Президент США Барак Обама наклав вето на законопроект, що дозволяв родинам жертв терактів 11 вересня 2001 року подати в суд на Саудівську Аравію через можливі зв’язки офіційного Ель-Ріяду з викрадачами літаків 15 років тому.
Президент пояснив своє рішення тим, що законопроект міг би пошкодити інтересам національної безпеки США та негативно вплинути на співпрацю у важливих міжнародних альянсах. Вето підписане в п'ятницю, 23 вересня.
За словами Барака Обами, якби цей законпроект набрав чинності, інші країни могли б використовувати цей прецедент у позовах проти американських дипломатів, військовослужбовців, бізнесу.
Раніше цей законопроект ухвалили Палата представників США і Сенат. Президентське вето можна подолати, якщо за нього проголосують дві третини членів кожної з палат Конгресу. Якщо це станеться, вперше за два президентські терміни вето Барака Обами буде відхилене. День голосування поки що не призначений.
Спікер Палати представників Пол Раян висловив сподівання, що законодавці знайдуть достатньо голосів, аби подолати президентське вето, при цьому не виключив, що таке рішення може стати прецедентом з негативними наслідками.
«Мене хвилює юридична складова. Я переживаю, що деякі адвокати спробують розбагатіти на цьому процесі. І мене хвилює, що це може стати прецедентом. Водночас, ці жертви повинні мати свій день у суді».
У листі до Сенату господар Білого дому сказав, що цей законопроект не зможе «ні захистити американців від майбутніх терористичних атак, ні підвищити ефективність реакції на такі атаки».
А речник Білого дому Джош Ернест заявив, що адміністрація президента США стурбована тим, який вплив це рішення матиме на відносини США з іншими країнами, не лише з Саудівською Аравією.
Серед 19 осіб, визнаних терористами у цьому нападі, 15-ро були громадянами Саудівської Аравії, двоє – з Об’єднаних Арабських Еміратів, один єгиптянин та один ліванець.
Опублікований в 2003 році звіт про теракти 11 вересня 2001 року налічує понад 800 сторінок. Майже весь текст знаходиться у відкритому доступі, за винятком останнього розділу на 28 сторінках, який був засекречений з міркувань національної безпеки. Республіканці закликають президента Обаму оприлюднити засекречену частину звіту.
Дивіться також: Чи отримає Україна летальну зброю від США і коли