Українські бізнесвумен розвивають бізнес навіть у кількох кілометрах від лінії фронту та надихають цим прикладом американок. Громадське об'єднання “Жіночий голос у дії” запланувало навчання і обмін досвідом для понад 100 тисяч жінок в Україні, а його лідерка – Зоряна Головата – зареєструвала у США авторське право на розроблену нею навчальну модель.
Цією навчальною програмою уже зацікавилися в університетах Каліфорнії і округу Колумбія.
“Це чудова філософія, яка реально змінює уявлення людей про Україну”, – каже про програму Зоряни Головатої докторка політичних наук каліфорнійського університету Берклі Керрі Сантос.
Це чудова філософія, яка реально змінює уявлення людей про УкраїнуКеррі Сантос
Власну навчальну модель Зоряна Головата розробила і втілювала упродовж 20 років – як під час персональних консультацій публічних осіб і керівників підприємств, так і у ході тренінгів для робочих команд із банківського сектору та міжнародних компаній.
У Вашингтоні модель зареєстрована у Федеральному бюро захисту авторських прав США та отримала назву “Трикутник творення”.
Українська програма стане у нагоді і американським громадам
Зоряна Головата пояснює, що йдеться про поєднання трьох базових елементів – персональні фінанси, побудова здорових соціальних стосунків і ментальне здоров’я.
Такий підхід оцінили у США. Оксана Якушко, директорка докторської програми з психології Університету Джорджа Вашингтона упевнена, що ця програма стане у нагоді і американським громадам:
“Зрозуміло, що, з одного боку, у США наразі війни немає, але є теж громади, в яких жінки стикаються із суттєвими викликами. А ця [навчальна] модель містить дуже важливий розвиток, обґрунтований у багатьох частинах життя людей – це і психологічний аспект, і економічний, і стосунки – всі ті сторони життя, які навіть науковими дослідженнями доведено, що важливі у сукупності”.
Оксана Якушко особливо відзначає, що навчальна модель Зоряни Головатої вже апробована на практиці, а не “теоретично вигадана", та довела свою ефективність.
В Україні за авторською моделлю Головатої вже планують навчання для понад сотні тисяч жінок. Марина Ковальська, керівниця українського офісу ГО “Жіночий голос в дії” розповідає:
“Модель показала і показує класні результати в дієвих конкретних прикладах роботи з людьми. Тому що вона з трьох сторін закриває питання стабільності, балансу, гармонії, і є основою для того, щоб рухатись далі, розвиватися, розвивати і підтримувати оточуючих”.
За словами Ковальської ця модель взята за основу для жіночої програми, яку “Жіночий голос в дії” наразі реалізовує в Україні:
“В основі її лежить навчання 100 000 і 1 жінки. Навчання пов'язані з фундаментом фінансової стабільності, з психологічною підтримкою, ментальним здоров'ям і розвитком соціальних зв'язків”.
Керрі Сантос відзначає, що ініціатива організації “Жіночий голос в дії” дуже практична і відповідає викликам воєнного часу, бо містить дієві складові на відміну від численних програм, що пропонують більш розслаблений ритм самовдосконалення:
“Мені дуже подобається точка зору Зоряни – тому що вона зосереджена на фінансовому здоров’ї, і це має стільки сенсу! Це не те, що “ми всі повинні просто медитувати”, нам справді потрібні фінансові ресурси, і це дуже практично. Коли ми говоримо про те, як жінка може спокійніше спати вночі, то – так, їй потрібні фінансові гарантії. Це дуже важливо, а не тільки “дихальні вправи” чи “записи у вашому щоденнику”, чи “ми сідаємо в коло, говоримо і називаємо це психічним здоров'ям”.
“Трикутник творення” вчить тому, чого хочуть жінки скрізьКеррі Сантос
Сантос каже – програма “Трикутник творення” вчить тому, “чого хочуть жінки скрізь”:
“Це те, чого всі люди хочуть: фінансова безпека та міцні відносини здатні покращити їхній добробут і допомогти справлятися з усім, що трапляється на їхньому шляху – будь-то жахливе чи прекрасне”.
Танків не видно? Працюємо далі
Керрі Тімко Сантос є експерткою з відбудови регіонів, постраждалих від стихійних лих і збройних конфліктів, працювала у американських урядових організаціях, що зокрема надавали допомогу і українкам.
Вона відзначає креативність і цілеспрямованість українок, а також захоплюється активністю українських бізнесвумен:
“Йдеться не про “виживання”. Українські жінки намагаються вийти на найвищий рівень, щоб принести більше креативності, інновацій у все, що вони роблять. Я бачила це багато-багато разів”.
Жіночий бізнес за 30-40 км до лінії фронту
Марина Ковальська, яка живе у Дніпрі за приблизно 40 км від лінії фронту розповідає про місцевих бізнесвумен:
“Ми зрозуміли, що жінки, які тут живуть, справді не просто живуть у прифронтових умовах виживання, насправді вони живуть своїми справами, речами, які їх надихають.
І це історії не про те, щоб щось просити, чи історії про те, як тут важко, навпаки, це історії про незламних українських жінок, які своїм прикладом не просто ведуть бізнесову діяльність, розвивають, дають робочі місця, підтримують регіон Дніпропетровщини”.
Цим проєктом ми показуємо, як можна ставитись до викликів інакшеМарина Ковальська
“Ми не просто ми працюємо, цим проєктом ми ще й показуємо: а дивіться, як можна інакше, як можна ставитись до викликів інакше”, – каже Ковальська про проєкт ГО “Жіночий в голос в дії”, яки й підтримує жінок-підприємиць.
“Танків не видно, обстрілів сьогодні немає? Значить, працюємо далі, рухаємося вперед”, – так прокоментувала будні свого бізнесу одна з учасниць проєкту підтримки локального бізнесу “Жінки бізнесу на першій лінії фронту”, що діє за ініціативи “Створено жінкою” та громадського об’єднання “Women’s Voice in Action”.
Американські партнери готові вчитися від українців
В Університеті Джорджа Вашингтона модель особистісного розвитку і лідерства Зоряни Головатої долучать до наукових досліджень стосовно напрацювань саме українських психологів.
Українці - це така сила і така інновація!Оксана Якушко
“Українці це, по-перше, така сила, а з іншого боку – така інновація! І це справді інновація в психології, інновація в наукових дослідженнях, і потрібно це розвивати”, – вважає Оксана Якушко. Працюючи у США вже кілька десятиліть, вона незмінно підтримує українських колег, і особливо намагається сприяти у час повномасштабної війни.
Керрі Тімко Сантос з Берклі доповнює:
“Це не те що “бідні люди в Україні потребують нашої допомоги”, ні. Це говорить про те, що люди всюди мають потенціал, у них є талант, і кожен може зробити іншого сильнішим. І мені дуже сподобалася філософія Зоряни Головатої, бо я працювала у донорських організаціях уряду США протягом 10 років, очолювала міжнародні програми Американського Червоного Хреста, і ми багато співпрацювали по всьому світу, і завжди є ця динаміка, за якої, мовляв, хтось має гроші, і вони, “надають допомогу тому, хто потребує допомоги”.
Але Зоряна не думає таким чином. Вона каже – люди в Україні мають абсолютну здатність і прагнення зробити багато речей. І це чудовий приклад. Це інноваційна програма, яку вона ініціює. І вона не хоче моєї допомоги, вона натомість хоче, щоб я зробила її сильнішою, і вона також робить мене сильнішою. Тому я дійсно вважаю, що це чудова філософія, яка реально змінює уявлення людей про Україну тут у США”.
Жіноча спільнота – це дуже потужний світовий змінотворецьЗоряна Головата
Тож американські партнери громадського об'єднання “Жіночий голос у дії” готові не тільки навчати, а і самі вчитися від українців.
“Жіночий голос дуже важливий і має сильну дію, коли країна потребує від нас рішучих дій. Жіноча спільнота – це дуже потужний світовий змінотворець”, – упевнена Зоряна Головата.