Польща превентивно підняла у небо свою військову авіацію у своєму повітряному просторі у вівторок у відповідь на ракетні удари Росії по заходу Україні.
"Через активність дальньої авіації Російської Федерації, яка завдає ударів по об’єктах, розташованих, зокрема, на заході України, у повітряному просторі Польщі почала діяти військова авіація", – йдеться у повідомленні Оперативного командування збройних сил Польщі у мережі X.
Було задіяно "усі наявні" сили та засоби, а наземні системи протиповітряної оборони та радіолокаційної розвідки привели в готовність, додано в повідомленні.
Пізніше командування повідомило, що польська авіація та наземні системи ППО та радіолокаційної розвідки повернулися до штатного режиму роботи, а порушення повітряного простору Польщі не було зафіксовано.
Як повідомили Повітряні сили ЗСУ, у ніч на 25 лютого Росія атакувала 213 дронами, а також завдав удару 7 крилатими ракетами Х-101 із літаків стратегічної авіації Ту-95. Постраждали Київщина та Житомирщина.
Нагадаємо, раніше російські засоби ураження та українські засоби ППО перетинали національний повітряний простір Польщі та інших країн НАТО.
Польща перебуває у стані підвищеної готовності щодо об’єктів, які проникають у її повітряний простір, відколи українська ракета вразила південне польське село Пшеводув у 2022 році, убивши двох людей. У грудні 2023 Польща заявила, що російська ракета увійшла в її повітряний простір.
У квітні 2023 в лісі поблизу села Замосць неподалік міста Бидгощ на півночі було знайдено російську ракету. У березні 2024 Польща заявила, що Росія знову порушила її повітряний простір, випустивши крилату ракету по цілях на заході України. У серпні 2024 року на територію країни під час масованої атаки РФ в Україні залетів російський безпілотник.
Водночас Міноборони Польщі заявило, що торік у НАТО скептично поставились до ідеї про те, що Польща чи інші країни Альянсу можуть допомагати збивати російські ракети і безпілотники над територією західних областей України. Таку ідею у серпні 2024 озвучив президент України Володимир Зеленський, сказавши, що хотів би допомоги від Варшави принаймні зі збиттям ракет над західною частиною України, які ідуть курсом у бік Польщі.
Також Румунія повідомляла про виявлення численних фрагментів російських безпілотників на своїй території. Згодом про виявлення російського безпілотника у своєму повітряному просторі заявила і Латвія.
У відповідь на це НАТО почало проводити додаткові патрульні перельоти над повітряним простором Румунії, щоб "відстежувати військову діяльність Росії".
Пізніше Румунія винесла на розгляд оборонний план, згідно з яким, країна збивала б безпілотники та літаки, які порушують її повітряний простір.