнішу кампанію гібридних атак на територіях наших союзників, безпосередньо втручаючись у наші демократії, саботуючи промисловість і вчиняючи насильство. Все це для того, щоб послабити нас і посіяти розкол”, - каже Рютте.

Він додав: “Лінія фронту в цій війні вже не проходить лише в межах України. Лінія фронту все більше просувається за кордони - до Балтійського регіону, до Західної Європи та навіть на крайню північ. Але НАТО готове стримувати ці загрози та захищатися від них. Ми інвестуємо в наші можливості в усіх областях: на землі, на морі, у повітрі, космосі та кіберпросторі”.

Рютте зауважив, що Німеччина нині є другим за обсягом постачальником допомоги Україні, після США.

“Німеччина витратила 28 мільярдів на військову допомогу Україні. Ця сума є другим за величиною внеском в Україну після Сполучених Штатів. Ми маємо продовжувати це робити, ми маємо робити все, щоб наше оборонне виробництво нарощувалось. Ми маємо переконатися, що Україна зможе перемогти, що Путін не досягне свого в Україні”, - сказав генеральний секретар НАТО.

Міст до членства України в НАТО

Канцлер Німеччини Олаф Шольц зі свого боку запевнив, що Німеччина лишатиметься серед лідерів за рівнем постачання допомоги Україні і продовжить інвестувати у свою оборону 2% від ВВП, як це передбачено у цілях Альянсу.

Шольц наголосив, що альянс НАТО має бути настільки сильним, "аби ніхто навіть не думав про напад на нього”.

Очільник Північноатлантичного альянсу визнав, що урядам країн НАТО “не завжди легко виділяти кошти на національну оборону та на допомогу Україні. Але це має вирішальне значення для нашої колективної безпеки”.

“Тож сьогодні ми дійсно обговорили нашу подальшу підтримку України. Німеччина є найбільшим європейським постачальником військової допомоги [Україні]. Ваша підтримка щодня рятує життя на полі бою. Крім того, ви прийняли у Вісбадені нове командування НАТО з допомоги Україні, і приймаєте безпекові навчання, які я відвідав кілька тижнів тому”, - зауважив Рютте.

Генеральний секретар повторив зобов’язання Вашингтонського саміту НАТО для України про довгострокову допомогу у сфері безпеки та про підтримку України “на її незворотному шляху до євроатлантичної інтеграції”.

Рютте наголосив, що країни НАТО не лише допомагають Україні фінансово, а також уклали з Києвом двосторонні безпекові домовленості.

“Це все разом є містком до членства в НАТО в довгостроковій перспективі, і я абсолютно переконаний, що колись Україна стане членом НАТО”, - сказав генсек НАТО.

Коментуючи “план перемоги”, який нещодавно презентував президент України Володимир Зеленський у США та в Європі, Рютте зазначив: “завжди корисно, коли Україна сама пояснює, як вона бачить наступні кроки розвитку. Але я б сказав, дивлячись на те, що відбувається, цей міст зараз будується дуже практичним способом за лідерства Німеччини та США”.

Канцлер Німеччини, коментуючи євроатлантичні прагнення України, зауважив, що не бачить передумов для ухвалення нових рішень щодо членства України в НАТО.

"Ми ухвалили рішення у Вільнюсі та Вашингтоні, які добре відповідають сучасній ситуації. Думаю, наразі немає потреби в нових рішеннях стосовно цього, адже ситуація не змінилась від часу, коли ми ті рішення ухвалювали", - заявив глава уряду Німеччини.

"Зараз важливо подбати, щоб в України не закінчилася зброя", - додав Олаф Шольц.

Експерти критикують позицію Шольца про Україну поза НАТО

Скепсис Німеччини щодо розширення НАТО розкритикував американський генерал у відставці, колишній Командувач сил НАТО в Європі Бен Годжес. На своїй сторінці у мережі Х він написав:

"Не хочу, щоб будь-який німецький політик казав "ніколи знову", якщо канцлер Шольц представляє те, як більшість німців справді ставляться до України та Росії. Німеччина своїм умиротворенням і неспроможністю протистояти Росії втрачає моральний авторитет, який вона заробила за останні 75 років", - написав Бен Годжес.

Про те, що Шольц на зустрічі з Рютте виступає проти перспективи України в НАТО, пише головний політичний репортер у Європі американського видання Politico Ганс ван дер Бершард.

За його інформацією, офіційні особи в Берліні виступають за те, щоб Україна погодилась на "нейтральний" статус, за прикладом Фінляндії у минулому.

"Ця (неофіційно) озвучена пропозиція з’явилася на тлі розмов у Берліні про створення "контактної групи" разом з Китаєм, Індією та Бразилією для переговорів про мирне рішення з Росією. Надання Україні перспективи членства в НАТО зробило б такі мирні переговори неможливими", - пише у мережі Х політичний оглядач Politico.

При цьому Бершард зауважує, що Фінляндія якраз і відмовилась від нейтралітету, який тривав кілька десятиліть, і приєдналась нещодавно до НАТО, оскільки путінська Росія "небезпечна і порушує міжнародне право".

За даними Бершарда, посол Фінляндії в Берліні Кай Зауер виступає проти цієї ідеї: "Відновлювати будь-які штучні сфери інтересів не в наших інтересах, — сказав дипломат у коментарі Politico. — Ми зобов'язані поважати свободу вибору та територіальну цілісність України".

Сам Київ неодноразово заявляв, що протидія канцлерки Меркель вступу України в НАТО у 2008 році призвела до сьогоднішньої війни, нагадує він.

Війська КНДР роблять НАТО "більш зосередженим" - Рютте

Розгортання в Росії північнокорейських військ генеральний секретар НАТО Марк Рютте назвав “значною ескалацією”, яка мотивує Альянс “бути більш зосередженим та рішучим”.

“Розгортання в Росії військ в Північної Кореї робить нас ще більш зосередженими та рішучими, щоб зробити все можливе, аби Україна мала те, що їй потрібно, аби відбиватися від росіян, включаючи північнокорейців”, - сказав він

“Щодо Північної Кореї, ми тісно співпрацюємо з Індо-тихоокеанськими партнерами, з Південною Кореєю, з Японією, з Австралією, з Новою Зеландією, щоб переконатися, що ми можемо - з цими новими подіями - зробити все можливе не лише для Євроатлантичної, але й для Індо-Тихоокеанської безпеки, тому що ми знаємо, що Росія співпрацює не лише з Північною Кореєю. Китай надає товари подвійного використання та допомагає в обході санкцій. І, звичайно, ми знаємо, що Іран бере участь у допомозі Росії у військових зусиллях.

Тож це спонукає нас працювати ще більше. Бо це дуже серйозний розвиток подій, ескалація”, - наголосив генсек НАТО Марк Рютте.

У цьому матеріалі Голосу Америки читайте більше про північнокорейські війська у війні проти України: ""Ми їх називаємо "гуки". Як ЗСУ готуються зустрічати північнокорейських військових".

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG