119-те скликання Конгресу США розпочинає роботу в п'ятницю. Однак складні перемовини щодо тимчасової бюджетної постанови минулого місяця показали, що для Республіканської партії, що контролює більшість в обох палатах Конгресу і отримує президентство, є виклики.
В новій сесії більшість в Сенаті переходить до республіканців від демократів, а сенатор Мітч Макконнелл відходить від керівництва Республіканською партією вперше за 18 років. Сенатор-республіканець Джон Тун стане лідером більшості.
Республіканці отримають 53 зі 100 місць, що значно менше 60 голосів, необхідних для просування більшості законів.
У Палаті представників, де республіканці мають незначну більшість у 219 голосів проти 215 - у демократів, увага буде зосереджена на обранні спікера. Посада нинішнього спікера Майка Джонсона під загрозою після того, як він минулого місяця домовився з демократами щодо фінансування уряду.
Якщо лише двоє республіканців проголосують проти Джонсона, його спікерство буде під загрозою. Очікується, що демократи висунуть на пост спікера Гакіма Джеффріса, але, швидше за все, їм не вистачить кількох голосів.
Обраний президент США Дональд Трамп висловив свою підтримку Джонсону в соціальних мережах у понеділок, зазначивши, що спікер "хороша, працьовита, релігійна людина".
Але представники республіканців Чіп Рой і Томас Массі вже висловили свої сумніви щодо його лідерства, а союзник і радник Трампа Стів Беннон закликав республіканців усунути Джонсона від керівництва.
"Містер Джонсон отримав багато критики від своїх колег з Республіканської партії. І він має надзвичайно обмежений запас для своєї більшості, лише для кількох людей", — сказав Голосу Америки через Zoom Кевін Косар, співробітник Американського інституту підприємництва.
Два роки тому, на початку роботи іншого скликання Конгресу, республіканець Кевін Маккарті зіткнувся з подібними проблемами, коли балотувався на посаду спікера. Його кандидатуру схвалили лише в 15-му турі голосування.
Якщо Джонсон чи інший республіканець не набере достатньо голосів для обрання на посаду спікера, палата може залишитися без лідера вчасно до офіційної сертифікації перемоги Трампа на виборах 6 січня. Хто б не очолив Палату представників, він принаймні тимчасово, очолюватиме ще вужчу меншість, після інавгурації Трампа 20 січня, адже Трамп планує забрати двох конгресменів - республіканців до уряду.
Традиційно у свої перші 100 днів на посаді новий президент працює із втілення амбітного законодавчого порядку денного.
"Він збирається дуже сильно вдарити по митах. Він збирається зосередитися на захисті кордону та президентських указах щодо імміграції, особливо з Мексики та мусульманських країн. А потім він збирається працювати над будь-якими компромісами, щоб досягти законодавчої програми про речі, які впливають на економіку, ціну на продукти харчування", – сказала Голосу Америки Кейсі Бургат, професорка Університету Джорджа Вашингтона у Вашингтоні.
В статті використано інформацію Reuters.