Національний собор Вашингтона є знаковим місцем. Це – американський собор Єпископальної церкви, розташований у столиці Сполучених Штатів Америки. Тут традиційно відбуваються найважливіші події духовного життя країни.
Наприклад, незабаром у четвер 9-го січня, у соборі прощатимуться із демократом, Джиммі Картером, 39-м американським президентом.
Раніше тут проходила заупокійна служба за сенатором-республіканцем та послідовним прихильником України Джоном Маккейном та 41-м президентом США, теж республіканцем, Джорджем Бушем-старшим.
Щороку 1-го січня в Національному cоборі Вашингтона проводять святкову службу на честь початку року та відзначають свято Богоявлення.
Але під час святкової новорічної служби у середу 1-го січня 2025-го року, читали не лише традиційні молитви, але й благословення для України та дзвонили у символічний дзвін вироблений із відпрацьованих боєприпасів.
"Цей собор з першого дня підтримує Україну. І ми щасливі та пишаємося цим. Мати можливість зібрати знаряддя війни, ці кулі з України, та перетворити їх на символ миру, це справді сильне повідомлення. І ми віримо, що Бог є великою частиною цього, тому ми освятили цей дзвін", – розповідає Голосу Америки речник Національного собору Вашингтона, Кевін Ексторм.
Використані гільзи та кулі, знайдені на передовій в Україні було переправлено у тверді злитки компанією Саямат з Вишневого на Київщині, а сам дзвін з них був відлитий фабрикою Royal Eijsbouts bell foundry в Астені, в Нідерландах. Українською та англійською мовами на ньому викарбувана цитата із вірша Тараса Шевченка: «Встане правда! Встане воля!», а також, бойове гасло: «Слава Україні! Героям слава!»
"Це дуже потужний символ", – підкреслює представник собору.
"Дзвони мають символічне значення, вони закликають людей до чогось – до церкви, до Бога. І цей дзвін, сподіваємось, закликатиме до миру", – пояснює Ексторм.
У перший день нового року у Вашингтонському соборі дзвін спочатку урочисто освятили, а потім використали під час служби.
"Дзвін Солідарності", як його називають, був створений на замовлення Національного фестивалю дзвонів, щоб відзначити Україну, як країну, яка буде в центрі уваги 2025-го року, розповідають організатори.
"Цей дзвін буде з нами, тільки сьогодні, а потім мандруватиме в рамках національного свята дзвонів. Його фінальна домівка іще невизначена. Але ми щасливі, що однією із зупинок на його шляху був наш собор", - підсумовує Кевін Ексторм.
Під час новорічної служби також були присутні представники української громади та посольства України у США.
Посолка України Оксана Маркарова, хоч і не була присутня особисто під час служби, але у соцмережах подякувала американцям за солідарність з Україною і додала, що українці також відреагували і на трагедію, яка сталася цими днями у США – наїзд автомобіля у натовп, що святкував прихід Нового року.
"Згадуємо в молитві жертв жахливої атаки в Новому Орлеані і всіх в Україні. Молимося за перемогу і справедливий мир", – написала Маркарова у Facebook.
"Дзвін солідарності" символічно пов'язаний з американським "Дзвоном Свободи", що знаходиться у місті Філадельфія, яке було столицею США у часи боротьби за незалежність від Великої Британії. Дзвін дзвонив, скликаючи жителів Філадельфії на оголошення Декларації незалежності Другим Континентальним конгресом 8 липня 1776.