Міжнародна недержавна організація захисту прав людини та свободи слова “Репортери без кордонів” (RSF) засудила депортацію щонайменше 19 українських журналістів, назвала ці дії Росії черговим воєнним злочином і подала дев'яту скаргу на неї до Міжнародного кримінального суду (МКС) та Генеральної прокуратури України.
У повідомленні правозахисників від 24-го лютого мовиться, що російські окупаційні війська "полюють на незалежних українських журналістів" і 14 з них нині перебувають на території Росії.
“Російські окупаційні війська полюють на незалежних українських журналістів, заарештовують їх і депортують, частково, на свою територію. На сьогоднішній день 18 з них все ще утримуються під вартою, а один журналіст досі вважається зниклим безвісти”, – заявив Антуан Бернар, директор з адвокації та допомоги RSF.
Згідно зі звітом правозахисної організації до третьої річниці повномасштабного вторгнення, з лютого 2022 року 13 журналістів убито російськими силами, щонайменше 47 журналістів поранено, 18 українських журналістів заарештовані на окупованих українських
територіях за відмову співпрацювати, утримуються російськими збройними силами Росією часто нелюдських умовах.
У середу, 26-го лютого, з'явилося повідомлення про загибель журналістки інформаційного агентства Укрінформ Тетяна Кулик – авторки і ведучої проєкту “Нація непереможних”. Вона загинула разом з чоловіком унаслідок російської нічної атаки дронів у Бучанському районі Київської області.
Наразі скарги RSF ініціювали або сприяли чотирнадцяти розслідуванням злочинів проти журналістів українською прокуратурою.
За три роки після початку широкомасштабного вторгнення в Україну RSF подають вже дев'яту скаргу на Росію до МКС та українського правосуддя, щоб боротися з безкарністю відповідальних за ці воєнні злочини.
Бернар нагадує, що скарги RSF вже ініціювали або сприяли 14 розслідуванням злочинів проти журналістів українською прокуратурою.
“Ми закликаємо прокуратуру продовжувати свої зусилля з розслідування та притягнення до відповідальності винних у цих злочинах”, – додав він.
Незважаючи на відмову Москви підтвердити місця утримання деяких журналістів, RSF встановили, що кількох з них свого часу було вивезено до Росії.
Серед них Дмитро Хилюк, журналіст українського інформаційного агентства УНІАН, заарештований у березні 2022 року і депортований до Володимирської області, що за кілька сотень кілометрів на схід від Москви. Анастасія Глуховська, журналістка місцевого новинного сайту “РІА-Мелітополь”, була заарештована 20 серпня 2023 року в Мелітополі разом із щонайменше трьома своїми колегами російськими окупаційними військами.
Згідно з інформацією, отриманою RSF, після затримання в Мелітопольському районі вона була вивезена до Ростовської області Росії.
20-го лютого 2025 року RSF провели акцію протесту в Парижі з вимогою негайного та безумовного звільнення журналістів, ув'язнених у нелюдських умовах у Росії та на окупованих територіях України: позбавлених медичної допомоги, ізольованих, іноді зведених до рабства.
Під час акції RSF звернулися до Кремля із запитом про долю Вікторії Рощиної, української журналістки, яку оголосили померлою в ув'язненні, як йдеться в єдиному листі російської влади до її родини. Через п'ять місяців після цієї заяви Москва відмовляється надати пояснення, а її тіло досі не повернуто.
Україна посідає 61-ше місце зі 180 країн у Світовому індексі свободи преси RSF за 2024 рік. Росія є на 162-му.