Перемога аутсайдерів – так можна назвати результати виборів в Нью-Гемпширі. Всього кілька місяців тому ані мільярдера Дональда Трампа, ані сенатора від штату Вермонт Берні Сандерса не сприймали серйозно в Республіканській та Демократичній партіях. Сьогодні вони виграли зі значним відривом від опонентів. Сандерс випередив колишнього державного секретаря Гілларі Клінтон на 22 відсотки, Дональд Трамп відірвався від губернатора Огайо Джона Кейсика, що прийшов другим, на 19 відсотків.
Дональд Трамп щиро насолоджується своєю перемогою. Уперше лідерство Трампа в опитуваннях було підтверджено результатами голосування. Претендент на республіканську номінацію заявив:
«Ми починаємо знову вигравати. І ми будемо так багато перемагати! Ви будете такі щасливі. Ми знову зробимо Америку великою. Може, навіть більш великою ніж раніше. Я вас всіх люблю».
Другим прийшов губернатор від штату Огайо Джон Кейсик.
За ходом праймеріз та кокусів уважно спостерігає мільярдер, медіа-магнат та колишній мер Нью-Йорка Майкл Блумберґ
«Відчуваю магію у повітрі. Ми бачимо це не лише як ще одну кампанію, а як можливість для всіх нас, і я маю на увазі, для усіх, стати частиною чогось більшого, змінити Америку».
Друге місце дає можливість Кейсику заявити про себе як про противагу Трампу, кандидата поміркованих республіканців, істеблішменту партії та усіх тих, кого відштовхує порожня платформа, прояви нетерпимості та грубі випади проти своїх опонентів мільярдера з Нью-Йорка. Кейсик позиціонує себе як раціонального кандидата, зі значним досвідом у Конгресі та в управлінні великим штатом, такого, що вміє домовлятися та працювати разом з демократами.
Він закликає до збалансованого бюджету, посилення американських збройних сил, зменшення податків та часткову амністію нелегальним іммігрантам. Під час зустрічей з виборцями він кілька разів критикував агресивну політику Росії та обурювався, що США досі не надали Україні зброю. Кейсик говорить:
Два дні тому він заявив в інтерв’ю «Файнейншал таймс», що розглядає можливість вступити в боротьбу в якості незалежного кандидата, бо американці, на його думку, заслуговують на краще
«Я б дав українцям зброю та обладнання, щоб себе захистити. Це по-перше. По-друге, я б сказав Путіну, що ти не збираєшся напасти на жодну іншу країну. Якщо ти нападеш на країну-член НАТО, ти матимеш справу з нами. Ми маємо військово посилювати країни в Східній Європі. Він агент КДБ, він розуміє владу. А тепер британці сказали, що він отруїв Литвиненка, який був його опонентом, вони висунули йому багато звинувачень. Коли британці говорять, що Путін особисто надав наказ отруїти?! Це вражає. Він погана людина. Головне треба відповідати за свої слова і дати знати нашим друзям, що на нас можна покластися».
З невеликим відривом та майже з однаковою кількістю голосів закінчили праймеріз відразу кілька кандидатів: сенатор від штату Флорида Тед Круз, колишній губернатор штату Флорида Джеб Буш та сенатор від цього ж штату сенатор Марко Рубіо. Рубіо, який прийшов третім в Айові, певний час виглядав як надія противників Трампа в республіканському таборі. Вважається, що його підкосив поганий виступ під час останніх дебатів та серйозна польова робота так званої групи губернаторів саме в цьому штаті.
Говорить претендент на республіканську номінацію Марко Рубіо:
«Наша прикрість сьогодні – не ваша провина. Це моя. Я не дуже добре виступив в суботу ввечері. Слухайте це. Це ніколи знову не повториться».
У демократів переможцем став Берні Сандерс, який сам себе називає соціалістом.
Демократичний претендент Берні Сандерс каже:
«Уряд нашої великої країни належить усім людям, а не тільки жменьці багатих спонсорів кандидатів та їхнім комітетам».
Штаб Клінтон був готовий поступитися Сандерсу в Нью-Гемпширі, але не з таким відривом. Чи залишиться Клінтон у перегонах - буде залежати від її підтримки в південних штатах, де пройдуть наступні праймеріз.
Претендент на демократичну номінацію Гілларі Клінтон:
«Ви - причина, чому я тут. Ви – причина, чому ми збираємося виграти номінацію і виграти ці вибори разом. Дякую!»
Ознакою цих виборів стала надзвичайна активність виборців. Як і в Айові, в Нью-Генпширі на дільниці прийшло набагато більше виборців, ніж очікувалося.
Говорить прихильник Сандерса Бред Джонсон:
«Світові він сподобається. І для Америки важливо мати лідера, який на твоєму боці».
Прихильник Клінтон Оскар Віллашіс:
«Обидва чудові кандидати, але в одного довше резюме і це вона».
За ходом праймеріз та кокусів уважно спостерігає мільярдер, медіа-магнат та колишній мер Нью-Йорка Майкл Блумберґ. Два дні тому він заявив в інтерв’ю «Файнейншал таймс», що розглядає можливість вступити в боротьбу в якості незалежного кандидата, бо американці, на його думку, заслуговують на краще.
Дивіться також: Берні Сандерс нарешті розповів, якою хоче бачити зовнішню політику США