Спеціальні потреби

Низка союзників по НАТО виступили проти домовляння з Путіним без участі Європи і України


Міністр оборони США Піт Геґсет з європейськими колегами на зустрічі у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі 13 лютого 2025 р.
Міністр оборони США Піт Геґсет з європейськими колегами на зустрічі у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі 13 лютого 2025 р.

Чільні представники європейських країн підкреслюють обов'язкову участь України і Європи загалом у будь-яких переговорах з Росією, які оголосив президент США Дональд Трамп.

Президент Трамп 12 лютого оголосив початок переговорів з Москвою про припинення російської війни в Україні після його телефонної розмови з Владіміром Путіним, а також з українським президентом Володимиром Зеленським.

Україна та Європа мають бути частиною будь-яких переговорів.

Британський міністр оборони Джон Гілі разом з низкою європейських урядовців нагадав раніше проголошений принцип, що “без України переговорів про Україну не може бути”.

Він промовляв у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, де 13 лютого відбувалася нарада міністрів оборони країн альянсу.

Напередодні у Парижі група європейських міністрів закордонних справ зустрілася з українським колегою Андрієм Сибігою.

“Ми не можемо дозволити, щоб загарбницька війна була успішною. Це не джунглі. Справа не в силі. Наш світовий порядок заснований на Хартії ООН, яка працювала після Другої Світової війни на користь усіх”, - заявив там міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес.

Європейці реагують на слова президента Дональда Трампа у Вашингтоні, а також на заяви американського міністра оборони Піта Геґсета на міжнародних зустрічах у Брюсселі щодо російської війни в Україні та ролі США в НАТО.

Піт Геґсет говорив про якнайшвидше досягнення миру і про потребу гарантій безпеки Україні, але підкреслив, що головна відповідальність за це і за можливе формування міжнародних миротворчих сил має бути на європейських країнах, а США не будуть надсилати своїх військових в рамках таких можливих гарантій.

Вибір Європи

Американський міністр також назвав “нереалістичним” відвоювання загарбаних Росією українських територій і членство України в НАТО.

Німецький міністр оборони Борис Пісторіус зауважив у Брюсселі 13 лютого, що “було б краще, якби США не йшли поступки Росії ще до переговорів”.

Литовська міністерка оборони Довіле Шакалене говорила про “важкі дискусії” між союзниками і про вибір з двох варіантів:

“Або ми вирішимо впасти в ілюзію, що пан Трамп і пан Путін знайдуть рішення для усіх нас, а це була б смертельна пастка. Або ми як Європа скористаємося нашими власними економічними, фінансовими та військовими можливостями і саме ми будемо вирішувати зі Сполученими Штатами, що станеться у Європі і в Україні”.

Кілька європейських урядовців, зокрема французький міністр закордонних справ Жан-Ноель Баро наголосив, що “європейці матимуть роль у наданні гарантій не відмовляючись, навіть якщо це забере певний час, від перспективи вступу України в НАТО, що сьогодні залишається головною чинною гарантією безпеки для європейських країн”.

Міністр оборони Швеції, країни, яка у березні 2024 року стала найновішим членом НАТО, висловив переконання, що обіцянка альянсу прийняти Україну не скасовується.

“Я не передбачаю, що членство України в НАТО знімається. Наша позиція проголошена й добре відома і ми, звичайно ж, дотримуємося того, що було оголошено на Вашингтонському саміті, що майбутнє України в НАТО, коли, звичайно ж, вона відповідатиме умовам”, - сказав шведський міністр Пол Йонсон.

Європейські урядовці при цьому погоджуються з наполяганням США, що Європа повинна взяти на себе більшу відповідальність за безпеку на своєму континенті і зокрема значно збільшити бюджетні видатки на оборону.

Борис Пісторіус наголосив, що навіть у разі досягнення домовленостей з Росією про мир, російська загроза для Європи залишатиметься.

“Ось чому ми повинні швидше і більше вкладати в нашу обороноздатність і безпеку. На жаль наш досвід впродовж сторіч показує, що миру можна досягати лише з позиції сили”, - сказав німецький міністр.

Паризька заява

Після наради у Парижі 12 лютого міністри закордонних справ Франції, Німеччини, Польщі, Іспанії, Великої Британії і верховна представниця ЄС з зовнішньої політики і безпеки оприлюднили таку заяву:

“Ми готові посилити підтримку України. Ми віддані її незалежності, суверенітету і територіальної цілісності перед обличчям агресивної війни Росії.

Ми поділяємо мету - надалі підтримувати Україну до досягнення справедливого, всеосяжного і тривкого миру. Миру, який гарантує інтереси України і наші. Ми очікуємо обговорення подальшого шляху разом з нашими американськими союзниками.

Наші спільні цілі мають полягати в тому, щоб поставити Україну в позицію сили. Україна та Європа мають бути частиною будь-яких переговорів. Україні мають бути надані міцні гарантії безпеки. Справедливий і міцний мир в Україні є необхідною умовою міцної трансатлантичної безпеки.

Ми пам’ятаємо, що безпека європейського континенту є нашою спільною відповідальністю. Тому ми разом працюємо над посиленням нашої колективної оборони”.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG