Спеціальні потреби

Опозиціонери зобов’язалися голосувати особисто; влада ігнорує почин


«Піаністів» серед опозиції більше не буде. Зобов’язання голосувати у парламенті лише особисто взяли на себе фракції «БЮТ-Батьківщина» та НУ-НС. Про прийняте рішення повідомили лідери фракцій Андрій Кожем'якін і Микола Мартиненко на брифінгу в п'ятницю. Як вони заявили, починаючи від сьогоднішнього дня і до кінця каденції усі депутати їхніх фракцій голосуватимуть кожен своєю карткою і ніколи – карткою відсутнього колеги. Опозиціонери пообіцяли також, що одним із перших законів у майбутньому парламенті запровадять кримінальну відповідальність за голосування чужими картками.

Ініціатива народилася після зустрічі об'єднаної опозиції з громадянським рухом ЧЕСНО. На цій зустрічі у четвер опозиційні політики пообіцяли громадським активістам бути чесними під час майбутньої виборчої кампанії: не брати участь у підкупі виборців; відкрити списки і не включати до них кандидатів, причетних до корупційних дій; а після виборів - не перебігати до інших фракцій, не прогулювати засідань Ради і голосувати у парламенті виключно за себе.

Утім, активісти руху ЧЕСНО зажадали доказів уже тепер. Журналіст Мустафа Найєм запитав у лідера об'єднаної опозиції Арсенія Яценюка, чи готові опозиційні депутати голосувати персонально зараз, не чекаючи виборів. На засіданні в п'ятницю депутати об'єднаної опозиції відповіли «так».

Натомість у провладній фракції підхоплювати почин не поспішають. На брифінгу журналісти тричі запитували у лідера фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, чи збираються його однопартійці, подібно до опозиціонерів, відмовитись від «гри на піаніно», проте відповіді так і не почули. Єфремов лише нагадав, що під час одного з недавніх голосувань Яценюка у залі не було, а картка його проголосувала, і порадив опозиціонерам подати на свого лідера в суд.
«Нинішні дії опозиції – це не якийсь героїчний крок, це просто повернення до норми».
Сергій Таран

А тим часом експерти, коментуючи ініціативу опозиції, радять не забувати: персональне голосування це обов’язок депутата, записаний у Конституції. Тому обіцянка виконувати перед виборами те, що належить виконувати завжди, скидається на піар, – сказав Голосу Америки голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«Тут є елементи передвиборного піару: адже залишилося кілька місяців до виборів, і якщо опозиція зараз взяла на себе такі зобов’язання, то вона буде їх показово дотримуватися. Принаймні це робитимуть ті, хто буде в списках, і ті, для кого це питання принципу. Але насправді треба пам’ятати, що це просто обов’язок. Це не якесь додаткове навантаження, а норма, яку треба виконувати», – каже експерт.

Наскільки серйозні наміри опозиції побороти ганебну практику голосування чужими картками, чи йдеться лише про передвиборчу риторику – побачимо згодом. Якщо ж опозиції вдасться обіцяне – то це, безперечно, додасть їй довіри в очах виборців, – каже голова центру «Соціовимір» Сергій Таран.

«Нинішні дії опозиції – це не якийсь героїчний крок, це просто повернення до норми. І якщо опозиції це вдасться, то рано чи пізно у представників Партії регіонів не буде іншого виходу, ніж теж голосувати індивідуально. Тому що буде дуже дивно виглядати ситуація, коли одні депутати голосують індивідуально, а за інших бігають і грають «піаністи». Тому я думаю, що опозиція має всі шанси продемонструвати, що вони є нові за якістю політики. І починати вони можуть буквально на наступному засіданні Верховної Ради», – сказав Таран Голосу Америки.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG