Польський міністр закордонних справ Радослав Сікорскі підтвердив, що 25 березня говорив з генеральним секретарем НАТО про нещодавнє порушення повітряного простору Польщі російською крилатою ракетою.
Польські військові наполягають, що пильно стежать за російськими бомбардуваннями України, особливо, коли ракети спрямовані на українські території, що межують з Польщею.
24 березня принаймні одна російська ракета, кажуть у Варшаві, перетнула кордон на 1000 - 2000 метрів вглиб Польщі і зі швидкістю приблизно 800 кілометрів на годину, пролетіла у польському повітряному просторі впродовж понад пів хвилини.
“Керівник польської дипломатії наголосив, що це черговий випадок, коли дії Росії, країни, яка продовжує невиправдану брутальну агресію проти України, також загрожують безпеці країн НАТО”, - сказано в повідомленні міністерства закордонних справ Польщі.
Якби вона була збита, то рештки впали б на нашій території. Також на землю впали б рештки ракети - перехоплювача…Яцек Ґоришевскі
Також повідомлено, що у розмові з Єнсом Столтенберґом йшлося про “шляхи зміцнення безпеки повітряного простору Польщі та союзників”.
Заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Шейна сказав в інтерв’ю польській радіостанції RMF24 26 березня, що в НАТО зараз активніше обговорюють можливість збивання російських ракет у разі їх наближення до кордонів НАТО і зауважив, що такі дії передбачали б потребу згоди України.
Ракети над Польщею, дрони над Румунією
Питання загрози іншим країн внаслідок російської війни проти України постають не вперше.
Окрім випадків з Польщею, внаслідок одного з яких восени 2022 року в Пшеводуві на південному сході Польщі загинули дві людини, були зафіксовані також порушення повітряного простору Румунії.
В грудні 2023 року Румунія оприлюднювала протест Москві після того, як на румунській території не вперше впав безпілотний літальний апарат, який очевидно був застосований під час російського бомбардувального рейду на українські об’єкти в гирлі Дунаю на кордоні України з Румунією.
Відповідь НАТО
Польща й Румунія є членами НАТО і ті країни разом з іншими союзниками на сході Європи використали російську війну проти України, щоб збільшити допомогу союзників у підвищенні їхньої обороноздатності.
Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року НАТО посилило нові багатонаціональні бойові групи в Польщі, Естонії, Латвії та Литві і створило додаткові в Болгарії, Румунії, Угорщині та Словаччині.
Частиною тієї присутності стало розширення систем протиповітряної і протиракетної оборони.
Але досі сили країн НАТО не збивали російські повітряні цілі навіть у випадках, коли вони наближалися до повітряного простору альянсу чи навіть заходили в нього.
Відстежування російських ракет
Польські військові, коментуючи випадок 24 березня, заявили, що утрималися від збиття російської крилатої ракети тому, що не вважали її ознакою цілеспрямованого обстрілу Польщі.
Речник оперативного командування польських збройних сил підполковник Яцек Ґоришевскі сказав агенції PAP, що з траєкторії ракети була видно, що вона не летіла вглиб Польщі.
“Ракета важить дві тонни і несе 400 кілограмів боєзаряду. Якби вона була збита, то рештки впали б на нашій території. Також на землю впали б рештки ракети - перехоплювача… Вони могли б впасти на лікарню, або на школу”, - сказав польський речник.
Чому не збивають?
Польський військовий коментатор Ярослав Вольскі у дописі в X подає додаткові міркування стосовно того, чому Польща не збиває російські ракети навіть над її територією.
Він стверджує, що застосування бойових засобів протиповітряної оборони вимагало б закриття повітряного простору країни, що обмежувало б цивільний повітряний рух та іншу економічну активність в прикордонних регіонах.
Коментатор вважає, що задіювання систем протиповітряної і протиракетної оборони давало б можливість Росії та Білорусі виявляти розташування і функціонування польських систем ППО.
Ярослав Вольскі також зауважує, що польська чи якась інша армія не обов'язково могла б збити кожну ракету або інший літальний апарат, бо за його словами “не існує протиповітряної оборони, яка покривала б 100% території країни.