Очікуване припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом почалося зі затримкою майже на три години, на тлі заяви прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, що воно не почнеться поки ХАМАС не надасть список трьох заручників, яких планує звільнити в неділю.
"Прем'єр-міністр дав вказівку Армії оборони Ізраїлю, що режим припинення вогню, який має набути чинності о 8:30 ранку, не почнеться, поки Ізраїль не отримає від ХАМАСу список викрадених осіб, яких той планує звільнити і який ХАМАС зобов'язався надати", - заявила служба Нетаньягу в неділю.
Зрештою ХАМАС надав імена, а Ізраїль заявив про початок режиму припинення вогню об 11:15 ранку.
ХАМАС пояснив затримку в опублікуванні імен "технічними" причинами", додавши, що "підтверджує свою відданість" угоді про припинення вогню, оголошеній минулого тижня.
"Затримка з наданням імен тих, хто буде випущений у першій партії, пов'язана з технічними причинами", - заявила група.
Припинення вогню мало розпочатися в неділю вранці о 8:30 за місцевим часом, повідомив посередник Катар у суботу після того, як кабінет міністрів Ізраїлю проголосував за схвалення угоди про перемир'я та звільнення заручників.
Після зустрічі, яка тривала понад шість годин вранці в суботу, уряд Ізраїлю ратифікував угоду, яка може прокласти шлях до остаточного припинення 15-місячної війни з ХАМАСом у Газі.
"Уряд затвердив рамкову домовленість для повернення заручників. Домовленість для звільнення заручників набуде чинності в неділю", – йдеться в заяві офісу Нетаньягу.
Його офіс заявив, що угода "підтримує досягнення цілей війни".
Але пізніше в суботу Нетаньягу заявив, що Ізраїль не продовжить припинення вогню, доки не отримає перелік заручників, яких ХАМАС звільнить на першому етапі угоди, повідомляють ЗМІ.
"Ізраїль не потерпить порушення угоди. Виключна відповідальність лежить на ХАМАСі", - заявив Нетаньягу на платформі соціальних мереж X.
Також у суботу, згідно з повідомленнями ЗМІ, міністр національної безпеки Ізраїлю Ітамар Бен-Гвір залишив кабінет Нетаньягу на знак протесту проти угоди про припинення вогню. Раніше він заявив, що угода була "безрозсудною" і "знищила б досягнення війни".
У суботу ХАМАС, який Сполучені Штати, Велика Британія та інші західні країни вважають терористичною групою, заявив, що Ізраїль "не зміг досягти своїх агресивних цілей" і "лише скоїв воєнні злочини, які ганьблять гідність людства".
Війна в Газі почалася, коли ХАМАС здійснив терористичний напад на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, убивши близько 1200 людей і викравши близько 250 заручників. Вважається, що ХАМАС досі утримує майже 100 з цих заручників, але приблизно третину вважають мертвими.
Влада Гази стверджує, що під час наступних ізраїльських військових операцій було вбито майже 47 тисяч палестинців, переважно жінок і дітей. Ізраїль стверджує, що кількість загиблих включає тисячі вбитих ним бойовиків.
США, Катар і Єгипет, які місяцями були посередниками в перемовинах між Ізраїлем і ХАМАСом, оголосили про припинення вогню в середу.
Припинення вогню почнеться з тритижневої паузи в бойових діях і звільнення десятків ізраїльських заручників і сотень палестинських в'язнів.
Очікується, що на цьому етапі буде звільнено 33 із 98 ізраїльських заручників, включаючи жінок, дітей, чоловіків старше 50 років, а також хворих і поранених. У відповідь Ізраїль звільнить майже 2000 палестинців із своїх в'язниць.
Білий дім заявив, що очікує, що трьох заручниць буде звільнено вдень через Червоний Хрест. Міністерство юстиції Ізраїлю опублікувало інформацію про них у суботу, як і угоду про припинення вогню, згідно з якою в неділю буде звільнено 30 палестинських в’язнів за кожну заручницю.
Після неділі провідний представник США на переговорах Бретт Макгурк заявив, що угода передбачає звільнення ще чотирьох жінок-заручниць через сім днів, а потім кожні сім днів звільнення трьох заручників.
На цьому першому етапі триетапної угоди ізраїльські війська також відступлять до околиць Гази, і багато палестинців зможуть повернутися до залишків своїх домівок, а до зруйнованого регіону збільшаться поставки допомоги.
Міністр закордонних справ Єгипту Бадр Абделатті заявив у суботу, що угода передбачає в’їзд до Гази 600 вантажівок на день, включаючи 50 вантажівок з пальним.
Удари Ізраїлю по Газі тривали після домовленості про перемир'я, включно з суботою.
За словами жителів, ізраїльські танки обстріляли район Зейтун у місті Газа, провели повітряні удари по центральній та південній частинах Гази. Медики в Газі повідомили, що п'ятеро людей загинули в результаті авіаудару по намету в районі Мавасі, на захід від Хан-Юніса на півдні Гази.
Ізраїльська армія заявила, що завдала ударів по 50 "терористичним цілям" на всій території тільки в п'ятницю, йдеться в заяві армії в суботу.
В статті використано матеріали Associated Press, Reuters і Agence France-Presse.