Спеціальні потреби

Ймовірність російського теракту на ЗАЕС є 90% - експертка Ольга Кошарна


Вигляд на Запорізьку атомну електростанцію з боку Каховського водосховища. REUTERS/Alina Smutko 
Вигляд на Запорізьку атомну електростанцію з боку Каховського водосховища. REUTERS/Alina Smutko 

США поки не бачать ознак того, що Путін готується застосувати ядерну зброю на території України чи деінде, або свідчень, що загроза підриву ЗАЕС є неминучою. Про це координатор стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив під час брифінгу для преси цього тижня.

Минулого тижня керівник Головного управління розвідки України Кирило Буданов сказав, що росіяни замінували охолоджувач на Запорізькій атомній електростанції і готують терористичний акт. На прохання преси оцінити попередження України про те, що Росія буцімто завершила підготовку до потенційного підриву Запорізької АЕС, Кірбі сказав, що не буде вдаватися в конкретні розвідувальні дані, однак додав, що США поки не вважають цю загрозу неминучою.

Наскільки серйозною є загроза російського теракту на Запорізькій атомній електростанції? Яким чином Москва може влаштувати диверсію? Чому Кремль шантажує Україну та світ п'ятим реактором ЗАЕС, який свідомо не заглушила? І де шукати поради у випадку інциденту на АЕС? Про це в ефірі програми “Брифінг" на Голосі Америки кореспондент Остап Яриш говорив з Ольгою Кошарною, незалежною експерткою з питань ядерної енергетики та безпеки, колишньою членкинею колегії Державної інспекції ядерного регулювання.

Остап Яриш, Голос Америки: Ми чуємо заяви української влади про те що Росія може готувати диверсію на ЗАЕС. З іншого боку, американська влада говорить про те, що зараз вони не бачать ознак підготовки до диверсії. Окрім гучних погроз з Росії, за вашими оцінками, зараз наскільки ця загроза є серйозною?

Ольга Кошарна, експертка з питань ядерної енергетики та безпеки: По-перше, не тільки українська влада про це каже, а російська влада готує інформаційне поле ще від початку травня перед українським наступом, що, мовляв, саме Україна збирається зробити теракт на ЗАЕС. Про це свідчать вербальні ноти від постійного представництва Росії МАГАТЕ, які вона три штуки на день реєструє, про те, що 105 безпілотних апаратів Камікадзе вони збили за 10 днів травня на ЗАЕС, тощо.

Мене здивувала заява посла США в ОБСЄ Карпентера, я процитую, "ми не бачили жодних ознак того, що ця загроза є неминучою". На мій погляд, ця загроза на ЗАЕС найбільш реальна, і особливо через зникнення Каховського водосховища, тобто, ризики залишити енергоблоки без охолодження водою. Зростає градус ескалації в російських ЗМІ.

Я свій день починаю з того, що читаю російські ЗМІ і бачу їх наративи. То вони двох диверсантів затримали 23 червня, які хотіли купити на чорному ринку один кілограм цезію 137-го. Це смішно. Тому що держава, яка експлуатує 15 ядерних енергоблоків, має купляти цезій 137-й на чорному ринку за 3 млн доларів, це смішно - щоб зробити радіаційний інцидент, «брудна бомба» і таке інше.

О.Я.: Наскільки серйозними могли б бути наслідки, навіть невеликої диверсії?

О.К.: Можна не підривати реактор, можна підірвати трубопровід, що постачає воду для охолодження або ставок-охолоджувач, або басейни-розбризкувачі. І буде розвиватися важка аварія з розплавленням активної зони реакторів.

Найбільш небезпечний є зараз енергоблок номер 5, який перебуває у режимі гарячої зупинки. Вони спеціально тримають його для шантажу, тому що енергоблок п'ять дуже швидко можна вивести на мінімальну контрольовану потужність, коли починається ланцюгова реакція, і тоді змінюється склад радіонуклідів в активній зоні.

Тобто, якщо важка аварія з розплавленням активною зоною відбудеться на п'ятому реакторі, то викиди радіонуклідів будуть мати більш масштабні радіаційні наслідки, з точки зору територій, якщо порівнювати з реакторами, які перебувають у режимі холодної зупинки.

О.Я.: Про який радіус забруднення може йтися?

О.К.: Це розраховують наші фахівці з інституту проблем математичних машин і систем. Це залежать від конкретних погодних умов. Зараз малюють радіуси, але йдеться не про радіуси, а про напрямок поширення.

О.Я.: Як ви оцінюєте ефективність чи неефективність МАГАТЕ у запобіганні можливій диверсії? У коментарі Голосу Америки Михайло Подоляк, радник голови офісу президента України, казав, що МАГАТЕ не доклало достатньо зусиль для попередження.

О.К.: Моя думка аналогічна. Більше того, я вважаю, що перебування зараз місії на ЗАЕС - це загроза їхньому життю, бо був випадок на початку травня, коли була фейкова евакуація мешканців Енергодара. І МАГАТЕ на сайті написало, що ми не можемо оцінити масштаби евакуації, бо ми не мали доступу до Енергодара. Тобто, їх тримали в заручниках.

Ймовірність того, що при виході з ЗАЕС місія МАГАТЕ може стати заручниками та живим щитом для російських військових дуже велика. Ймовірність теракту і техногенної катастрофи на ЗАЕС, я розглядаю, як більше 90%. Тому що після підриву Каховської ГЕС, Росія стала на шлях техногенних катастроф.

О.Я.: Ваші оцінки у 90% - це дуже високі цифри. Що мають зробити, на ваш погляд, США та Європа, щоб цього не відбулося?

О.К.: Я переглянула все засідання Ради Безпеки ООН 23 червня і не побачила у виступах наших стратегічних партнерів навіть занепокоєння щодо ситуації на ЗАЕС. Про ситуацію згадали тільки Мальта, Еквадор, Гана і Бразилія, зрозуміло, ще постійний представник України Кислиця. А також російський представник. Тобто, скорботна бездушність, я б казала.

Ні ОБСЄ, ні ООН, ні Рада Безпеки безпорадні проти ядерного терориста Росії. Тому я кажу журналістам наступне: Україна має розраховувати тільки на себе, на свій народ, на збройні сили України.

О.Я.: Що людям варто зараз зробити, як варто їм поводитися для того, щоб, по-перше, не вдаватися в паніку, а, по-друге, щоб раціонально підходити до різних можливих сценаріїв?

О.К.: Я пережила Чорнобильську аварію в Києві. Я співпрацювала з людьми, які працювали на четвертому енергоблоці. Тому головне - не панікувати. Всі поради має надати Міністерство охорони здоров'я.

Є дуже слушні поради державного центру ядерної безпеки, вони опубліковані на сайтах. Тому треба дотримуватися алгоритмів, які вони пропонують, і зберігати спокій.

  • 16x9 Image

    Остап Яриш

    Кореспондент Голосу Америки в Пентагоні і ведучий щоденних телепрограм Української служби VOA. Приєднався до команди в 2019 році.

Форум

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG